PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze długo wyczekiwane listy rankingowe potwierdziły nasze przewidywania z prognozy wstępnej, zamieszczonej przed dwoma tygodniami. Ostateczne progi na uczelnie dwuprzedmiotowe będą bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a zatem osoby, które dostałyby się w zeszłym roku (z wyjątkiem Opola) mogą w tym roku spać spokojnie.

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Wyższy o 354 miejsca limit na kierunek lekarski (w tym utworzenie dwóch nowych miejsc szkolenia przyszłych lekarzy).
Rok 2016 2017 2018 2019
Limit przyjęć 4019 4208 4401 4755

Tab. 1 Limit przyjęć na kierunek lekarski w zależności od roku kalendarzowego.

  • Istotnie mniejsza liczba kandydatów.
    W prognozie wstępnej nie dysponowaliśmy jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi liczby kandydatów. Obecnie wiemy już, że liczby prezentują się, jak w poniższych tabelach:
BIOLOGIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 54,5 53,2 47 47,8
Poprawiali maturę 18,5 16,8 26 11,2
Sumarycznie 73 70 73 59

Ilość osób przystępujących do matury z biologii w danym roku.

CHEMIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 31 30 27 26,5
Poprawiali maturę 15 15 18 9,5
Sumarycznie 46 45 45 36

Ilość osób przystępujących do matury z chemii w danym roku.

  • I ostatnie, ale najważniejsze – SKALE CENTYLOWE.
    Mamy już pełny wgląd do tegorocznych skal centylowych. Są one niemal identyczne, jak w roku ubiegłym. Wynik powyżej 80% z biologii uzyskało tylko 3% kandydatów (w roku 2018 – 2%), zaś z chemii – 8% (tak samo, jak w roku ubiegłym).

Podsumowując powyższe, wniosek jest następujący:

Przy większym limicie przyjęć na kierunek lekarski oraz mniejszej ilości kandydatów z bardzo wysokimi i wysokimi wynikami matury z biologii i chemii w stosunku do zeszłego roku, można spodziewać się minimalnego spadku progów punktowych na uczelnie dwuprzedmiotowe. Uwaga: wyjątkiem jest Opole, którego niski próg w zeszłym roku nie powtórzy się.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019 – KIERUNEK LEKARSKI
(UWAGA: Prognoza szczegółowa jest orientacyjna, ostateczne progi będą nieznacznie różnić się od podanych tutaj. W związku z czym autorzy bloga rekomendują rekrutowanie się kandydatom, którzy mają również nieco niższe wyniki niż tu podane!).

Białystok: 153
Bydgoszcz: 74.5
Gdańsk: 155 (z niską biologią)
Kraków: 218
Kielce: 142
ŚUM: 151 (końcówka października/początek listopada)
Lublin: 249 (poprawiony)
Łódź cywilny: 310
Olsztyn: 400
Opole: 150
Poznań: 154 (z odwołań we wrześniu)
Radom: 390
Rzeszów: 150
Szczecin: 149
WUM: 232
Wrocław: 252
Zielona Góra: 148

UWAGA: Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego będzie trwała jeszcze tylko do 18 lipca. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na tej Uczelni i składania dokumentów. Kierunek lekarski na tej uczelni uzyskał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Więcej informacji tutaj: Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego

Komentarzy: 6771

-->
  1. Pytania co do Radomia na Tell on ym profil : Radomlek2019

    Radom

    2019.07.14
    17:58

  2. @Olek w Opolu jakaś starsza pani z lekką siwizną na 1 roku teraz była i parę starszych osób po skończonych jakiś kierunkach licencjatach, inż itd, a po stomatologi też

    Gwiazda

    2019.07.14
    18:03

  3. Opole jest moim chyba 3 wyborem, licze na kielce albo Rzeszow , w kielcach jestem 725 a w Rzeszowie 610 (152 pkt )

    Kuba

    2019.07.14
    18:06

  4. A wytłumaczy mnie ktoś czemu poduczelnie nie są ujęte w najnowszym rankingu perspektyw? Nie ma opola, radomia, kielc, zg , rzeszowa, ktoś wie czemu?

