PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze długo wyczekiwane listy rankingowe potwierdziły nasze przewidywania z prognozy wstępnej, zamieszczonej przed dwoma tygodniami. Ostateczne progi na uczelnie dwuprzedmiotowe będą bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a zatem osoby, które dostałyby się w zeszłym roku (z wyjątkiem Opola) mogą w tym roku spać spokojnie.

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Wyższy o 354 miejsca limit na kierunek lekarski (w tym utworzenie dwóch nowych miejsc szkolenia przyszłych lekarzy).
Rok 2016 2017 2018 2019
Limit przyjęć 4019 4208 4401 4755

Tab. 1 Limit przyjęć na kierunek lekarski w zależności od roku kalendarzowego.

  • Istotnie mniejsza liczba kandydatów.
    W prognozie wstępnej nie dysponowaliśmy jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi liczby kandydatów. Obecnie wiemy już, że liczby prezentują się, jak w poniższych tabelach:
BIOLOGIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 54,5 53,2 47 47,8
Poprawiali maturę 18,5 16,8 26 11,2
Sumarycznie 73 70 73 59

Ilość osób przystępujących do matury z biologii w danym roku.

CHEMIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 31 30 27 26,5
Poprawiali maturę 15 15 18 9,5
Sumarycznie 46 45 45 36

Ilość osób przystępujących do matury z chemii w danym roku.

  • I ostatnie, ale najważniejsze – SKALE CENTYLOWE.
    Mamy już pełny wgląd do tegorocznych skal centylowych. Są one niemal identyczne, jak w roku ubiegłym. Wynik powyżej 80% z biologii uzyskało tylko 3% kandydatów (w roku 2018 – 2%), zaś z chemii – 8% (tak samo, jak w roku ubiegłym).

Podsumowując powyższe, wniosek jest następujący:

Przy większym limicie przyjęć na kierunek lekarski oraz mniejszej ilości kandydatów z bardzo wysokimi i wysokimi wynikami matury z biologii i chemii w stosunku do zeszłego roku, można spodziewać się minimalnego spadku progów punktowych na uczelnie dwuprzedmiotowe. Uwaga: wyjątkiem jest Opole, którego niski próg w zeszłym roku nie powtórzy się.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019 – KIERUNEK LEKARSKI
(UWAGA: Prognoza szczegółowa jest orientacyjna, ostateczne progi będą nieznacznie różnić się od podanych tutaj. W związku z czym autorzy bloga rekomendują rekrutowanie się kandydatom, którzy mają również nieco niższe wyniki niż tu podane!).

Białystok: 153
Bydgoszcz: 74.5
Gdańsk: 155 (z niską biologią)
Kraków: 218
Kielce: 142
ŚUM: 151 (końcówka października/początek listopada)
Lublin: 249 (poprawiony)
Łódź cywilny: 310
Olsztyn: 400
Opole: 150
Poznań: 154 (z odwołań we wrześniu)
Radom: 390
Rzeszów: 150
Szczecin: 149
WUM: 232
Wrocław: 252
Zielona Góra: 148

UWAGA: Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego będzie trwała jeszcze tylko do 18 lipca. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na tej Uczelni i składania dokumentów. Kierunek lekarski na tej uczelni uzyskał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Więcej informacji tutaj: Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego

Komentarzy: 6771

-->
  1. 160 Poznań to która lista? jak myślicie uda się, mając na uwadze pierwsze listy?

    um poznan

    2019.07.14
    18:59

  2. Ale w tamtym roku były ujęte, a teraz nie jakby tam w ogóle nie było tego kierunku

    Muscle

    2019.07.14
    19:03

  3. Wie ktoś coś o WUM

    Kaśka

    2019.07.14
    19:17

  4. Ile osób może wejść na umb z listy rankingowej?

    konraddd

    2019.07.14
    19:20

  5. Konraddd, ja wątpię że ze 155 wejdziemy w tym roku. Może we wrześniu..

    Far

    2019.07.14
    19:23

  6. próg na Kielce teraz mi pokazuje na rekrutacji – 159.256

    studenciak

    2019.07.14
    19:24

  7. @Far dlaczego tak myślisz? Przecież pierwszy próg spadł o 3 punkty..

    konraddd

    2019.07.14
    19:25

  8. To Chyba wrodzony pesymizm. Życzę nam oczywiście żeby się udało, ale idk. Te 168 wygląda wysoko

    Far

    2019.07.14
    19:26

  9. Ciekawe jak Radom i Lublin spadną w tym roku

    Rek

    2019.07.14
    19:29

  10. Rok temu UMB zaczęło od 171 a finalnie spadło do 155 więc w tym roku będzie tak samo albo pkt niżej (mocno trzymam za to kciuki)

    ex-physio

    2019.07.14
    19:31

  11. czy komus na niestacjo swieci się okienko z opłata rekrutacyjna na czerwono , mimo, ze był zalogowany na stacjo? a na stronie uczelni pisze, ze nie trzeba w takim wypadku drugi raz wpłącać (ten sam kierunek jedna opłata…) Co z tym zrobić?

    pytanie

    2019.07.14
    19:38

  12. chodzi o Wrocław

    pytanie

    2019.07.14
    19:39

  13. Patrząc na przewidywane progi na tej stronie bardzo się zdziwiłam i zastanawiam się czy progi w Łodzi spadną aż o tyle i zastanawiam się jaka jest przyczyna aż tak dużego spadku na te proponowane 310 punktów umedu
    Co o tym myślicie? Chciałam dodać że zawsze uważałam umed jako jedną z lepszych uczelni medycznych i myślałam że jest ona bardzo rozchwytywana wśród maturzystów i będzie o wiele trudniej się na nią dostać.

    Magda

    2019.07.14
    19:39

  14. Olsztyn czy Opole?

    Em

    2019.07.14
    19:41

  15. myślicie ze za którą listą wejdzie 156 punktów na stomie w Białymstoku?

    Ola

    2019.07.14
    19:42

  16. @Magda umed to „moloch”, traktują studentów jak „numer w indeksie”… mniejsze, bardziej kameralne uczelnie, mimo, ze nowe, przyjmują duużo mniej osób na rok i chyba sa lepsze warunki do nauki, chocby psychiczne… Pozatym sa dofinansowywane ostatnio sporo i mją wszystko nowe często i nowoczesniejsze , niż „stare” , duże uczelnie typu np. śum

    pytanie

    2019.07.14
    19:47

  17. nie to 310 na UMED Łódź mi się wydaje kompletnie nierealne, 318-316 i koniec będzie

    turkuć

    2019.07.14
    19:48

  18. Znacie jakieś studygramy z Poznania?

    Rit

    2019.07.14
    19:49

  19. @pytanie więc można uznać że właśnie z tego powodu maturzyści wybierają inne uczelnie? Naprawdę jestem zaskoczona. Uważasz że dlatego ten próg będzie też w tym mieście taki niski na dodatek tej mniejszej ilości maturzystów i w tym roku podobnie jak w poprzednich będzie aż 5 list?

    Magda

    2019.07.14
    19:50

  20. @Magda , po prostu jest więcej uczelni do wyboru, w ogóle mniej chętnych na medycyne i to wszystko razem

    pytanie

    2019.07.14
    19:55

  21. Wie ktos jak wyglada przenoszenie z niestacjo na stacjo na wumie?

    Kasia

    2019.07.14
    19:59

  22. moge byc pewna, ze na PUM na lek wejdzie 150? nawet w październiku?

    gosia

    2019.07.14
    19:59

  23. Hej, wiecie może kiedy będzie lista w Szczecinie na lek-dent?

    Jola

    2019.07.14
    20:05

  24. Dlaczego w kielcach spadł próg a moja pozycja na liście nie wzrosła ?

    Casper

    2019.07.14
    20:07

  25. Czy ktoś z was idzie zupełnie SAM do zupełnie nowego miasta ? Ja jestem nieśmiała strasznie, a wychodzi na to ze jest mi to pisane, boje się ze już na uczelni będą gotowe grupki i z nikim się nie zaprzyjaźnienie XD a wy co o tym sądzicie ?

    Elle

    2019.07.14
    20:08

  26. Spoko Elle, każdy to przeżywa na początku. Nawet jak ktoś jest nieśmiały to znajdzie sobie znajomych, nie ma co się przejmować

    Far

    2019.07.14
    20:10

  27. @Casper u mnie też nr na liście się nie zmienił

    Maciek

    2019.07.14
    20:12

  28. @Casper mam to samo. Próg spadł a ja dalej na pozycji 503…

    M

    2019.07.14
    20:17

  29. @Rit @medmotivated i @engineering_to_medicine (choć ten drugi to tak połowicznie tylko studygram)

    Lily

    2019.07.14
    20:30

  30. Jakie dokumenty należy złożyć w przypadku listy rezerwowej w Opolu?

    Ola

    2019.07.14
    20:32

-->
×