Progi 2014 – prognoza

Tegoroczne prognozowanie znacznie utrudnia nam brak publikacji przez OKE oficjalnych stanin maturalnych. Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że zostaną one przedstawione dopiero pod koniec sierpnia tego roku. Sporządzając tę notatkę, jesteśmy więc zmuszeni bazować na niepełnych danych dotyczących matur, w tym na nadsyłanych nam strzępach informacji dot. stanin. Z tego względu pragniemy zaznaczyć, że tegoroczna prognoza jest obarczona większą niedokładnością niż ubiegłoroczna.
Prognozę dla uczelni dwuprzedmiotowych przedstawiamy w pierwszej kolejności; następnie opublikujemy prognozę dla uczelni trzyprzedmiotowych.

Prognoza dla uczelni, na których wymagane w rekrutacji są dwa przedmioty.
(Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, ŚUM, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin)

Kandydaci rekrutujący się na medycynę do ww. miast mają do wyboru biologię i chemię (na wszystkich uczelniach) oraz fizykę i matematykę (na części uczelni). [wszystkie na poziomie rozszerzonym]. Ponieważ znakomita większość z nich rejestruje się na postawie wyłącznie rozszerzonych biologii i chemii – tylko te dwa przedmioty bierzemy pod uwagę w poniższej prognozie.

I czynnik: Spadek liczby osób piszących maturę.
Uwaga! Poniższe dane dotyczą ilości osób przystępujących do matury po raz pierwszy.

W tym roku do matury z biologii na poziomie rozszerzonym przystąpiło 27 475 maturzystów, a w ubiegłym – 39 746, a więc aż o 12 271 (31%) mniej. W przypadku rozszerzonej chemii sytuacja wygląda bardzo podobnie: 21 587 piszących w tym roku i 31 109 w ubiegłym dają spadek o 9522 maturzystów, czyli również o 31%.
Taki znaczący spadek osób piszących maturę z biologii i chemii (po raz pierwszy) z pewnością przełoży się na przybliżenie wprost proporcjonalny spadek nowych kandydatów na medycynę. Należy pamiętać jednak o tym, że maturę piszą nie tylko oni, lecz także osoby, którym nie udało się dostać na medycynę w latach ubiegłych. Ponieważ nie wiadomo ile jest takich osób, należy wierzyć zdrowemu rozsądkowi, który podpowiada, że coraz więcej.
Niemniej, można być pewnym, że w tym roku osób starających się dostać na medycynę będzie znacznie mniej niż w roku ubiegłym.

II czynnik: Zwiększone limity przyjęć.

Jak informowaliśmy w poprzednim wpisie, wg. projektu rozporządzenia MZ dot. limitów przyjęć, w tym roku zostanie utworzonych dodatkowo 29 miejsc na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym. Jest to projekt, a ostateczna wersja zostanie opublikowana pewnie w okolicach końcówki sierpnia, ale zakładamy, że tak zostanie.
Uczelnie, na których limit przyjęć na studia stacjonarne (kierunek lekarski) został podwyższony:
ŚUM: 13 miejsc więcej
Poznań: 10 miejsc więcej
Warszawa: 23 miejsca więcej

Ponieważ zwiększenie limitów jest kosmetyczne – tylko w minimalnym stopniu może przyczynić się do spadku progów.

III czynnik: Wyniki matur.

Biologia: W tym roku średnia wyników z rozszerzonej biologii wyniosła 53% (a więc jest wyższa o 3% w stosunku do roku ubiegłego). Przy odchyleniu standardowym na poziomie 21 można podejrzewać, że teoretycznie będziemy mieć średnio podobną ilość wyników wysokich i bardzo wysokich, ale wyniki te będą nieznacznie wyższe niż w zeszłym roku. Potwierdzają to wszystkie staniny (z trzech województw), w których jesteśmy posiadaniu.

Chemia: Średnia w tym roku wyniosła aż o 6% mniej (z 56 na 50%), a odchylenie standardowe zmieniło się tylko o 1, w związku z czym wyników wysokich i bardzo wysokich będzie średnio tyle samo, co w roku ubiegłym, ale będą to wyniki niższe. Ta tendencja, której można by się spodziewać – również znajduje odzwierciedlenie w staninach.