    Muscle

    2019.07.14
    18:18

  5. Gdzie iść (dostałam się na każdą z tych uczelni): Wrocław, Łódź, Poznań? Oczywiście chodzi o kierunek lekarski, do Wrocka najbliżej, a najdalej do Łodzi

    Werka

    2019.07.14
    18:19

  6. Ja mam 3 lata do tyłu, skończony licencjat i idę w tym roku do łodzi

    Muscle

    2019.07.14
    18:19

  7. Polecam studygrama z Krakowa: medstudentcmuj
    Studentka odpowiada na pytania dotyczące 1. roku <3

    Kinga

    2019.07.14
    18:21

  8. @Muscle moze dlatego ze tam jeszcze nikt nie pisal koncowego egzaminu lekarskiego

    Kuba

    2019.07.14
    18:21

  9. Wie ktoś jak oni przeliczają te punkty do Kielc? I czy biorą pod uwagę wagowo tak samo matematykę podstawową i rozszerzoną?

    Maciek

    2019.07.14
    18:28

  10. Ej wiecie do którego miejsca tak mniej więcej załapały się osoby na stomatologię w Lublinie??? Mam 170 myślicie że jest szansa???

    Karina

    2019.07.14
    18:29

  11. 168 Poznan kiedy wejdzie? I czy w ogóle

    Mario

    2019.07.14
    18:29

  12. @Mario wydaje mi się, że druga lista

    Werka

    2019.07.14
    18:30

  13. @Maciek wszystko jest na ich stronie , nie ,sa chyab roznice miedzy pp a pr ale matematyka w kielcach jest mizernie brana pod uwage

    Kuba

    2019.07.14
    18:31

  14. 168 to wogole w tym roku na pewno nie wejdzie nigdzie. Ludzie co to za pytania

    Far

    2019.07.14
    18:31

  15. @Muscle bo tam nie ma po prostu absolwentów jeszcze i dlatego :) Ale sa to uczelnie nowe, które się starają, dostają dofinansowania, budują nowe centra symulacji ( np. Radom), przede wszystkim mają małe liczby osób na roku w porównaniu do „molochów ” typu śum czy umed i moze sie okazać, ze dzięki temu ludzie będa lepiej przygotowani…

    wpis

    2019.07.14
    18:32

  16. Kielce rozszerzona 0,2 podstawa 0,1

    Natalia

    2019.07.14
    18:33

  17. dajcie studygramy z lublina, łodzi i białego stoku

    natka

    2019.07.14
    18:38

  18. i kielce

    natka

    2019.07.14
    18:39

  19. @Far przestań trollować i nie ma takiego słowa jak „wogóle” jest tylko „w ogóle”, 168 wejdzie praktycznie wszędzie

    Ehh

    2019.07.14
    18:41

  20. Czy startując z 240 punktami do Lublina na stacjonarne mam jakieś szanse (startując z 750 miejsca listy rezerwowej)?

    Maciek

    2019.07.14
    18:42

  21. z Białegostoku to cystax

    Maja

    2019.07.14
    18:43

  22. Lublin – @fallen_med_angel @medadgram @burgundscrub
    Łódź – @algezjaduszy, @med_cellist
    Białystok – @dr.acka, @mednaczi @eentramigos, @cystax

    Lily

    2019.07.14
    18:46

  23. dzięki !!

    natka

    2019.07.14
    18:47

  24. Na jakiej zasadzie są tworzone grupy dziekańskie na roku?

    Rentner

    2019.07.14
    18:47

  25. Zazwyczaj alfabetycznie, ale raczej można się przepisywać pomiędzy

    Far

    2019.07.14
    18:48

  26. Ehh, odpowiedź odnośnie progów była oczywiście żartem. Mam wrażenie że samo pytanie o 168 jest trollem, jeśli przewidywane ostateczne progi w tym roku wynoszą 154.. W każdym razie doceniam poważne podejście do sprawy.

    Far

    2019.07.14
    18:49

  27. @Far, przepraszam, nie załapałem sarkazmu, chyba dlatego, że się stresuję rekrutacją. Tak czy siak, miłego dnia i przepraszam

    Ehh

    2019.07.14
    18:53

  28. Wiecie kiedy następna lista na WUM

    Kaśka

    2019.07.14
    18:53

  29. @ojciec dyrektor ile osób może wejść z listy rankingowej na umb? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

    Adam

    2019.07.14
    18:53

  30. Nie ma sprawy. Pozdrawiam. Życzę powodzenia i miłego dnia.

    Far

    2019.07.14
    18:54

-->
×