Progi 2014 – prognoza

Tegoroczne prognozowanie znacznie utrudnia nam brak publikacji przez OKE oficjalnych stanin maturalnych. Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że zostaną one przedstawione dopiero pod koniec sierpnia tego roku. Sporządzając tę notatkę, jesteśmy więc zmuszeni bazować na niepełnych danych dotyczących matur, w tym na nadsyłanych nam strzępach informacji dot. stanin. Z tego względu pragniemy zaznaczyć, że tegoroczna prognoza jest obarczona większą niedokładnością niż ubiegłoroczna.
Prognozę dla uczelni dwuprzedmiotowych przedstawiamy w pierwszej kolejności; następnie opublikujemy prognozę dla uczelni trzyprzedmiotowych.

Prognoza dla uczelni, na których wymagane w rekrutacji są dwa przedmioty.
(Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, ŚUM, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin)

Kandydaci rekrutujący się na medycynę do ww. miast mają do wyboru biologię i chemię (na wszystkich uczelniach) oraz fizykę i matematykę (na części uczelni). [wszystkie na poziomie rozszerzonym]. Ponieważ znakomita większość z nich rejestruje się na postawie wyłącznie rozszerzonych biologii i chemii – tylko te dwa przedmioty bierzemy pod uwagę w poniższej prognozie.

I czynnik: Spadek liczby osób piszących maturę.
Uwaga! Poniższe dane dotyczą ilości osób przystępujących do matury po raz pierwszy.

W tym roku do matury z biologii na poziomie rozszerzonym przystąpiło 27 475 maturzystów, a w ubiegłym – 39 746, a więc aż o 12 271 (31%) mniej. W przypadku rozszerzonej chemii sytuacja wygląda bardzo podobnie: 21 587 piszących w tym roku i 31 109 w ubiegłym dają spadek o 9522 maturzystów, czyli również o 31%.
Taki znaczący spadek osób piszących maturę z biologii i chemii (po raz pierwszy) z pewnością przełoży się na przybliżenie wprost proporcjonalny spadek nowych kandydatów na medycynę. Należy pamiętać jednak o tym, że maturę piszą nie tylko oni, lecz także osoby, którym nie udało się dostać na medycynę w latach ubiegłych. Ponieważ nie wiadomo ile jest takich osób, należy wierzyć zdrowemu rozsądkowi, który podpowiada, że coraz więcej.
Niemniej, można być pewnym, że w tym roku osób starających się dostać na medycynę będzie znacznie mniej niż w roku ubiegłym.

II czynnik: Zwiększone limity przyjęć.

Jak informowaliśmy w poprzednim wpisie, wg. projektu rozporządzenia MZ dot. limitów przyjęć, w tym roku zostanie utworzonych dodatkowo 29 miejsc na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym. Jest to projekt, a ostateczna wersja zostanie opublikowana pewnie w okolicach końcówki sierpnia, ale zakładamy, że tak zostanie.
Uczelnie, na których limit przyjęć na studia stacjonarne (kierunek lekarski) został podwyższony:
ŚUM: 13 miejsc więcej
Poznań: 10 miejsc więcej
Warszawa: 23 miejsca więcej

Ponieważ zwiększenie limitów jest kosmetyczne – tylko w minimalnym stopniu może przyczynić się do spadku progów.

III czynnik: Wyniki matur.

Biologia: W tym roku średnia wyników z rozszerzonej biologii wyniosła 53% (a więc jest wyższa o 3% w stosunku do roku ubiegłego). Przy odchyleniu standardowym na poziomie 21 można podejrzewać, że teoretycznie będziemy mieć średnio podobną ilość wyników wysokich i bardzo wysokich, ale wyniki te będą nieznacznie wyższe niż w zeszłym roku. Potwierdzają to wszystkie staniny (z trzech województw), w których jesteśmy posiadaniu.

Chemia: Średnia w tym roku wyniosła aż o 6% mniej (z 56 na 50%), a odchylenie standardowe zmieniło się tylko o 1, w związku z czym wyników wysokich i bardzo wysokich będzie średnio tyle samo, co w roku ubiegłym, ale będą to wyniki niższe. Ta tendencja, której można by się spodziewać – również znajduje odzwierciedlenie w staninach.

Biorąc pod uwagę wyniki obu matur łącznie, można stwierdzić, że kolejny rok z rzędu sumaryczny wynik tych dwóch matur jest niemal identyczny, a zatem sumaryczna trudność tych egzaminów utrzymuje się na stałym poziomie (przy czym można uznać jako ‚trudną’ chemię, a jako ‚łatwą’ biologię).
Tak więc ten czynnik nie będzie odgrywał znaczącej roli w prognozie progów – jest bowiem stały.

IV czynnik: Większa ilość uczelni dwuprzedmiotowych.