Biorąc pod uwagę wyniki obu matur łącznie, można stwierdzić, że kolejny rok z rzędu sumaryczny wynik tych dwóch matur jest niemal identyczny, a zatem sumaryczna trudność tych egzaminów utrzymuje się na stałym poziomie (przy czym można uznać jako ‚trudną’ chemię, a jako ‚łatwą’ biologię).
Tak więc ten czynnik nie będzie odgrywał znaczącej roli w prognozie progów – jest bowiem stały.

IV czynnik: Większa ilość uczelni dwuprzedmiotowych.

W tym roku można rekrutować się na podstawie dwóch przedmiotów aż na 8 uczelni (w stosunku do 6 w zeszłym roku). Korzystność takiej sytuacji można zobrazować w ten sposób, że relatywnie stała ilość kandydatów, mając do wyboru tylko 6 uczelni (gdyż kandydaci spełniają warunki tylko na nie) ‚ciśnie’ się na nich i wzajemnie blokuje. Mając do wyboru o dwie uczelnie więcej – ta sama ilość kandydatów ‚rozkłada’ się na nich, powodując, że próg szybciej i bardziej szybuje w dół. Należy wiedzieć, że takie zobrazowanie sytuacji jest bardzo ogólne i nie uwzględnia wielu czynników, niemniej pokazuje zarys zależności między ilością możliwych uczelni, a progiem.
[wp_ad_camp_2]

Z powyższej analizy wynika, że w tym roku nie należy się spodziewać wzrostu progów ostatecznych na uczelniach dwuprzedmiotowych. Ponadto, bardziej prawdopodobny jest spadek progów, niż ich utrzymanie. Takie prognozowane obniżenie nie będzie jednak bardzo znaczące; szacujemy, że w granicach 1-2 punktów w stosunku do ubiegłego roku.

KIERUNEK LEKARSKI, STACJONARNE

 • Białystok: 165
 • Bydgoszcz: 81,9
 • Gdańsk: 168
 • Katowice/Zabrze: 164 (z wysoką biologią)
 • Lublin: 167
 • Poznań: 169
 • Łódź: 165 (nowe zasady rekrutacji)
 • Szczecin: 164 (nowe zasady rekrutacji)

KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, STACJONARNE

 • Białystok: 162
 • Gdańsk: 165
 • Zabrze: 162
 • Lublin: 161
 • Łódź: 162
 • Poznań: 165
 • Szczecin: 161 

Ponieważ w prognozie bazowaliśmy na staninach nieoficjalnych, cały czas mamy nadzieję na to, że CKE opublikuje oficjalne staniny maturalne jeszcze przed I listą rankingową. Będziemy o to apelować.

///Wpis zostanie zaktualizowany o prognozy dla uczelni trzyprzedmiotowych i w następnej kolejności o lek-dent i niestacjonarne///
///Serdecznie przepraszamy za znaczne opóźnienie w publikacji prognozy
 (całą sobotę staraliśmy się utrzymać portal na nogach). ///

Komentarzy: 1732

 1. @Gabi
  Dali odpis dlatego, że na niektórych uczelniach(tylko że niekoniecznie medycznych) nie wymagają oryginału :)

  dorissss

  2014.07.06
  23:20

 2. Kurcze to problem będę mieć, myślę, że Kraków wchodzi w grę jakoś we wrześniu, a jak informują na stronie to na doniesienie dokumentów jest jeden dzień, więc będę musiała jechać wcześnie rano do Katowic odebrać papiery i szybko wracać do Krk i składać. Mam nadzieję, że jednak będzie można składać do jakiejś 15, a nie wymyślą sobie np., że przyjmują dokumenty tylko do 12

  Gabi

  2014.07.06
  23:32

 3. @Lily, na WUMie należy podać tylko i wyłącznie numer oryginalnego świadectwa maturalnego i wpisać rok pierwszej matury. A jeśli będą liczone u Ciebie wyniki z aneksu/aneksów to trzeba oczywiście przynieść je podczas składania dokumentów (sprawdzone info z biura rekrutacji :D )

  Kinga

  2014.07.07
  00:56

 4. @Gabi
  do Krk przyjmą odpis spokojnie, ale potem będziesz musiała podmienić na oryginał.

  Madzia

  2014.07.07
  11:02

 5. @19devil94 oficjalna rekrytacja się kończy,czyli dostają sie wszyscy dokładnie wg punktów. Odwołan nie przyjmują, a potem dzwonia wg uznania. niby po kolei wg punktów, no ale zawsze moze się zdarzyć,że zadzwonią do kogoś z dlaszego miejsca bo znajomy królika… Dlatego kończy się oficjalna i sprawdzalna lista:) A 275 w Krakowie próg BYŁ 2 października,(MOZNA SPRAWDZIC NA BIOLOGU http://www.forum.biolog.pl/progi-punktowe-2013-lek-lek-dent-vt51266-240.htm ) Więc NA PEWNO nie był niższy, no chyba że przyjmowali jeszcze w listopadzie, grudniu…

  kaja

  2014.07.07
  11:10

 6. @Kinga bardzo dziękuję (:

  Lily

  2014.07.07
  16:54

 7. Czy rekrutacja w Katowicach jest do jutra do 24 czy do dzisiaj do 24?

  Ula

  2014.07.07
  17:02

 8. @Madzia dzięki już wiem, dzwoniłam tam do nich dzisiaj i mówili, że spokojnie może być ten odpis, więc pewnie najpierw będę załatwiać Krk, by nie przepadło miejsce, a później pojadę do Katowic odebrać dokumenty.

  Gabi

  2014.07.07
  17:14

 9. Takie pytanie mam , że skoro na oficjalnej stronie um Lublin podają, że ostateczny próg był 167 , a teraz wszyscy mówią że będą niższe , to może coś jednak niżej bd w tym roku , jak myślicie ?

  Mateusz

  2014.07.07
  19:32

 10. Mateusz, ciężko powiedzieć czy spadną. Liczyłem ilość osób w najwyższych staninach, czyli 8 i 9. W tych staninach ludzie mają szansę się dostać najogólniej mówiąc. Jest ich porównywalnie tyle, co rok temu, a sporo mniej, niż w 2012. Także progi nie powinny wzrosnąć, a czy zmaleją to loteria. Moim zdaniem pozostaną takie jak rok temu, chociaż z Lublinem to może być z tym różnie. Bo… w Łodzi zmieniła się rekrutacja i wydaje mi się, że ludzie z Kielc i Świętokrzyskiego wybiorą właśnie Lódź ze względu na bliskość. A to jest jednak sporo osób. Więc kto wie, kto wie…

  Ardrechsler

  2014.07.07
  21:32

 11. Cześć, wiecie gdzie się robi te badania lekarskie bo jeszcze ich nie mam? Muszę koniecznie jechać do miasta w którym jest uczelnia? Bo mnie cofnęli 2 razy w moim mieście i nawet prywatnie nie chcieli.

  final

  2014.07.07
  22:57

 12. Jaki jest login u hasło do Łodzi? Bardzo proszę o odp

  Paulina

  2014.07.07
  23:01

 13. @Paulina: login to nr kandydata, a hasło-pesel :)

  Martyna

  2014.07.07
  23:26

 14. @final

  Badania robisz w przychodni medycyny pracy. Jeśli badanie chcesz mieć za darmo to robisz je w placków podanych przez uczelnie, powiinni zaznaczyć ma swojej stronie gdzie można takie zrobić. Możesz też zrobić je prywatnie u byle jakiego lekarza medycyny pracy w swoim mieście, nie wiem skąd u ciebie jakiekolwiek problemy. Najlepiej nawet idąc prywatnie wydrukować sobie skierowanie z konta kandydata, i pamiętaj że na oświadczeniu o braku przeciwskazań do studiowania musi być zaznaczony kierunek studiów i nazwa uczelni. Jeżeli składasz na kilku uczelniach, będą ci potrzebne kilka oświadczeń.

  Marcin

  2014.07.07
  23:36

 15. Mam takie pytanie: Złożone mam podanie na wydział lekarski w Katowicach, a interesuje mnie lekarski w Zabrzu. Myślałem że mogę zrobić dwa podania, jak chciałem dodać Zabrze lek. to pisało że takie podanie zostało już złożone. Za późno się zorientowałem, bo mogłem usunąć pierwsze podanie i dać tylko Zabrze. I tutaj moje pytanie – jakie mam szanse na to Zabrze? Dodam, że mam wynik taki na wrześniową listę (167), więc w ogóle mam na to jakiś wpływ? I czy jest możliwa zamiana z kimś kto będzie chciał być w Katowicach?

