PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze długo wyczekiwane listy rankingowe potwierdziły nasze przewidywania z prognozy wstępnej, zamieszczonej przed dwoma tygodniami. Ostateczne progi na uczelnie dwuprzedmiotowe będą bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a zatem osoby, które dostałyby się w zeszłym roku (z wyjątkiem Opola) mogą w tym roku spać spokojnie.

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Wyższy o 354 miejsca limit na kierunek lekarski (w tym utworzenie dwóch nowych miejsc szkolenia przyszłych lekarzy).
Rok 2016 2017 2018 2019
Limit przyjęć 4019 4208 4401 4755

Tab. 1 Limit przyjęć na kierunek lekarski w zależności od roku kalendarzowego.

  • Istotnie mniejsza liczba kandydatów.
    W prognozie wstępnej nie dysponowaliśmy jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi liczby kandydatów. Obecnie wiemy już, że liczby prezentują się, jak w poniższych tabelach:
BIOLOGIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 54,5 53,2 47 47,8
Poprawiali maturę 18,5 16,8 26 11,2
Sumarycznie 73 70 73 59

Ilość osób przystępujących do matury z biologii w danym roku.

CHEMIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 31 30 27 26,5
Poprawiali maturę 15 15 18 9,5
Sumarycznie 46 45 45 36

Ilość osób przystępujących do matury z chemii w danym roku.

  • I ostatnie, ale najważniejsze – SKALE CENTYLOWE.
    Mamy już pełny wgląd do tegorocznych skal centylowych. Są one niemal identyczne, jak w roku ubiegłym. Wynik powyżej 80% z biologii uzyskało tylko 3% kandydatów (w roku 2018 – 2%), zaś z chemii – 8% (tak samo, jak w roku ubiegłym).

Podsumowując powyższe, wniosek jest następujący:

Przy większym limicie przyjęć na kierunek lekarski oraz mniejszej ilości kandydatów z bardzo wysokimi i wysokimi wynikami matury z biologii i chemii w stosunku do zeszłego roku, można spodziewać się minimalnego spadku progów punktowych na uczelnie dwuprzedmiotowe. Uwaga: wyjątkiem jest Opole, którego niski próg w zeszłym roku nie powtórzy się.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019 – KIERUNEK LEKARSKI
(UWAGA: Prognoza szczegółowa jest orientacyjna, ostateczne progi będą nieznacznie różnić się od podanych tutaj. W związku z czym autorzy bloga rekomendują rekrutowanie się kandydatom, którzy mają również nieco niższe wyniki niż tu podane!).

Białystok: 153
Bydgoszcz: 74.5
Gdańsk: 155 (z niską biologią)
Kraków: 218
Kielce: 142
ŚUM: 151 (końcówka października/początek listopada)
Lublin: 249 (poprawiony)
Łódź cywilny: 310
Olsztyn: 400
Opole: 150
Poznań: 154 (z odwołań we wrześniu)
Radom: 390
Rzeszów: 150
Szczecin: 149
WUM: 232
Wrocław: 252
Zielona Góra: 148

UWAGA: Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego będzie trwała jeszcze tylko do 18 lipca. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na tej Uczelni i składania dokumentów. Kierunek lekarski na tej uczelni uzyskał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Więcej informacji tutaj: Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego

Komentarzy: 6771

-->
  1. Mnie cały czas zastanawia UKSW. Jest dla mnie pierwszym wyborem. Dostałem się już do Olsztyna i Radomia. Czy osoby z wysokimi wynikami rejestrowały się tam? Ja mam 73,2.

    Mikołaj

    2019.07.14
    20:34

  2. ja na Uksw sie rejetrowalem ale mam troche mniej 66,8

    Kuba

    2019.07.14
    20:38

  3. na Uksw też sie rejestrowalem i mam jeszcze mniej 65.8

    a

    2019.07.14
    20:41

  4. Gdzie są zajęcia na UMP? Tylko na Przybyszewskiego czy jeszcze gdzieś?

    kaboom

    2019.07.14
    20:53

  5. rekrutowałem na UKSW z liczbą pkt 68.2 Ale nie jest to moja uczelnia pierwszego wyboru

    kuba96

    2019.07.14
    20:53

  6. Hejka sprzedam Atlas fotograficzny Yokochi z anatomii oraz inne ksiazki do anatomii. Chętnych zapraszam do kontaktu ceny jak najbardziej do dogadania ksiazkilekarski1@gmail.com

    atlas fotograficzny

    2019.07.14
    20:58

  7. @Gwiazda możesz napisać plusy Opola? Z jakich książek uczucie się anatomii?

