PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze długo wyczekiwane listy rankingowe potwierdziły nasze przewidywania z prognozy wstępnej, zamieszczonej przed dwoma tygodniami. Ostateczne progi na uczelnie dwuprzedmiotowe będą bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a zatem osoby, które dostałyby się w zeszłym roku (z wyjątkiem Opola) mogą w tym roku spać spokojnie.

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Wyższy o 354 miejsca limit na kierunek lekarski (w tym utworzenie dwóch nowych miejsc szkolenia przyszłych lekarzy).
Rok 2016 2017 2018 2019
Limit przyjęć 4019 4208 4401 4755

Tab. 1 Limit przyjęć na kierunek lekarski w zależności od roku kalendarzowego.

  • Istotnie mniejsza liczba kandydatów.
    W prognozie wstępnej nie dysponowaliśmy jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi liczby kandydatów. Obecnie wiemy już, że liczby prezentują się, jak w poniższych tabelach:
BIOLOGIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 54,5 53,2 47 47,8
Poprawiali maturę 18,5 16,8 26 11,2
Sumarycznie 73 70 73 59

Ilość osób przystępujących do matury z biologii w danym roku.

CHEMIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 31 30 27 26,5
Poprawiali maturę 15 15 18 9,5
Sumarycznie 46 45 45 36

Ilość osób przystępujących do matury z chemii w danym roku.

  • I ostatnie, ale najważniejsze – SKALE CENTYLOWE.
    Mamy już pełny wgląd do tegorocznych skal centylowych. Są one niemal identyczne, jak w roku ubiegłym. Wynik powyżej 80% z biologii uzyskało tylko 3% kandydatów (w roku 2018 – 2%), zaś z chemii – 8% (tak samo, jak w roku ubiegłym).

Podsumowując powyższe, wniosek jest następujący:

Przy większym limicie przyjęć na kierunek lekarski oraz mniejszej ilości kandydatów z bardzo wysokimi i wysokimi wynikami matury z biologii i chemii w stosunku do zeszłego roku, można spodziewać się minimalnego spadku progów punktowych na uczelnie dwuprzedmiotowe. Uwaga: wyjątkiem jest Opole, którego niski próg w zeszłym roku nie powtórzy się.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019 – KIERUNEK LEKARSKI
(UWAGA: Prognoza szczegółowa jest orientacyjna, ostateczne progi będą nieznacznie różnić się od podanych tutaj. W związku z czym autorzy bloga rekomendują rekrutowanie się kandydatom, którzy mają również nieco niższe wyniki niż tu podane!).

Białystok: 153
Bydgoszcz: 74.5
Gdańsk: 155 (z niską biologią)
Kraków: 218
Kielce: 142
ŚUM: 151 (końcówka października/początek listopada)
Lublin: 249 (poprawiony)
Łódź cywilny: 310
Olsztyn: 400
Opole: 150
Poznań: 154 (z odwołań we wrześniu)
Radom: 390
Rzeszów: 150
Szczecin: 149
WUM: 232
Wrocław: 252
Zielona Góra: 148

UWAGA: Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego będzie trwała jeszcze tylko do 18 lipca. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na tej Uczelni i składania dokumentów. Kierunek lekarski na tej uczelni uzyskał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Więcej informacji tutaj: Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego

Komentarzy: 6771

-->
  1. @Student4roku jeśli możesz <3

    Gabi

    2019.07.14
    16:35

  2. jak myślicie na jakim progu zatrzyma sie Lublin?

    konektor

    2019.07.14
    16:36

  3. Lublin zejdzie do 254, może do 252 ale marne szanse.

    Wsyl

    2019.07.14
    16:41

  4. Rok temu w ZG próg był ostatecznie 141 pod koniec października, nie wiem czemu tutaj jest napisany dużo wyższy, ale ładne tuszowanie progów przez tygrysa.

    ZG 2018

    2019.07.14
    16:41

  5. Ogólnie w tym roku progi ostatecznie będą bardzo podobne do tych pierwszych, to dlatego, że od początku były relatywnie niskie

    Wsyl

    2019.07.14
    16:42

  6. Nie był 141, bo miałam więcej i jeszcze mnóstwo osób było przede mną

    ehhhhhhhh

    2019.07.14
    16:42

  7. Do Opola zaświadczenie od med. pracy do 30.09? Potwierdźcie proszę, czy teraz tylko podanie, świadectwo i fota?

    jaaa

    2019.07.14
    16:43

  8. @Wsyl W końcu ktoś to powiedział

    progi

    2019.07.14
    16:44

  9. No nie trzeba zaświadczenia do Opola, jak wy chcecie zrobić badania bez skierowania. Dostaniecie skierowanie jak się dostaniecie, teraz tylko to co konieczne.

    Pablo

    2019.07.14
    16:46

  10. wsyl ty chyba sobie jaja robisz gosciu co Ty? 252? ten prog co jest teraza spadnie conajmniej o kilkanascie punktów

    pedros

    2019.07.14
    16:49

  11. Do Opola w tym roku rekordy. Kilka setek więcej chętnych niż do Poznania, a miejsc dużo mniej, więcej chętnych niż do Zielonej Góry, Kielc, Lublina, Białegostoku. Sama jestem ciekawa, na jakich progach zatrzyma się tam rekrutacja przy takiej ogromnej ilości chętnych :-)

    ehhhhhhhh

    2019.07.14
    16:49

  12. Student4roku roku prosze poszukaj :)dziekuje

    Pola

    2019.07.14
    16:49

  13. @Pedros tego wam życzę, bądźmy jednak realistami. Ciekaw jestem progów na UKSW biorąc pod uwagę, że jest to 3 przedmiotowy lek.

    Wsyl

    2019.07.14
    16:52

  14. @Wsyl ja myślę że na UKSW może być 60/100 pkt

    Anwt

    2019.07.14
    16:56

  15. Wsyl ty nie masz co liczyć ale liczą się statystki XD sprawdziłem dokładnie- rok temu osoba z 151 pkt i 96 mat dostała się na lek będąc na 420 miejscu na rezerwie- czyli miała 247pkt.

    W tym roku miejsce 420 ma osoba z 246punktami, a jak wiadomo próg rok temu był 245 – i to przy niekorzystnym przeliczniku dla matematyki. Teraz matematyka jest na równi z chemia i biologia, dlatego może spaść jeszcze z 2 pkt od 245.

    Rek

    2019.07.14
    16:56

  16. @wsyl takie wnioski może wysnuć tylko osoba która nie ma pojęcia o czym mówi. Weź idź na rower albo na spacer, bo trollowanie ci zupełnie nie wychodzi.

    Andrzejka

    2019.07.14
    16:56

  17. W Lublinie jest limit 310 miejsc, a oni wzięli 499. Czy w innych miastach też biorą taki nadmiar?

    Ik

    2019.07.14
    16:59

  18. Ik rok temu tez wzięli 499 osób

    Rek

    2019.07.14
    16:59

  19. A ile macie punktów, którzy wysyłacie dokumenty do Opola? Nie mogę się zdecydować, czy jest sens mając 140.
    Podziwiam ludzi, którzy rekrutują się mając 100 pkt.
    Czy to 149 do Szczecina jest naprawdę realne? Kiedy to może wejść? Czy w takim razie mając 153 można liczyć, że się tam dostanie jeszcze we wrześniu?

    pchełka

    2019.07.14
    17:01

  20. @Rek Ok, dzięki za inf

    Ik

    2019.07.14
    17:02

  21. 153 spokojnie,
    149 to pewnie w październiku taki próg XD

    Rek

    2019.07.14
    17:02

  22. @pchelka nie ma szans na taki próg. 140 nie ma mowy. Może 150

    Anwt

    2019.07.14
    17:02

  23. Ja również podbiję pytanie 153 (bio 83%) czy i kiedy może wejść jak wszędzie złożyłem poza warszawa?

    Michał

    2019.07.14
    17:02

  24. ZG pierwszy próg tak jak w Łodzi jest zanizony bo wzięli dużo więcej osób, niż limit.

    JZ

    2019.07.14
    17:07

  25. @Michał ŚUM(wrzesień) Białystok, Zielona, Opole, Poznań(pod koniec września)???

    Ik

    2019.07.14
    17:08

  26. A rok temu ile wzięli?

    Rek

    2019.07.14
    17:09

  27. Do zielonej góry

    Rek

    2019.07.14
    17:09

  28. @lk ok to jednak trochę sobie poczekam w niepewności

    Michał

    2019.07.14
    17:10

  29. @pchelka dostaniesz się na 100% nikt o zdrowych zmysłach nie pójdzie na taką beznadziejną uczelnię. A próg był 130 około, bo dzwonili do mnie w listopadzie, ale odmówiłem. Nie słuchaj ludzi, bo chcą za wszelką cenę utrzymać poziom

    Muscle

    2019.07.14
    17:16

  30. Mam jescze jedno pytanie. Ktoś miał problem z med pracy z daltonizmem? Rok temu na biotech nie chceli mi podpisac ale jakos sie dogadalem. Mowił lekarz ze na lek nie bedzie problemu za rok to samo lekarka z prywatnej przychodni ale dopytam sie czy ktos mial podobny problem?

    Michał

    2019.07.14
    17:16

-->
×