  Aleks

  2014.07.08
  08:09

 16. @Dolly
  Bylam przez 2 lata na lekarskim w Gdańsku i na szczescie udalo mi sie przeniesc do Lublina, gdyz jest polozony blizej mojej rodzinnej miejscowosci. Nie byl to jednak jedyny powod przenosin. Porownujac podejscie wykladowcow, poziom nauczania „praktycznej” wiedzy i prostudenckość są nieporownywalnie lepsze na korzysc Lublina. Zauwazylam tez ze na roku jest o wiele lepsza atmosfera( od kolezanki w Gdansku wiem ze jest tam z tym coraz gorzej- ludzie czesto traktuja sie jak przyszla konkurencje, tj. nie pozyczaja sobie notatek albo co gorsza pisza żoltymi dlugopisami tak aby nie dalo sie ich skserowac). Co do niebotycznych oplat za repete – to fakt (za anate bodajze 8k ?). Kolejnym plusem sa tansze mieszkania.
  Jesli chodzi o wpis na biolog.pl – jest to prawda, zaluje ze nie posluchalam sie starszego studenta.
  P.S Jezeli jednym z czynnikow dla ktorych wybieracie akurat Gdansk jest to, ze bedziecie sobie chodzic czesto nad moze czy tez imprezowac w Sopocie, to sie zawiedziecie- brak czasu.

  Benzatropina

  2014.07.08
  14:30

 17. @Benzatropina
  Słyszałaś może jakieś opinie i UMP?

  neuro

  2014.07.08
  14:49

 18. *o UMP

  neuro

  2014.07.08
  14:50

 19. Jaki macie status na lekarskim we wrocku? zielony czy czerwony??

  Klaudia

  2014.07.08
  14:59

 20. @neuro
  O leku w Poznaniu nic nie wiem, natomiast odnosnie stomy slyszalam, ze prog odzwierciedla poziom, ale to chyba juz kazdy wie :)

  Benzatropina

  2014.07.08
  15:04

 21. Jak ktoś ma 167 pkt to zazwyczaj do Kato-Białego bądź Łodzi na lek stacjo z której listy może wejść? Są jakieś szanse na listę sierpniową?

  Lola

  2014.07.08
  15:42

 22. W białym i katowicach nie ma list w sierpniu, a w łodzi nie wiem. dopiero we wrześniu się dowiesz.

  Marcin

  2014.07.08
  15:47

 23. Na lipcowe listy nie ma szans?

  Lola

  2014.07.08
  16:11

 24. Raczej nie

  Marcin

  2014.07.08
  16:26

 25. Prognozowany próg jest dla lekarskiego wŁodzi na wydziale lekarskim? jak myślicie jaki próg bedzie na lekarski na wydziale wojskowo lekarskim?

  Ciacho

  2014.07.08
  16:37

 26. @Marcin
  dzięki za odpowiedź, załatwiłem, aczkolwiek prywatnie mnie przyjąć nie chcieli.

  final

  2014.07.08
  18:00

 27. @Ciacho Prognozowany jest na wydziale lekarskim. Na wojskowy zwykle był niewiele niższy, tym razem może być taki sam, lub punkt, góra dwa niższy.

  Alex

  2014.07.08
  18:37

 28. Jaki może być próg do łodzi na lek.

  waldek

  2014.07.08
  20:16

 29. @Alex uważasz, że jest szansa dostac się nie na ostatniej liscie na wojlek z wynikiem 165?

  aabbcc

  2014.07.08
  20:38

 30. @aabbcc Hmmm… Może być ciężko wcześniej. Ale nie jestem jasnowidzem, może Łódź w tym roku zafunduje niskie progi (zwykle łatwo było się dostać) to uda się jeszcze w sierpniu z takim wynikiem. ;)

  @waldek Pierwszy w Łodzi będzie pewnie 358-362.
  Ostatni – wróżba tej stronki wydaje się być możliwa :P

  Ale tak naprawdę obraz progów będzie dopiero po drugiej turze. Trzeba być dobrej myśli! ;)

  Alex

  2014.07.08
  20:49

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: