Progi 2014 – prognoza

Tegoroczne prognozowanie znacznie utrudnia nam brak publikacji przez OKE oficjalnych stanin maturalnych. Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że zostaną one przedstawione dopiero pod koniec sierpnia tego roku. Sporządzając tę notatkę, jesteśmy więc zmuszeni bazować na niepełnych danych dotyczących matur, w tym na nadsyłanych nam strzępach informacji dot. stanin. Z tego względu pragniemy zaznaczyć, że tegoroczna prognoza jest obarczona większą niedokładnością niż ubiegłoroczna.
Prognozę dla uczelni dwuprzedmiotowych przedstawiamy w pierwszej kolejności; następnie opublikujemy prognozę dla uczelni trzyprzedmiotowych.

Prognoza dla uczelni, na których wymagane w rekrutacji są dwa przedmioty.
(Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, ŚUM, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin)

Kandydaci rekrutujący się na medycynę do ww. miast mają do wyboru biologię i chemię (na wszystkich uczelniach) oraz fizykę i matematykę (na części uczelni). [wszystkie na poziomie rozszerzonym]. Ponieważ znakomita większość z nich rejestruje się na postawie wyłącznie rozszerzonych biologii i chemii – tylko te dwa przedmioty bierzemy pod uwagę w poniższej prognozie.

I czynnik: Spadek liczby osób piszących maturę.
Uwaga! Poniższe dane dotyczą ilości osób przystępujących do matury po raz pierwszy.

W tym roku do matury z biologii na poziomie rozszerzonym przystąpiło 27 475 maturzystów, a w ubiegłym – 39 746, a więc aż o 12 271 (31%) mniej. W przypadku rozszerzonej chemii sytuacja wygląda bardzo podobnie: 21 587 piszących w tym roku i 31 109 w ubiegłym dają spadek o 9522 maturzystów, czyli również o 31%.
Taki znaczący spadek osób piszących maturę z biologii i chemii (po raz pierwszy) z pewnością przełoży się na przybliżenie wprost proporcjonalny spadek nowych kandydatów na medycynę. Należy pamiętać jednak o tym, że maturę piszą nie tylko oni, lecz także osoby, którym nie udało się dostać na medycynę w latach ubiegłych. Ponieważ nie wiadomo ile jest takich osób, należy wierzyć zdrowemu rozsądkowi, który podpowiada, że coraz więcej.
Niemniej, można być pewnym, że w tym roku osób starających się dostać na medycynę będzie znacznie mniej niż w roku ubiegłym.

II czynnik: Zwiększone limity przyjęć.

Jak informowaliśmy w poprzednim wpisie, wg. projektu rozporządzenia MZ dot. limitów przyjęć, w tym roku zostanie utworzonych dodatkowo 29 miejsc na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym. Jest to projekt, a ostateczna wersja zostanie opublikowana pewnie w okolicach końcówki sierpnia, ale zakładamy, że tak zostanie.
Uczelnie, na których limit przyjęć na studia stacjonarne (kierunek lekarski) został podwyższony:
ŚUM: 13 miejsc więcej
Poznań: 10 miejsc więcej
Warszawa: 23 miejsca więcej

Ponieważ zwiększenie limitów jest kosmetyczne – tylko w minimalnym stopniu może przyczynić się do spadku progów.

III czynnik: Wyniki matur.

Biologia: W tym roku średnia wyników z rozszerzonej biologii wyniosła 53% (a więc jest wyższa o 3% w stosunku do roku ubiegłego). Przy odchyleniu standardowym na poziomie 21 można podejrzewać, że teoretycznie będziemy mieć średnio podobną ilość wyników wysokich i bardzo wysokich, ale wyniki te będą nieznacznie wyższe niż w zeszłym roku. Potwierdzają to wszystkie staniny (z trzech województw), w których jesteśmy posiadaniu.

Chemia: Średnia w tym roku wyniosła aż o 6% mniej (z 56 na 50%), a odchylenie standardowe zmieniło się tylko o 1, w związku z czym wyników wysokich i bardzo wysokich będzie średnio tyle samo, co w roku ubiegłym, ale będą to wyniki niższe. Ta tendencja, której można by się spodziewać – również znajduje odzwierciedlenie w staninach.

Biorąc pod uwagę wyniki obu matur łącznie, można stwierdzić, że kolejny rok z rzędu sumaryczny wynik tych dwóch matur jest niemal identyczny, a zatem sumaryczna trudność tych egzaminów utrzymuje się na stałym poziomie (przy czym można uznać jako ‚trudną’ chemię, a jako ‚łatwą’ biologię).
Tak więc ten czynnik nie będzie odgrywał znaczącej roli w prognozie progów – jest bowiem stały.

