PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze długo wyczekiwane listy rankingowe potwierdziły nasze przewidywania z prognozy wstępnej, zamieszczonej przed dwoma tygodniami. Ostateczne progi na uczelnie dwuprzedmiotowe będą bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a zatem osoby, które dostałyby się w zeszłym roku (z wyjątkiem Opola) mogą w tym roku spać spokojnie.

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Wyższy o 354 miejsca limit na kierunek lekarski (w tym utworzenie dwóch nowych miejsc szkolenia przyszłych lekarzy).
Rok 2016 2017 2018 2019
Limit przyjęć 4019 4208 4401 4755

Tab. 1 Limit przyjęć na kierunek lekarski w zależności od roku kalendarzowego.

  • Istotnie mniejsza liczba kandydatów.
    W prognozie wstępnej nie dysponowaliśmy jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi liczby kandydatów. Obecnie wiemy już, że liczby prezentują się, jak w poniższych tabelach:
BIOLOGIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 54,5 53,2 47 47,8
Poprawiali maturę 18,5 16,8 26 11,2
Sumarycznie 73 70 73 59

Ilość osób przystępujących do matury z biologii w danym roku.

CHEMIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 31 30 27 26,5
Poprawiali maturę 15 15 18 9,5
Sumarycznie 46 45 45 36

Ilość osób przystępujących do matury z chemii w danym roku.

  • I ostatnie, ale najważniejsze – SKALE CENTYLOWE.
    Mamy już pełny wgląd do tegorocznych skal centylowych. Są one niemal identyczne, jak w roku ubiegłym. Wynik powyżej 80% z biologii uzyskało tylko 3% kandydatów (w roku 2018 – 2%), zaś z chemii – 8% (tak samo, jak w roku ubiegłym).

Podsumowując powyższe, wniosek jest następujący:

Przy większym limicie przyjęć na kierunek lekarski oraz mniejszej ilości kandydatów z bardzo wysokimi i wysokimi wynikami matury z biologii i chemii w stosunku do zeszłego roku, można spodziewać się minimalnego spadku progów punktowych na uczelnie dwuprzedmiotowe. Uwaga: wyjątkiem jest Opole, którego niski próg w zeszłym roku nie powtórzy się.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019 – KIERUNEK LEKARSKI
(UWAGA: Prognoza szczegółowa jest orientacyjna, ostateczne progi będą nieznacznie różnić się od podanych tutaj. W związku z czym autorzy bloga rekomendują rekrutowanie się kandydatom, którzy mają również nieco niższe wyniki niż tu podane!).

Białystok: 153
Bydgoszcz: 74.5
Gdańsk: 155 (z niską biologią)
Kraków: 218
Kielce: 142
ŚUM: 151 (końcówka października/początek listopada)
Lublin: 249 (poprawiony)
Łódź cywilny: 310
Olsztyn: 400
Opole: 150
Poznań: 154 (z odwołań we wrześniu)
Radom: 390
Rzeszów: 150
Szczecin: 149
WUM: 232
Wrocław: 252
Zielona Góra: 148

UWAGA: Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego będzie trwała jeszcze tylko do 18 lipca. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na tej Uczelni i składania dokumentów. Kierunek lekarski na tej uczelni uzyskał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Więcej informacji tutaj: Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego

Komentarzy: 6771

-->
  1. lekdentumed@gmail.com -> piszcie jeśli macie pytania odnośnie stomy w Łodzi

    umeddent

    2019.07.14
    14:51

  2. @Justynka tez mam tyle i dlatego podbijam!! czy 145 myslicie ze wejdzie gdzies? XD

    uwu

    2019.07.14
    14:59

  3. @uwu @ Justynka chyba jesli juz to najbardziej prawdopodobne Opole

    Kuba

    2019.07.14
    15:00

  4. A UKSW? Jak płaciłam za Opole to chyba nie muszę już UKSW prawda?

    Gosia

    2019.07.14
    15:02

  5. UKSW to jedna wielka niewiadoma , niewiadomo ile ludzie sie tam zarejstrowalo i niewiadomo jak progi tam będa, @Gosia zalezy ile masz pkt

    Kuba

    2019.07.14
    15:04

  6. Pytania o UMP
    tell ony m .me /umplek

    Poznan

    2019.07.14
    15:05

  7. Nie ma szans na próg z Opola poniżej 140, proszę Was nie róbcie jaj.

    Próg będzie może poniżej 150 ALE PEOG Z OPOLA NIE POWTOEZY SIE NIE MA TAKOEJ OPCJI!

    Anwt

    2019.07.14
    15:06

  8. Mam 153 pkt.

    Gosia

    2019.07.14
    15:10

  9. Gosia to sis dostaniesz. Na UKSW próg też będzie pewnie tak że z bio i chem łącznie 150 ale nie mniej.

    Jest bardzo dużo dobrych wyników.

    Anwt

    2019.07.14
    15:12

  10. @Anwt a 152 jak myslisz ?

    Kuba

    2019.07.14
    15:13

  11. Hejka, czy ktoś z was się orientuje na jakich uczelniach oprócz gumu anatomia nie jest uczona po łacinie tylko po angielsku?

    Hubert

    2019.07.14
    15:21

  12. @Hubert na pewno Lublin

    Kuba

    2019.07.14
    15:22

  13. Jaki próg pierwszej listy w Szczecinie obstawiacie ?

    Xyz

    2019.07.14
    15:22

  14. Czy listy olsztyńskiego UWM na lekarski były gdziekolwiek publikowane?

    3geo

    2019.07.14
    15:35

  15. Czy Wejdzie 234 na lek na WUM, jak myślicie

    Kaśka

    2019.07.14
    15:49

  16. Kielce prog 159.256

    alicja

    2019.07.14
    15:51

  17. Hej, mam 153 punkty (biol 80%)
    czy moglibyście powiedzieć mi, kiedy mniej więcej mam szanse wskoczyć na listy:
    śum: 1462 miejsce
    lublin: 290 miejsce na rezerwowych
    zielona góra: 546 miejsce
    no i szczecin oraz bydgoszcz. Oczywiście nie liczę na konkretne dni na konkretnych uczelniach, ale myślicie, że dopiero koniec września, czy może raczej początek października?

    Olga

    2019.07.14
    15:53

  18. @ Grażyna: bardzo dziekuje!

    Olek

    2019.07.14
    16:01

  19. @Hubert Bydgoszcz

    Dzelma

    2019.07.14
    16:05

  20. Czy ktoś z wynikami w okolicach 140 pkt składa dokumenty do Opola? Średnio mi się w to wierzy, żeby próg zszedł do takiej punktacji przy ogromie ludzi mających po 150 pkt. Nie chce mi się nawet notariusza szukać, ale może to głupota i lepiej złożyć?

    pchełka

    2019.07.14
    16:19

  21. Pchełka, raczej nie ma szans ale lepiej złożyć nić potem pluć sobie w brodę że można było to zrobić, ja sam mam mniej niż 150 i wiem ze nie ma szans ale na wszelki wypadek złożyłem

    lll

    2019.07.14
    16:22

  22. Ktoś pamięta które miejsca mieli na liście rankingowej ostatni, którzy weszli rok temu na lek stacjonarny CMUJ?

    Katarzyna

    2019.07.14
    16:23

  23. Jeśli 68.2 UKSW wejdzie to złoto, bardzo zależy mi na wwa

    Rek

    2019.07.14
    16:23

  24. Ja mam 147 i mam nadzieje że Opole wejdzie..

    Rek

    2019.07.14
    16:24

  25. @pchelka. Nie ma szans. Ogromna ilość ma 150 pkt.

    Anwt

    2019.07.14
    16:24

  26. Ale zielona góra możliwe że zejdzie do 147, przecież w porównaniu do tamtego roku- próg spadł 5pkt

    Rek

    2019.07.14
    16:26

  27. Wznawiam pytanie z którego miejsca wchodzą ostanie osoby na lek do Poznania?

    Gabi

    2019.07.14
    16:28

  28. @III ale dużo masz poniżej 150? Bo jak 148/149 to może być szansa, ale moje 140 to raczej nie bardzo. Patrząc na to, ile jest osób mających w granicach 140-150.

    pchełka

    2019.07.14
    16:29

  29. Śmiesznie tutaj wrócić, pamietam jak sam zastanawiałem sie 3 lata temu czy sie dostanę. Moim zdaniem trzeba liczyć -15 pkt od tych pierwszych progów na dwuprzesmiotowych uczelniach XD w Zielonej Gorze w październiku bedzie pewnie koło 140.

    Student4roku

    2019.07.14
    16:32

  30. Aha, mam gdzie zapisane na którym byłem miejscu na kilku uczelniach i kiedy sie dostałem, szukać?

    Student4roku

    2019.07.14
    16:33

-->
×