    Kandydatka

    2019.07.14
    21:01

  8. Jaki wg Was będzie drugi próg na SUM lek?

    ina

    2019.07.14
    21:03

  9. @ina- jeżeli faktycznie doniesie tylko 250-300 osób to pewnie wejdzie całe 158

    ojciec dyrektor

    2019.07.14
    21:08

  10. @Ehhh ale co z tego że jest dużo chętnych? Ludzie z wysokimi punktami nie idą do Opola tylko na inne uczelnie, więc próg i tak będzie niski

    Mati

    2019.07.14
    21:08

  11. Ja mam na UKSW 70,2. Odpuścić? :/

    M

    2019.07.14
    21:09

  12. @ojciec dyrektor – czy 262 ma szansę wejść z drugiej listy do WRO ?

    REG

    2019.07.14
    21:09

  13. Opole, Opole, Opole, na wszystkich forach tylko Opole. Setki czeka na cud, jak rok temu. A miejsc niewiele

    Ehhhhh

    2019.07.14
    21:10

  14. @Adam – trudno mi wskazać konkretne miejsce, liczę na to że spokojnie zejdzie do 155 pkt, a może niżej

    ojciec dyrektor

    2019.07.14
    21:10

  15. Na ŚUM podobno mało ludzi dokumenty przyniosło, w piatek było ok 200, w poniedziałek licząc, ze przyniesie może 100 maksymalnie, to przesunie się dajmy na to o 400 miejsc. A patrząc na liste to może być 158. Wszystko zależy czy w poniedziałek ludzie się zmotywują do przyniesienia dokumentów.

    Pablo

    2019.07.14
    21:11

  16. Na ŚUM podobno mało ludzi dokumenty przyniosło, w piatek było ok 200, w poniedziałek licząc, ze przyniesie może 100 maksymalnie, to przesunie się dajmy na to o 400 miejsc. A patrząc na liste to może być 158. Wszystko zależy czy w poniedziałek ludzie się zmotywują do przyniesienia dokumentów.

    Pablo

    2019.07.14
    21:11

  17. @Reg- Wrocław powinien 5 pkt spaść

    ojciec dyrektor

    2019.07.14
    21:11

  18. ciekawe ile kielce jutro spadna

    Wojtek

    2019.07.14
    21:14

  19. A kiedy druga lista z Radomia ?

    Małgorzata

    2019.07.14
    21:15

  20. @ojciec dyrektor czy dalej pan jest zdania że 235 załapie się na WUM?

    husky

    2019.07.14
    21:15

  21. @ ojciec dyrektor 155 punktów to około 650 miejsce na liście rankingowej wydaje się że jest to strasznie dużo, ciekawe jak wyglądała sytuacja rok temu

    Adam

    2019.07.14
    21:17

  22. Ojciec Dyrektor , ile na WUM w ostatniej liście

    Kaśka

    2019.07.14
    21:19

  23. Myślicie że jest szansa na taki scenariusz : pójść na niestacjo lek a potem się przenieść też na niestacjo dent ?A jeśli tak to kiedy ?Od razu da rade czy po 1 semestrze czy roku nawet

    Jan

    2019.07.14
    21:23

  24. To jak myślicie realnie z tym Lublinem? 252 ma szanse wejść i jak tak to w której liście?

    kandydat

    2019.07.14
    21:27

  25. UMP – czy jest jakiś specjalny druk zaświadczenia od lekarza medycyny pracy?

    kaboom

    2019.07.14
    21:27

  26. No nie byłabym tego taka pewna @Mati. Mimo wszystko ludzie, którzy są z Opola czy z opolskiego wybiorą UO ze względów finansowych i bliskiej odległości od domu. Myśle ze może zejść do około 1000 miejsca czyli 149 pkt z tego co widziałam na liście.

    progi

    2019.07.14
    21:28

  27. @M odpuść, ale tylko dlatego, że dostaniesz się na inne uczelnie typu ZG, Opole, Radom, Kielce, Szczecin pewnie z takimi wynikami. Serio

    cooo

    2019.07.14
    21:31

  28. @kandydat rok temu ten wynik wszedł na początku września, myśle ze teraz będzie podobnie

    JG

    2019.07.14
    21:32

  29. @JG Na prawdę we wrześniu? Myślałam ze mniejszy był ten próg w tamtym roku

    kandydat

    2019.07.14
    21:34

  30. Hej ,jest tu osoba która jest po 2 latach farmacji i jeszcze składa na medycynę ?
    Z góry dziękuje bo złożyłam i nwm czy warto.

    Karolina

    2019.07.14
    21:35

-->
×