PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze długo wyczekiwane listy rankingowe potwierdziły nasze przewidywania z prognozy wstępnej, zamieszczonej przed dwoma tygodniami. Ostateczne progi na uczelnie dwuprzedmiotowe będą bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a zatem osoby, które dostałyby się w zeszłym roku (z wyjątkiem Opola) mogą w tym roku spać spokojnie.

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Wyższy o 354 miejsca limit na kierunek lekarski (w tym utworzenie dwóch nowych miejsc szkolenia przyszłych lekarzy).
Rok 2016 2017 2018 2019
Limit przyjęć 4019 4208 4401 4755

Tab. 1 Limit przyjęć na kierunek lekarski w zależności od roku kalendarzowego.

  • Istotnie mniejsza liczba kandydatów.
    W prognozie wstępnej nie dysponowaliśmy jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi liczby kandydatów. Obecnie wiemy już, że liczby prezentują się, jak w poniższych tabelach:
BIOLOGIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 54,5 53,2 47 47,8
Poprawiali maturę 18,5 16,8 26 11,2
Sumarycznie 73 70 73 59

Ilość osób przystępujących do matury z biologii w danym roku.

CHEMIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 31 30 27 26,5
Poprawiali maturę 15 15 18 9,5
Sumarycznie 46 45 45 36

Ilość osób przystępujących do matury z chemii w danym roku.

  • I ostatnie, ale najważniejsze – SKALE CENTYLOWE.
    Mamy już pełny wgląd do tegorocznych skal centylowych. Są one niemal identyczne, jak w roku ubiegłym. Wynik powyżej 80% z biologii uzyskało tylko 3% kandydatów (w roku 2018 – 2%), zaś z chemii – 8% (tak samo, jak w roku ubiegłym).

Podsumowując powyższe, wniosek jest następujący:

Przy większym limicie przyjęć na kierunek lekarski oraz mniejszej ilości kandydatów z bardzo wysokimi i wysokimi wynikami matury z biologii i chemii w stosunku do zeszłego roku, można spodziewać się minimalnego spadku progów punktowych na uczelnie dwuprzedmiotowe. Uwaga: wyjątkiem jest Opole, którego niski próg w zeszłym roku nie powtórzy się.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019 – KIERUNEK LEKARSKI
(UWAGA: Prognoza szczegółowa jest orientacyjna, ostateczne progi będą nieznacznie różnić się od podanych tutaj. W związku z czym autorzy bloga rekomendują rekrutowanie się kandydatom, którzy mają również nieco niższe wyniki niż tu podane!).

Białystok: 153
Bydgoszcz: 74.5
Gdańsk: 155 (z niską biologią)
Kraków: 218
Kielce: 142
ŚUM: 151 (końcówka października/początek listopada)
Lublin: 249 (poprawiony)
Łódź cywilny: 310
Olsztyn: 400
Opole: 150
Poznań: 154 (z odwołań we wrześniu)
Radom: 390
Rzeszów: 150
Szczecin: 149
WUM: 232
Wrocław: 252
Zielona Góra: 148

UWAGA: Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego będzie trwała jeszcze tylko do 18 lipca. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na tej Uczelni i składania dokumentów. Kierunek lekarski na tej uczelni uzyskał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Więcej informacji tutaj: Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego

Komentarzy: 6771

-->
  1. Alt, ja aplikuje na MON

    Ehhhhh

    2019.07.14
    22:44

  2. @Alt
    Mój wynik z matury pozwala mi na dostanie się bez problemu na cywilną medycynę – z pierwszych list, lecz jestem już niemalże całkowicie zdecydowana na MON – więc nie uważam tego za ostateczność… Co wspomniany absolwent miał na myśli mówiąc o straconych godzinach?

    Duska

    2019.07.14
    22:47

  3. Alt, co złego mówił o MON? Dlaczego odradzał? Zazwyczaj studenci MONu bardzo chwalą sobie te studia. Z absolwentem nie rozmawialam

    Ehhhhh

    2019.07.14
    22:48

  4. @Ehhhh
    na stronie UMEDU w aktualnościach jest podsumowanie pierwszego etapu rekrutacji – na MON 4,5 osoby na miejsce zastanawiam się czy to ci co zdali testy sprawnościowe czy ci co na dzień 12 lipca byli zarejestrowani na UMEDZIE, jak myślisz?

    Alt

    2019.07.14
    22:49

  5. @ Xyz ja mam 152 punkty i nwm czy mam szanse sie dostać..gdzie składasz jeżeli mogę wiedzieć i z jakim wynikiem ?