IV czynnik: Większa ilość uczelni dwuprzedmiotowych.

W tym roku można rekrutować się na podstawie dwóch przedmiotów aż na 8 uczelni (w stosunku do 6 w zeszłym roku). Korzystność takiej sytuacji można zobrazować w ten sposób, że relatywnie stała ilość kandydatów, mając do wyboru tylko 6 uczelni (gdyż kandydaci spełniają warunki tylko na nie) ‚ciśnie’ się na nich i wzajemnie blokuje. Mając do wyboru o dwie uczelnie więcej – ta sama ilość kandydatów ‚rozkłada’ się na nich, powodując, że próg szybciej i bardziej szybuje w dół. Należy wiedzieć, że takie zobrazowanie sytuacji jest bardzo ogólne i nie uwzględnia wielu czynników, niemniej pokazuje zarys zależności między ilością możliwych uczelni, a progiem.
[wp_ad_camp_2]

Z powyższej analizy wynika, że w tym roku nie należy się spodziewać wzrostu progów ostatecznych na uczelniach dwuprzedmiotowych. Ponadto, bardziej prawdopodobny jest spadek progów, niż ich utrzymanie. Takie prognozowane obniżenie nie będzie jednak bardzo znaczące; szacujemy, że w granicach 1-2 punktów w stosunku do ubiegłego roku.

KIERUNEK LEKARSKI, STACJONARNE

  • Białystok: 165
  • Bydgoszcz: 81,9
  • Gdańsk: 168
  • Katowice/Zabrze: 164 (z wysoką biologią)
  • Lublin: 167
  • Poznań: 169
  • Łódź: 165 (nowe zasady rekrutacji)
  • Szczecin: 164 (nowe zasady rekrutacji)

KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, STACJONARNE

  • Białystok: 162
  • Gdańsk: 165
  • Zabrze: 162
  • Lublin: 161
  • Łódź: 162
  • Poznań: 165
  • Szczecin: 161 

Ponieważ w prognozie bazowaliśmy na staninach nieoficjalnych, cały czas mamy nadzieję na to, że CKE opublikuje oficjalne staniny maturalne jeszcze przed I listą rankingową. Będziemy o to apelować.

///Wpis zostanie zaktualizowany o prognozy dla uczelni trzyprzedmiotowych i w następnej kolejności o lek-dent i niestacjonarne///
///Serdecznie przepraszamy za znaczne opóźnienie w publikacji prognozy
 (całą sobotę staraliśmy się utrzymać portal na nogach). ///

Komentarzy: 1732

  1. Nie dziwi mnie zwłoka w prognozie na uczelnie 3 przedmiotowe. Będzie wyższa punktacja łączna za B+Ci. . A matematyka trudna do zdiagnozowania, niby trudna, ale są osoby z 2013 z wysoką punktacją i i jednak na pewno i tegoroczni z powyżej 95 procentami.
    Myślę też, że zmniejszy się różnica punktowa między lekarskim a stomatologia. .
    Progi będą wyższe o 2-3 punkty niż w 2013…

    dżulka

    2014.07.06
    18:03

  2. mniej ludzi, gorzej matury poszły ale progi na bankwgórę pójdą, logiczne

    GONG

    2014.07.06
    18:15

  3. @Paweł
    A wiesz może gdzie jest jeszcze tak,że trzeba wybierać miedzy lek i lek-dent?

    GONG

    2014.07.06
    18:16

  4. Liczby kandydatów wyższe, matury poszły gorzej ale tylko z matematyki, biologia znacznie wyżej, chemia nieznacznie niżej. .
    Mówią, że nadzieja umiera ostatnia..

    dżulka

    2014.07.06
    18:20

  5. @dżulka 3przedmiotowe na pewno spadną.

    Adam

    2014.07.06
    18:24

  6. @dżulka
    Hmmm biologia znacznie wyżej (3%), a chemia nieznacznie niżej (6%) chyba czegoś nie ogarniam:D

    GONG

    2014.07.06
    18:44

  7. @GONG
    Wydaje mi się, że tak jest tylko w Warszawie.

    Paweł

    2014.07.06
    18:46

  8. @GONG
    Na staniny patrzysz? Bo one dają inne wnioski i procenty w najwyższych grupach

    dżulka

    2014.07.06
    18:51

  9. Staniny są troche gorsze niż w 2013. Ale o wiele gorzej napisana matma i zmniejszona liczba maturzystów w staninach 8 i 9 w 2014 sugeruje zmniejszenie się progów co najmniej na 3przedmiotowych.

    Adam

    2014.07.06
    18:55

  10. Na staniny też + teraz są 3 uczelnie (nie jak w tamtym roku 2) gdzie liczy się mata więc też liczba chętnych rozłoży się pomiędzy te 3 uczelnie. Nie ma szans, że progi wzrosną powyżej tego co było (oprócz Wrocka oczywiście, tam bęzie z 3-4 punkty mniej niż w Wawie, patrząc na lata gdzie była liczona fizyka tak zazwyczaj było )

    GONG

    2014.07.06
    18:56

  11. Też nie wszyscy ktorzy napisali super bio i chem chcą iść na lek, lek-dent jest jeszcze np. weta albo farma. Chemię pisało sporo mniej osób niż biologię, nie widzę ani jednego argumentu za tym że progi wzrosną

    Maja

    2014.07.06
    18:58

  12. zgadzam się z poprzednikami, już prędzej śmiałabym stwierdzić, że progi będą takie same ;) na pewno nie wzrosną

    czarymary

    2014.07.06
    19:10

  13. @nope, a na co powoływali się w odwołaniu?? Co w nim pisali?

    caty

    2014.07.06
    19:24

  14. @GONG
    To, że zamiast fizyki jest matma, to właśnie zmienia możliwości kandydowania dla osób z lepszymi wynikami niż z fizyki. Daje to szansę na zniwelowanie nieco słabszych wyników z B+Ch.
    Kto miał rację zobaczymy już w najbliższych dniach po publikacji pierwszych progów. Można będzie wówczas odnieść swoje miejsce rankingowej i punkty do podanych tu wyżej danych z ubiegłego roku…

    dżulka

    2014.07.06
    19:52

  15. Czy w końcu przestaną się tutaj pojawiać komentarze typu: „Jeśli mam 242 to dostane się do Wrocławia na lekarski” czy „264 wystarczą na lek do Warszawy” etc. Czy osoby wrzucającego takie komentarze są tak głupie czy tylko udają. Pragnę odpowiedzieć w imieniu wszystkich logicznie myślących forumowiczów- NIE WIEM czy się dostaniesz mając te swoje 150, 250 czy 500 punktów. Zastanówcie się skąd to mają wiedzieć forumowicze. Tego to nawet sam dziekan pewnie nie wie. Zrozumcie, to zależy od liczby osób, które się zalogują na poszczególne uczelnie i od ich wyników z matur. Skąd mamy to wiedzieć czy się dostaniecie? Czy my jesteśmy statystykami wszystko wiedzącymi czy mamy wgląd do każdego systemu uczelni? Rozumiesz Waszą niecierpliwość, ale proszę…myślcie. Bo jak mnie kiedyś będą leczyć tacy ludzie to ja dziękuję.

    Czekoladowypępek

    2014.07.06
    20:12

  16. Czekoladowypępku

    Nie ma się co indyczyć, te komentarze są po to żeby każdy mógł się zapytać o wszystko co go nurtuje. Nie widzę w tej kwestii żadnego problemu. Każdy człowiek który zdał maturę ma świadomość tego, ze te odpowiedzi na pytania dotyczące dostania się na studia nie mają nawet w najmniejszym stopniu charakteru wiążącego. Każdy traktuje je z pewną dozą dystansu, ale jednak to wyczekiwanie na pierwsze listy powoduje narastanie stresu. Wiele osób w tym czasie, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, szuka słów otuchy i pocieszenia. Poza tym ocenianie ludzi na podstawie tego, że się pytają o ważne dla nich rzeczy jest nieco niedorzeczne. Stwierdzanie jednocześnie, że będą złymi lekarzami jest czymś podobnym. To czy ktoś będzie dobrym/złym lekarzem okaże się najwcześniej na praktykach, a tak właściwie dopiero po studiach, kiedy zacznie wykonywać zawód lekarza. A jeżeli aż tak kłują Cię w oczy te pytania, możesz ich zwyczajnie nie czytać!
    Pozdrawiam i życzę powodzenia w postępowaniu rekrutacyjnym:)

    Piotr

    2014.07.06
    20:36

  17. Słuchajcie z 90 % biologią i 86 % chemią i 87 % matmą mam szansę na kraków

    greg

    2014.07.06
    20:42

  18. Pomóżcie!! jeżeli chcę iść na niestacjonarną stomę na ŚUM, to muszę się zapisać na stacjonarną stomę? O możliwość udziału w rekrutacji na I rok studiów niestacjonarnych – kierunek lekarski mogą starać się tylko kandydaci, którzy ubiegali się o przyjęcie na studia stacjonarne na wyżej wymieniony kierunek w naborze na rok akademicki 2014/2015 w wyższych uczelniach medycznych w kraju, a nie zostali na nie przyjęci w wyniku postępowania kwalifikacyjnego.
    Ale przy wybieraniu kierunku i formy studiów na ŚUM jest też opcja niestacjonarny lekarsko-dentystyczny. No i nie wiem. Zapisać się na stacjonarną stomę? Pomóżcie;)

    Aneta

    2014.07.06
    21:01

  19. Lek? Niebardzo

    Piotr

    2014.07.06
    21:02

  20. @Piotr, racja, źle skopiowałam.
    Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia niestacjonarne zobowiązani są przejść przez postępowanie rekrutacyjne na studia stacjonarne na rok akademicki 2014/2015 (na kierunek lekarski – w przypadku ubiegania się na kierunek lekarski lub lekarsko – dentystyczny – w przypadku ubiegania się na kierunek lekarsko –dentystyczny).
    dla kandydatów z tzw. „nową maturą” przyjęcia odbywać się będą spośród kandydatów, którzy ubiegali się o przyjęcie na studia stacjonarne w wyższych uczelniach medycznych w kraju a nie zostali na nie przyjęci w wyniku postępowania kwalifikacyjnego.
    Termin rejestracji elektronicznej i dokonania opłaty rekrutacyjnej
    18. 07. 2014 r. – 25. 07. 2014 r. do godz. 23:59

    Więc mam się zapisywać i na stacjonarną stomę i później jeszcze raz płacić na niestacjonarną?

    Aneta

    2014.07.06
    21:09

  21. @greg
    matematyka na 87%, gdzie wyniki procentowe mogą byc tylko parzyste oraz chemia na 86%, gdzie takiego wyniku na 60pkt nie można uzyskac. TROLL FAIL

    Czarek

    2014.07.06
    21:16

  22. @caty
    Tego nie wiem. Rozmawialam jedynie z kolega, ktory o tych odwolaniach dowiedzial sie dopiero w pazdzierniku, a tak gdyby je napisal to by sie dostal do Poznania. Moze w odwolaniu powolywali sie na liczbe miejsc, ze maja mniej studentow (bo ktos zrezygnowal) niz liczba miejsc i te sie marnuja?

    nope

    2014.07.06
    21:26

  23. Jeżeli dostanę się najpierw do jakiegoś miasta, typu Katowice, do którego niekoniecznie chcę iść, to mogę złożyć kopie dokumentów? Powinnam się dostać do Poznania, ale po prostu wątpię, czy będzie chciało mi się jechać do Katowic, żeby odebrać dokumenty i do Poznania, żeby je złożyć.

    Marta

    2014.07.06
    21:55

  24. @Marta
    Musisz sprawdzić na stronie uczelni czy wymagają oryginały,czy może być kopia :)

    dorissss

    2014.07.06
    22:03

  25. @Marta raczej nie możesz dać im kopii, bo mają napisane na stronie „wyłącznie oryginał”. Nie ominie Cię raczej druga wycieczka do Kato :)

    Patrycja

    2014.07.06
    22:09

  26. @dżulka
    Jeżeli ktoś miał mało z CH+B to raczej tak bardzo matą nie nadrobi tym barziej,że w tym roku była trudniejsza niż w tamtym roku,co też przyczyni się do spadku progów.

    GONG

    2014.07.06
    22:18

  27. Hej, orientuje się może ktoś czy przy rekrutacji WUM podaje się tylko i wyłącznie nr świadectwa maturalnego, czy numer aneksu także?

    Lily

    2014.07.06
    22:37

  28. Czy jeżeli w Krakowie wymagają ode mnie kserokopii świadectwa dojrzałości i oryginału do wglądu, to czy mogę im wtedy pokazać odpis? Ogólnie będę musiała złożyć papiery do Katowic, a tam chcą oryginał świadectwa i nie wiem czy na którąś tam listę w Krk zdążę odebrać te dokumenty z Katowic i złożyć na UJ…

    Gabi

    2014.07.06
    22:43

  29. Jak sama nazwa wskazuje odpis a orginał to nie jest to samo. Nad czym tu się w ogóle zastanawiać. Na pewno zdążysz odebrać, po ogłoszeniu listy zawsze jest conajmniej 2 dni na dostarczenie dokumentów.

    Marcin

    2014.07.06
    22:47

  30. Szkoda tylko, że odpis i oryginał różnią się tylko tym głupim napisem u góry, po co nam w takim razie to dali? Przecież to też jest dokument potwierdzający moje wyniki wydany przez OKE. Niestety mogę nie zdążyć, bo jest napisane, że w tych późniejszych listach jest tylko jeden dzień na złożenie i jakim cudem mam pojechać, odebrać ten mój oryginał, wrócić i złożyć? Przecież dziekanat nie jest otwarty do nie wiadomo której godziny…

    Gabi

    2014.07.06
    23:06

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: