PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze długo wyczekiwane listy rankingowe potwierdziły nasze przewidywania z prognozy wstępnej, zamieszczonej przed dwoma tygodniami. Ostateczne progi na uczelnie dwuprzedmiotowe będą bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a zatem osoby, które dostałyby się w zeszłym roku (z wyjątkiem Opola) mogą w tym roku spać spokojnie.

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Wyższy o 354 miejsca limit na kierunek lekarski (w tym utworzenie dwóch nowych miejsc szkolenia przyszłych lekarzy).
Rok 2016 2017 2018 2019
Limit przyjęć 4019 4208 4401 4755

Tab. 1 Limit przyjęć na kierunek lekarski w zależności od roku kalendarzowego.

  • Istotnie mniejsza liczba kandydatów.
    W prognozie wstępnej nie dysponowaliśmy jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi liczby kandydatów. Obecnie wiemy już, że liczby prezentują się, jak w poniższych tabelach:
BIOLOGIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 54,5 53,2 47 47,8
Poprawiali maturę 18,5 16,8 26 11,2
Sumarycznie 73 70 73 59

Ilość osób przystępujących do matury z biologii w danym roku.

CHEMIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 31 30 27 26,5
Poprawiali maturę 15 15 18 9,5
Sumarycznie 46 45 45 36

Ilość osób przystępujących do matury z chemii w danym roku.

  • I ostatnie, ale najważniejsze – SKALE CENTYLOWE.
    Mamy już pełny wgląd do tegorocznych skal centylowych. Są one niemal identyczne, jak w roku ubiegłym. Wynik powyżej 80% z biologii uzyskało tylko 3% kandydatów (w roku 2018 – 2%), zaś z chemii – 8% (tak samo, jak w roku ubiegłym).

Podsumowując powyższe, wniosek jest następujący:

Przy większym limicie przyjęć na kierunek lekarski oraz mniejszej ilości kandydatów z bardzo wysokimi i wysokimi wynikami matury z biologii i chemii w stosunku do zeszłego roku, można spodziewać się minimalnego spadku progów punktowych na uczelnie dwuprzedmiotowe. Uwaga: wyjątkiem jest Opole, którego niski próg w zeszłym roku nie powtórzy się.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019 – KIERUNEK LEKARSKI
(UWAGA: Prognoza szczegółowa jest orientacyjna, ostateczne progi będą nieznacznie różnić się od podanych tutaj. W związku z czym autorzy bloga rekomendują rekrutowanie się kandydatom, którzy mają również nieco niższe wyniki niż tu podane!).

Białystok: 153
Bydgoszcz: 74.5
Gdańsk: 155 (z niską biologią)
Kraków: 218
Kielce: 142
ŚUM: 151 (końcówka października/początek listopada)
Lublin: 249 (poprawiony)
Łódź cywilny: 310
Olsztyn: 400
Opole: 150
Poznań: 154 (z odwołań we wrześniu)
Radom: 390
Rzeszów: 150
Szczecin: 149
WUM: 232
Wrocław: 252
Zielona Góra: 148

UWAGA: Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego będzie trwała jeszcze tylko do 18 lipca. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na tej Uczelni i składania dokumentów. Kierunek lekarski na tej uczelni uzyskał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Więcej informacji tutaj: Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego

Komentarzy: 6771

-->
  1. Poziom tej poduczelni

    Muscle

    2019.07.14
    17:16

  2. Muscle Opole niestety już tak nie zejdzie XD zobacz sobie rok 2017..

    Rek

    2019.07.14
    17:17

  3. @Rek zobacz sobie jaakie są na dzień dzisiejszy progi na innych uczelniach. W 2017 był jakiś test, na który nie każdemu się też chciało jechać i był sztucznie zawyżony próg

    Muscle

    2019.07.14
    17:20

  4. Rek. W sumie to nie wiem. Tutaj tak kiedyś ktoś pisał. Też mnie ten próg ucieszył,a teraz trochę spokojniej podchodzę. Trzeba mieć nadzieję. Jak to mówią – dopóki piłka w grze.

    JZ

    2019.07.14
    17:20

  5. Jak ktoś rozważa Opole to może coś napiszę o minusach, bo widzę że wszędzie tylko słodzą.
    1.od początku była mowa o 2 semestrach anatomii, w marcu okazało się że 3 jednak
    2.praktyki tylko u wyłącznie w opolu, cały miesiąc w opolu xD

    Gwiazda

    2019.07.14
    17:26

  6. Ale 130 proszę o was xd ja mam 147 i się grubo zastanawiam czy wejdę XD

    Rek

    2019.07.14
    17:26

  7. Dla mnie plus praktyki w Opolu, prace bym tam zaczął przynajmniej bo u mnie na wsi nie znajdę XDD

    Rek

    2019.07.14
    17:27

  8. @gwiazda po 2 roku nie ma konieczności robic praktyk w Opolu

    Ja

    2019.07.14
    17:27

  9. 3.owszem z 1 semestru wyleciec sie nie dalo, przepchneli wszystkich, teraz jeszcze nie wiadomo, ale duzo wzkazuje że bedzie tak samo. Ma to chyba zwiazek z tym że przyjęli niby 130 osób a jest coś ok. 100

    Gwiazda

    2019.07.14
    17:27

  10. Żeby Was jeszcze to Opole nie zaskoczylo:P wszyscy tu tacy pewni, że najniższy próg będzie:)

    Ja

    2019.07.14
    17:28

  11. Patrząc na przewidywane progi na tej stronie bardzo się zdziwiłam i zastanawiam się czy progi w Łodzi spadną aż o tyle i zastanawiam się jaka jest przyczyna aż tak dużego spadku na te proponowane 310 punktów umedu
    Co o tym myślicie?

    Magda

    2019.07.14
    17:29

  12. @Ja a może powiedz więcej na jakich warunkach? Musi się zebrać grupa 3-5 osób. Wiadomo że każdy jest z jakiegoś innego zakamarka polski i trudno się dobrać

    Gwiazda

    2019.07.14
    17:29

  13. Czy bedac 250 w Łodzi na niestacjo mam szanse dostać się gdziekolwiek ? nawet na prywatna ?

    El

    2019.07.14
    17:29

  14. @Re opole xD pewnie nie większa wieś niż Twoja

    Gwiazda

    2019.07.14
    17:30

  15. Gwiazda czyli mówisz że ze 147 mogę spać spokojnie bo gdzieś wejdę? I 94 z matmy co mi daje 241 na Lublin lub 388 na Radom XD

    Rek

    2019.07.14
    17:32

  16. 4. Organizacja leży totalnie. Pod koniec czerwca środek sesji i okazało się, że jak ktoś ma praktyki w lipcu to do jakiegoś dnia miał donieść papiery książeczka sanepidowska, szczepienia i zaświadczenie od med pracy, paranoja

    Gwiazda

    2019.07.14
    17:32

  17. tellon ym. me/ umedlodz
    Kochani pousuwajcie pauzy i zapraszam na pytania odnośnie Łodzi lek-lek. Studiuje tu już 3 rok

    Mateusz

    2019.07.14
    17:36

  18. @Muscle, ale Ty piszesz, że dostanę się spokojnie mając 153 do Szczecina, czy mając 140 do Opola? Bo do Opola jest pierdyliard osób mających powyżej 140 pkt, więc szanse, że oni wszyscy zrezygnują i/lub nie dowiozą papierów nie wydają mi się zbyt duże.

    pchełka

    2019.07.14
    17:37

  19. 5.obiecanki cacanki o prosektorium, którego nie ma nje było i jeszcze pewnie długo nie będzie. Znaczy budynek jest ale to by było na tyle

    Gwiazda

    2019.07.14
    17:38

  20. Do Opola jest rekordowa ilośc chętnych, większa nawet niż do Poznania i Białegostoku, a miejsc duzo mniej

    ehhhhhhhh

    2019.07.14
    17:38

  21. 6.biochemia, ten przedmiot będzie wam spędzać sen z powiek. W drugim semestrze okaże się że nie macie czasu uczyć się anatomii czy histologi, bo zabrakło wam 1 pkt i znowu macie 2 termin kolokwium, a 3 dopiero we wrześniu

    Gwiazda

    2019.07.14
    17:40

  22. Rek, mam identycznie, jak TY

    ehhhhhhhh

    2019.07.14
    17:42

  23. @ojciec dyrektor
    Jak Pan myśli jest szansa się dostać na lek na dwu przedmiotowe z wynikiem 152 gdzieś? Lub na trzy przedmiotowe,np Olsztyn,Radom mam po 412, Kielce 145,8 Lublin 244? Jeśli tak to ewentualnie kiedy,koniec września? początek października?

    Natalia

    2019.07.14
    17:42

  24. Ja na progach się nie znam, ale te pierwsze nie są wysokie w dużych miastach, to w Opolu też nie powinny być nie wiadomo jak wysokie. No na 100% to nie będzie uczelnia z najwyższym progiem

    Gwiazda

    2019.07.14
    17:44

  25. Opole pewnie 152/153

    Ania

    2019.07.14
    17:47

  26. 7.jak się wybieracie po incydentach z jakimiś innymi studiami (farmacja, weterynaria, stomatologia) to nie myślicie, że wam coś przepiszą. Poza językami, jakimiś socjologiami, etykami i innymi zapychaczami

    Gwiazda

    2019.07.14
    17:48

  27. Parę osób miało przepisane coś więcej histologie i ktoś nawet anatomie, ale to wynikało z tego, że studiowały lekarski na innych uczelniach i albo dostały się do opola na stacjonarne, albo nie zdały roku na swojej uczelni

    Gwiazda

    2019.07.14
    17:50

  28. Ktoś z Was studiuje na pum niestacjo lekarski? Jakie były progi?

    Basia

    2019.07.14
    17:53

  29. Kiedy następna lista na WUM

    Kaśka

    2019.07.14
    17:56

  30. A tak w ogóle w moim odczuciu jest więcej plusów, generalnie raczej polecam. Ale na pewno nie dla osoby, która planuje przenieść się do innego miasta po roku, bo takiej opcji bez straty roku nie ma

    Gwiazda

    2019.07.14
    17:57

-->
×