W tym roku można rekrutować się na podstawie dwóch przedmiotów aż na 8 uczelni (w stosunku do 6 w zeszłym roku). Korzystność takiej sytuacji można zobrazować w ten sposób, że relatywnie stała ilość kandydatów, mając do wyboru tylko 6 uczelni (gdyż kandydaci spełniają warunki tylko na nie) ‚ciśnie’ się na nich i wzajemnie blokuje. Mając do wyboru o dwie uczelnie więcej – ta sama ilość kandydatów ‚rozkłada’ się na nich, powodując, że próg szybciej i bardziej szybuje w dół. Należy wiedzieć, że takie zobrazowanie sytuacji jest bardzo ogólne i nie uwzględnia wielu czynników, niemniej pokazuje zarys zależności między ilością możliwych uczelni, a progiem.
[wp_ad_camp_2]

Z powyższej analizy wynika, że w tym roku nie należy się spodziewać wzrostu progów ostatecznych na uczelniach dwuprzedmiotowych. Ponadto, bardziej prawdopodobny jest spadek progów, niż ich utrzymanie. Takie prognozowane obniżenie nie będzie jednak bardzo znaczące; szacujemy, że w granicach 1-2 punktów w stosunku do ubiegłego roku.

KIERUNEK LEKARSKI, STACJONARNE

  • Białystok: 165
  • Bydgoszcz: 81,9
  • Gdańsk: 168
  • Katowice/Zabrze: 164 (z wysoką biologią)
  • Lublin: 167
  • Poznań: 169
  • Łódź: 165 (nowe zasady rekrutacji)
  • Szczecin: 164 (nowe zasady rekrutacji)

KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, STACJONARNE

  • Białystok: 162
  • Gdańsk: 165
  • Zabrze: 162
  • Lublin: 161
  • Łódź: 162
  • Poznań: 165
  • Szczecin: 161 

Ponieważ w prognozie bazowaliśmy na staninach nieoficjalnych, cały czas mamy nadzieję na to, że CKE opublikuje oficjalne staniny maturalne jeszcze przed I listą rankingową. Będziemy o to apelować.

///Wpis zostanie zaktualizowany o prognozy dla uczelni trzyprzedmiotowych i w następnej kolejności o lek-dent i niestacjonarne///
///Serdecznie przepraszamy za znaczne opóźnienie w publikacji prognozy
 (całą sobotę staraliśmy się utrzymać portal na nogach). ///

Komentarzy: 1732

  1. Ekologiczna
    ja mam nadzieję że kiedyś będziesz potrzebowała wsparcia albo mimo starań coś ci nie wyjdzie …. obyś trafiła wtedy na takiego racjonalistę trzymającego się faktów

    Ewita

    2014.07.05
    22:07

  2. Starczy 255 do Wrocka?

    Ogórek

    2014.07.05
    22:16

  3. Czy ktoś orientuje się może co w przypadku gdy nie można przystąpić do testu językowego (np. bo przebywam poza krajem)? Chodzi mi głównie o termin wrześniowy dla niestacjonarnych. Tak pomyślałam, że może wtedy samemu się określa mniej więcej swój poziom tak jak przyjęci jeszcze w październiku, ale nie będę tu wróżyć, może się ktoś po prostu orientuje :)

    dobrymedyk

    2014.07.05
    22:18

  4. Co z progami na niestacjonarny lekarski i lekarsko-dentystyczny we Wrocławiu? Bardzo wzrosną skoro zmieniły sie warunki rekrutacji?

    wera

    2014.07.05
    22:55

  5. @Kostka dziękuję za informację :)

    Kasia

    2014.07.05
    23:18

  6. Pisaliście że nie ma stanin opublikowanych przez CKE . Czy ktoś tam zajrzał ? przecież od kilku dni można je przeczytać i zrobić następne prognozy punktowe, chyba że standard +/-2 to bezpieczny błąd bez obciachu. WIĘCEJ ODWAGI dawajcie te prognozy !!!!!!!!!!!!!!!

    Olek

    2014.07.06
    10:55

  7. skoro od kilku dni są już oublikowane staniny, jak sam to piszesz, to czemu nie porównałeś ich z poprzednim rokiem i nie wywnioskowałeś mniej wiecej jak zmieni się próg tegoroczny względem ubiegłorocznego? Czemu musisz polegać na innych osobach, zamiast samemu to zrobic? XD

    ohoho

    2014.07.06
    11:02

  8. Moja prognoza jest taka że tak naprawdę nikt nie umie prognozować , trochę więcej innych danych niż rok temu i co? i dupa ,+/- 2 nie działa !