    Karolina

    2019.07.14
    22:50

  6. @ aga Jaki wynik jezeli mogę wiedzieć ?

    Karolina

    2019.07.14
    22:50

  7. @Rek 71,6 ale zastanawia mnie odnośnie tej uczelni jedna rzecz

    Natalia

    2019.07.14
    22:51

  8. Odnośnie MONu – na koncie na Umedzie można już poznać swoje miejsce na liście rankingowej.

    Duska

    2019.07.14
    22:51

  9. Ma ktoś jakieś potwierdzone info odnośnie UKSW i obowiązku pracy w wojsku czy coś takiego?

    Natalia

    2019.07.14
    22:52

  10. @Karolina 152 to raczej spokojnie , zalezy jeszcze gdzie

    kamil

    2019.07.14
    22:52

  11. Bo przeczytałam ostatnio taki artykuł ze niby rektor powiedział ze pod tym katem będą szkoleni ale to będzie wybór czy przymus?

    Natalia

    2019.07.14
    22:53

  12. Ktoś ma jakieś potwierdzone informacje i może to sprostować?

    Natalia

    2019.07.14
    22:54

  13. Ci co zdali, są wypisani na AWL, z mojego WKU bardzo dużo osób nie przeszło badań lekarskich, przynajmniej 1/3 osób, bo pytałam, a część w ogóle nie pojechała na sprawnościowe ze względu na wyniki matur, więc nie wiem

    Ehhhhh

    2019.07.14
    22:54

  14. Karolin, tez 152 do Szczecina;(

    Xyz

    2019.07.14
    22:55

  15. @Karolina 152 pkt, wiec nie pewne czy sie uda..

    aga

    2019.07.14
    22:55

  16. Natalia a to twoja uczelnia 1 wyboru?

    Rek

    2019.07.14
    22:56

  17. @Duska
    @Ehhhhh
    na 1 roku jest tylko miesiąc wakacji, miesiąc praktyk, miesiąc szkolenia wojskowego.
    przez pierwsze pół roku przepustki, apele, dyscyplina, później luźniej, ale od naszych roczników ma się to zmienić na gorzej – „skrócone przepustki i utrudniacze życia”
    ogólnie moich dwóch kumpli zrezygnowało z WATu z tych samych powodów, po prostu narzekali na samą hierarchię wojska w Polsce no i że po prostu źle traktują

    ale wiadomo, może po prostu wojsko nie jest dla każdego, nie wiem, chce w to wierzyć, że będzie ok, bo czuję że dostane się tyko tam

    Alt

    2019.07.14
    22:57

  18. @Rek nie do końca mam zamiar pójść tam gdzie się dostanę ale jak już bym mogła wybierać to Lublin

    Natalia

    2019.07.14
    22:57

  19. @Duska
    jak to? ja mam nadal w „pozycji na liście – brak danych” ;(((( od jak dawna masz ten status?

    Alt

    2019.07.14
    22:59

  20. 152 to raczej Wam dziewczyny spokojnie wejdzie i to pewnie nei na jedna uczelnie

    kamil

    2019.07.14
    23:00

  21. @Duska a na koncie AWL masz cos?

    Alt

    2019.07.14
    23:01

  22. Dudka, zalogowalam się na UMED, gdzie jest zapisane to miejsce? Nic nie mam, nie znalazłam?

    Ehhhhh

    2019.07.14
    23:01

  23. Natalia a ile masz pkt na Lublin ?

    Rek

    2019.07.14
    23:01

  24. Ja od dziewczyn słyszałam pozytywy, od chłopaków też

    Ehhhhh

    2019.07.14
    23:02

  25. @Rek Mało właśnie 244

    Natalia

    2019.07.14
    23:03

  26. Szukam kogos kto studiuje na cywilnym w Lodzi i odpowie mi na kilka pytan.Jakis kontakt?

    Ag3ntDziob4k

    2019.07.14
    23:04

  27. Boje sie, ze nie wystarczy mi na sum lub do opola 154 ;(

    Cel medycyna

    2019.07.14
    23:04

  28. @ Far Powodzenia ja próbuje po raz 3 dostać się na UMB

    Karolina

    2019.07.14
    23:05

  29. @Alt
    Mam wpisany numer przy haśle – „Pozycja na liście” .

    Duska

    2019.07.14
    23:05

  30. ale złożyłam tez do Szczecina zachowawczo

    Karolina

    2019.07.14
    23:05

-->
×