PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze długo wyczekiwane listy rankingowe potwierdziły nasze przewidywania z prognozy wstępnej, zamieszczonej przed dwoma tygodniami. Ostateczne progi na uczelnie dwuprzedmiotowe będą bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a zatem osoby, które dostałyby się w zeszłym roku (z wyjątkiem Opola) mogą w tym roku spać spokojnie.

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Wyższy o 354 miejsca limit na kierunek lekarski (w tym utworzenie dwóch nowych miejsc szkolenia przyszłych lekarzy).
Rok 2016 2017 2018 2019
Limit przyjęć 4019 4208 4401 4755

Tab. 1 Limit przyjęć na kierunek lekarski w zależności od roku kalendarzowego.

  • Istotnie mniejsza liczba kandydatów.
    W prognozie wstępnej nie dysponowaliśmy jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi liczby kandydatów. Obecnie wiemy już, że liczby prezentują się, jak w poniższych tabelach:
BIOLOGIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 54,5 53,2 47 47,8
Poprawiali maturę 18,5 16,8 26 11,2
Sumarycznie 73 70 73 59

Ilość osób przystępujących do matury z biologii w danym roku.

CHEMIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 31 30 27 26,5
Poprawiali maturę 15 15 18 9,5
Sumarycznie 46 45 45 36

Ilość osób przystępujących do matury z chemii w danym roku.

  • I ostatnie, ale najważniejsze – SKALE CENTYLOWE.
    Mamy już pełny wgląd do tegorocznych skal centylowych. Są one niemal identyczne, jak w roku ubiegłym. Wynik powyżej 80% z biologii uzyskało tylko 3% kandydatów (w roku 2018 – 2%), zaś z chemii – 8% (tak samo, jak w roku ubiegłym).

Podsumowując powyższe, wniosek jest następujący:

Przy większym limicie przyjęć na kierunek lekarski oraz mniejszej ilości kandydatów z bardzo wysokimi i wysokimi wynikami matury z biologii i chemii w stosunku do zeszłego roku, można spodziewać się minimalnego spadku progów punktowych na uczelnie dwuprzedmiotowe. Uwaga: wyjątkiem jest Opole, którego niski próg w zeszłym roku nie powtórzy się.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019 – KIERUNEK LEKARSKI
(UWAGA: Prognoza szczegółowa jest orientacyjna, ostateczne progi będą nieznacznie różnić się od podanych tutaj. W związku z czym autorzy bloga rekomendują rekrutowanie się kandydatom, którzy mają również nieco niższe wyniki niż tu podane!).

Białystok: 153
Bydgoszcz: 74.5
Gdańsk: 155 (z niską biologią)
Kraków: 218
Kielce: 142
ŚUM: 151 (końcówka października/początek listopada)
Lublin: 249 (poprawiony)
Łódź cywilny: 310
Olsztyn: 400
Opole: 150
Poznań: 154 (z odwołań we wrześniu)
Radom: 390
Rzeszów: 150
Szczecin: 149
WUM: 232
Wrocław: 252
Zielona Góra: 148

UWAGA: Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego będzie trwała jeszcze tylko do 18 lipca. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na tej Uczelni i składania dokumentów. Kierunek lekarski na tej uczelni uzyskał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Więcej informacji tutaj: Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego

Komentarzy: 6771

-->
  1. @ojciec dyrektor czy z miejsca 160 na liście rezerwowej w Lublinie jest szansa wejść i jak tak to w której turze? moja ilość punktów to 252

    xyz

    2019.07.14
    22:06

  2. @ojciec dyrektor czy jak jestem na śum 1600 to mam szanse wejść?

    Kama

    2019.07.14
    22:06

  3. @ojciec dyrektor
    Jak Pan myśli gdzie mogę dostać się na lek na dwu przedmiotowe z wynikiem 152? Lub trzy przedmiotowe Lublin 244, Kielce 145,8 lub Radom i Olsztyn po 412?

    Natalia

    2019.07.14
    22:07

  4. aktualnie Szczecin – najbliżej do domu, (początkowo wojskowo-lekarski w ramach MON, bo żołd i inne profity, ale po rozmowie z absolwentem tego kierunku mój zapał trochę osłabł), składam jeszcze do Bydgoszczy.

    Alt

    2019.07.14
    22:08

  5. @ojciecdyrektor a 157 powinno wejść na Gumed?

    Gumed

    2019.07.14
    22:08

  6. @cel medycyna
    Masz 150 czy 151, ja jestem kilkanaście osob za Tobą i mam nadzieje, ze wejdzie, we wrześniu pewnie

    Pietro

    2019.07.14
    22:08

  7. @Gabi- nie wiem , nie widziałem list UMP w tamtym roku
    @Aneta- trudno powiedzieć, jeszcze tak nie było żeby jakakolwiek uczelnia zakończyła rekrutację na jednej liście, nawet CMUJ ma 2-3 listy,
    @Turkuć – liczę że Gumed mnie nie zawiedzie i zejdzie przynajmniej do poziomu 2018, 157-156
    @Kuba – powodzenia !

    ojciec dyrektor

    2019.07.14
    22:09

  8. @Natalia właśnie co z tym UKSW? Bo na jednej stronie jest napisane, że będą kształcić lekarzy pod kątem misji i wojska. Ale przecież to chyba nie przymus???

    Cel medycyna

    2019.07.14
    22:10

  9. Ja mam nadzieję że tak jak przewidywane progi przez aspiryne, 155 (wysoka bio) wejdzie na GUMed pod koniec września

    kuba96

    2019.07.14
    22:10

  10. @Pietro mam 154

    Cel medycyna

    2019.07.14
    22:11

  11. O nie, mam trzystadwadziescia pare a nie dwadzieścia pare za cel medycyna… Już liczyć nie umiem..

    Pietro

    2019.07.14
    22:12

  12. xyz@spokojnie wejdziesz bez paniki☺.

    khorlo1

    2019.07.14
    22:12

  13. Sum powinien spasc do 150 moze nawet 149 pod warunkiem ze ludzie sztucznie miejsc nie beda blokowac

    Kuba

    2019.07.14
    22:12

  14. @Cel medycyna
    Właśnie czytałam o tym że rektor tak powiedział i nie wiem jak to będzie wyglądać, czy będzie trzeba jakąś umowę z nimi podpisywać pod kątem wojska lub misjii, myślałam że ktos tutaj ma potwierdzone informacje

    Natalia

    2019.07.14
    22:13

  15. @Natalia – Liczę że 152 wejdzie na SUM i PUM oraz na nowe -Opole, ZG .Rzeszów tu może być róznie (liczyłem tez na UMB ale może być ciężko), Kielce i Radom powinny wejść, Lublin i Olsztyn trzymam kciuki !

    ojciec dyrektor

    2019.07.14
    22:13

  16. Ojciec dyrektor cz 234 ma szanse na WUM

    Kaśka

    2019.07.14
    22:17

  17. wejdzie teraz w kolejnej liście na ŚUM 158 ?

    yy

    2019.07.14
    22:17

  18. @ojciec dyrektor
    155 pkt umed/cm umk??

    Maras

    2019.07.14
    22:18

  19. Śum obstawiam jutro nawet 157

    Pietro

    2019.07.14
    22:20

  20. Czy patrząc po pierwszych progach jest szansa dostac sie gdziekowliek z chem 83, biol 63 i matematyka pp 92 ?

    hyht

    2019.07.14
    22:23

  21. Czy wam również nie działa stronka dla kandydatów na gumed? Nie mogę się zalogować. Chciałam ogarnąć dokumenty a tu taka niespodzianka.

    Dzelma

    2019.07.14
    22:23

  22. @ojciec dyrektor, czy 238 ma realną szansę na CMUJ? Teoretycznie w poprzednich latach próg zawsze spadał, ale w tym roku wzięli spory nadmiar i mocno się obawiam, a bardzo mi zależy…

    marie-jeanne

    2019.07.14
    22:25

  23. Ile macie punktów na UKSW?? Ja 68.6 ale nie wiem czy jest sens iść na ta uczelnie

    Rek

    2019.07.14
    22:28

  24. @Alt
    Czym spowodowany jest spadek Twojego zapału do studiowania medycyny w ramach MON?
    Pozdrawiam

    Duska

    2019.07.14
    22:29

  25. Czy dużo z Was rekrutowało na śum ale nie jest to dla Was uczelnia pierwszego wyboru?

    Pietro

    2019.07.14
    22:32

  26. Ja rekrutowałem ale nie jest to mój pierwszy wybór

    kuba96

    2019.07.14
    22:33

  27. Ja również kończę drugi rok farmacji i staram się zmienić studia, także cieszę się że nie jestem jedyny

    Far

    2019.07.14
    22:35

  28. @Duska
    Absolwent chwalił UMED, że uczelnia idzie do przodu, w przeciwieństwie do wojska, MON odradzał, że ten żołd nie jest warty tych godzin mojego życia i podsumował, że to ostateczność i tylko jeżeli się nie dostanę na zwykły lek lub jeśli naprawdę nie będę się w stanie utrzymać bez żołdu, wiadomo ile ludzi tyle opinii… ale odnoszę wrażenie, że tutaj np. na tym forum nikt nie jest zainteresowany MONem… coś chyba w tym jest skoro tak, a Ty też się zastanawiasz nad tymi studiami?

    Alt

    2019.07.14
    22:38

  29. dla mnie Śum tez nie jest 1 wyborem

    Kuba

    2019.07.14
    22:39

  30. Ile macie pkt na UKSW??

    Rek

    2019.07.14
    22:43

-->
×