    Olek

    2014.07.06
    11:32

  9. Jakie obstawiacie progi na niestacjo Szczecin?

    Asia

    2014.07.06
    11:50

  10. Nie martw się Asia ja prognozuje że się dostaniesz .powodzenia !OPTYMISTYCZNE PROGNOZOWANIE !!!!!!!!

    Olek

    2014.07.06
    11:58

  11. Jak to jest z kolejnymi listami rankingowymi? Trzeba się jakoś deklarować czy system odrazu kieruje tych z dołu listy a wykreśla tych co się dostali ale nie złożyli dokumentów?

    Mariusz

    2014.07.06
    12:24

  12. Automatycznie, Ci którzy nie dostarczyli papierów w odpowiednim terminie są wykreślani i na ich miejsce wchodzą osoby z dołu listy :)

    Maja

    2014.07.06
    12:37

  13. Na każdej tak jest? Bo z tego co czytałem to chyba w Poznaniu trzeba się zadeklarować do dalszej rekrutacji jeśli się nie dostanie w pierwszym terminie.

    Mariusz

    2014.07.06
    12:49

  14. tak samo chyba jest w Bydgoszczy ;-)
    Co do optymistycznego prognozowania, nie wiem czy to ma jakis sens, liczenie na to ze progi spadna na kazdej uczelni o jakies 5 ptk to nonsens, tym bardziej, ze wszystko wskazuje na utrzymanie sie progów ewentualnie spadek o max 2 ptk

    ohoho

    2014.07.06
    13:02

  15. Co do Poznania nie wiem na 100%, tam się nie rekrutowałam, ale wydaje mi się że tak jest wszędzie :)

    Maja

    2014.07.06
    13:03

  16. Ok :) dzięki za info.

    Mariusz

    2014.07.06
    13:09

  17. @Mariusz
    A gdzie przeczytałeś że trzeba jakąś deklaracje składać jak nie jesteś na 1 liście?

    Kien

    2014.07.06
    13:17

  18. Nie wiem jak jest w Poznaniu, ale w Bydgoszczy wygląda to tak, że oprócz listy przyjętych jest też ogłaszana lista rezerwowych i osoby z listy rezerwowej też muszą złożyć papiery i kiedy zwalnia się jakieś miejsca, automatycznie osoby z listy rezerwowej są wciągani na główną listę. Może podobnie jest w Poznaniu, nie wiem.

    Marcin

    2014.07.06
    13:23

  19. w Poznaniu rok temu po zakonczeniu rekrutacji (we wrzesniu czy kiedy oni tam skonczyli) trzeba bylo napisac odwolanie. Wtedy jeszcze pare osob dzieki temu odwolaniu sie dostalo. Duzo osob o tym nie wiedzialo i mimo ze mieli wiecej pkt od ostatecznego progu, to sie nie dostali.

    nope

    2014.07.06
    13:28

  20. A wiecie moze jak to jest z kilkoma kierunkami na jednej uczelni? Jesli dostane sie na farmacje to bede nadal na liscie czekajacych na stome czy juz nie?

    Paulina

    2014.07.06
    13:32

  21. Bedziesz xd

    Maja

    2014.07.06
    13:34

  22. 264 punkty wystarczą na lekarski do Warszawy?

    Mags

    2014.07.06
    14:34

  23. spadek progu o 4 punkty w Warszawie jest wręcz nieprawdopodobny, wiec zmieniłbym cel na lek- dent.

    Piotr

    2014.07.06
    15:18

  24. ja licze na jakiś cud. Nie chce na stomatologie mam 174 punkty bez matematyki to mysle ze gdzies indziej się dostane, ale najbardziej zależy mi na WUM

    Mags

    2014.07.06
    15:26

  25. @Mags Jak na niczym innym Ci nie zależy, to próbuj! Może przez tą matme próg o te 4 pkt spadnie? :P Nic nie tracisz.

    Adam

    2014.07.06
    15:32

  26. @Adam
    Wiem , dlatego złoyżlam i tak na lekarski zobaczymy co będzie , może we wrześniu chociaż mnie zechcą. Własnie też na to licze ze matma była trudniejsza niż zwykle, chemia zresztą też . Jak nie to też tragedii nie będzie :)

    Mags

    2014.07.06
    15:35

  27. myślicie że 259 pkt starczy na wum nA LEK-DENT, rok temu wlsnie tyle wyniosl ostatni prog

    dream comes true

    2014.07.06
    15:53

  28. Myślę że tak ;)

    magdalen I

    2014.07.06
    16:36

  29. Czy w tamtym roku też bylo w Wawie tak, że albo logowales się na lek, albo na lek-dent, czy można było rejestrować się na obydwa?

    GONG

    2014.07.06
    17:21

  30. W tamtym roku było, podobnie, trzeba było wybrać jeden z czterech: lek, lek-dent, farmacja i analityka medyczna

    Paweł

    2014.07.06
    18:00

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: