Odwołanie od wyniku do OKE

Jeśli zaskoczył Cię wynik matury i dostanie się na wybraną przez Ciebie uczelnię (lub w ogóle na studia) stoją pod znakiem zapytania, nie licz na to, że progi w tym roku spadną. Możliwe, że tak będzie, ale równie prawdopodobne jest to, że tak się nie stanie.

W takiej sytuacji najrozsądniejsze jest odwołanie się od wyniku do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Nie należy z góry spodziewać się, że na pewno uda nam się uzyskać dodatkowe punkty, ale jedno jest pewne: poza kosztami dojazdu do naszego OKE, nie tracimy nic (tak, nasz aktualny wynik maturalny jest bezpieczny i może zostać tylko podwyższony, nigdy obniżony).

Jakie są rokowania takiego odwołania? Niestety brak statystyk na ten temat. Jako przykład mogę jednak podać trzech moich znajomych i siebie. Ja uzyskałem łącznie 3% z arkusza z chemii, co przełożyło się na dodatkowe 3 punkty w rekrutacji. Z OKE ‘walczyłem’ troszkę dłużej niż standardowo, bo niecałe 3 miesiące (po dwóch wglądach do tego samego arkusza i prośbie o ponowne sprawdzenie pracy, niestety nie uzyskałem punktów, więc napisałem list do CKE i w wyniku ich działań jednak przydzielono mi punkty). Natomiast spośród trzech moich znajomych, którzy się odwoływali – punkty zdobyło dwóch.

Zwykle dodatkowe punkty uzyskujemy nie przez nieuznanie dobrze rozwiązanego zadania, lecz przez zwyczajne niezliczenie punktów ze strony/zadania przez egzaminatora (tak było w moim przypadku). Niejednokrotnie zdarzało się, że egzaminator zliczając punkty pominął nawet kilka stron arkusza, a maturzysta po wglądzie uzyskiwał nawet 15% i więcej.

Nie jest w interesie OKE, aby zmieniać wyniki maturzystów. Świadczy to bowiem o niekompetencji egzaminatorów sprawdzających prace. Dlatego w razie znalezienia przez maturzystę niezliczonego punktu, powszechną praktyką w OKE jest uznawanie za błędne innego, zaliczonego wcześniej zadania, co ostatecznie skutkuje pozostawieniem wyniku takim, jaki jest. Zwykle przygnębiony maturzysta (a jest ich co roku bardzo wielu) pozostaje w takiej sytuacji bezradny i nie chce dalej walczyć o słuszne punkty. Ja w takiej sytuacji polecam napisać list do CKE, w którym wyraźnie zaznaczymy, że zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy mieć punkt, ale OKE niesłusznie go ‘wyrównało’. W moim przypadku to poskutkowało. Wydaje mi się, że CKE traktuje to trochę jako ostrzeżenie przed możliwym dalszym postępowaniem (sądowym) z naszej strony i nie chce sobie robić kłopotu, lecz to moja opinia. W każdym razie uważam, że warto próbować na każdy z możliwych sposobów.

Procedura odwołania od wyniku jest bardzo prosta, a mianowicie:

 1. Składamy (osobiście lub FAXem) wypełniony wniosek o wgląd do sprawdzonego arkusza maturalnego (dostępny jest do pobrania na stronie Twojego OKE*, np. tutaj: http://www.oke.poznan.pl/files/cms/64/wniosek_wglad_mat.pdf).*Na stronie OKE Warszawa nie znajdziemy takiego wniosku, należy napisać go samemu na podstawie wniosku z innego OKE
 2. Czekamy na list od OKE (zwykle ok. tygodnia), w którym znajdziemy wyznaczony dla nas termin wglądu do pracy (w zależności od ilości chętnych trzeba czekać dłużej lub krócej, ja miałem termin wyznaczony po tygodniu od otrzymania listu).
 3. Jedziemy do OKE na wgląd i analizujemy arkusz. Najlepiej najpierw zliczyć ilość punktów z całego arkusza i sprawdzić, czy się zgadza. Później analizujemy każde nieuznane zadanie. Jeśli uznamy, że powinniśmy je mieć zaliczone, możemy podyskutować z ekspertem, znajdującym się w pobliżu.
 4. Jeśli podczas wglądu uznamy, że ilość punktów została niepoprawnie zliczona lub zadanie, które wg. nas ewidentnie powinno być zaliczone, a nie jest – kierujemy do OKE wniosek o ponowne sprawdzenie pracy (piszemy je sami).
 5. OKE powołuje komisję ekspercką, która ponownie sprawdza arkusz. Zaraz po tym, zostaje do nas wysłany list, w którym jesteśmy informowani, czy wynik został podwyższony, czy nie, ze szczegółową analizą.
 6. Jeżeli wynik został podwyższony, otrzymujemy nowe świadectwo maturalne (stare musimy wcześniej złożyć w naszym liceum), fakt ten zgłaszamy na uczelni, na którą się ubiegamy i nasz wynik w systemie rekrutacji zostaje zmieniony na nowy.

Jeżeli wynik nie został podwyższony, a jesteśmy przekonani, że powinien… polecam zasięgać opinii nauczycieli, najlepiej egzaminatorów, ekspertów, wykładowców uczelni i – jeśli będą nam przychylne, cytować je w liście do CKE.

Komentarzy: 166

 1. @Kubeuuusz Ja do OKE Poznań czekałem 1,5 dnia – wysłałem we wtorek wieczorem (email), a w czwartek dostałem polecony. Ale ja sprawdzałem matmę rozszerzoną, to krócej się czeka chyba :P Koleżanka wysłała tak samo jak ja, a dostała w czwartek bo sprawdzała chem i bio.

  Peterek_w

  2016.07.14
  22:26

 2. Hej! jaki jest czas na wyslanie wniosku o ponowne sprawdzenie watpliwych zadan? na wgladzie bylam wczoraj, wiec nie wiem czy jesli wysle jutro to bedzie ok? z gory dzieki za odpowiedz :))))

  Kasia

  2016.07.21
  11:36

 3. Hej, a co w sytuacji kiedy zabraklo mi punktu do zdania matmy? W sumie nie wiem czy będę miała jakiś wymeczony ale jak myślicie warto się odwołać?

  Narata

  2016.07.21
  18:39

 4. Czy funkcjonuje coś takiego jak sprawdzenie ponowne zadania przez CKE, gdy OKE nie przyznało punktu? Czy CKE takie wnioski, jeśli otrzyma, wyrzuca, czy faktycznie można liczyć, że ktoś się zainteresuje?

  Anka

  2016.07.21
  19:05

 5. Nie polecam się odwoływać do OKE Jaworzno. Odpowiedzi zgodne z kluczem (nawet takie same) nie są uznawane. Idiotyzm i strata czasu.

  `123

  2016.07.22
  19:24

 6. czy OKE dodała komuś punktów?? odpowiedzcie prosze

  koko

  2016.08.02
  11:14

 7. Ja w zeszłym roku wywalczyłam 1 z 2 w OKE Jaworzno. W tym roku znowu walczę o 3, zobaczymy. ;)

  Asia

  2016.08.05
  10:21

 8. Czy żeby napisać ponowne odwołanie by sprawdzili mi zadanie muszę jeszcze raz jechać do OKE mimo że już mam zdjęcia tej pracy? Czy tak po prostu dziala ich system i moje drugie odwołanie (naturalnie pierwsze zostało odrzucone) wyląduje w koszu?

  Martyna

  2016.08.05
  16:52

 9. Co zrobić kiedy mój wynik z matury nie został ogłoszony w terminie, a nie było mnie na liście osób, które nie zdały ? po paru dniach do szkoły przyszedł aneks do wyników i okazało się, że nie zdałam. Co mogę zrobić w tej sprawie? na jakiej podstawie mogę się odwołać?

  Edyta

  2016.09.19
  20:53

 10. Dobry wieczór, czy wnioski o prośbę do wgląd w poznaniu muszą być dostarczane osobiście? czy istnieje jakiś adres email?

  Dziękuje pozdrawiam.

  Marcin

  2017.06.30
  17:47

 11. Mój syn zdał egzaminy maturalne z dobrymi wynikami w tym dwa na 100% z wyjątkiem egzaminu pisemnego z języka polskiego gdzie brakło 1%, to znaczy 0,70 punktu ( w Krakowie). Nauczyciele powiedzieli, że nie ma możliwości aby obliczyć 29% i to musi być pomyłka zwłaszcza, że reszta jest bardzo dobrze zaliczona. Syn ma orzeczenie o niepełnosprawności z powodu depresji po ataku z przemocą rówieśników . Jest mu trudno się odwoływać, a jednak trzeba – jak może braknąć 0,7 punktu ? Punkty są naliczane w całości.

  Ula

  2017.07.01
  16:52

 12. Jeśli, jest ktoś z was zainteresowany kierunkiem lekarskim we Lwowie . Bardzo proszę o kontakt, studia zaczynają się 15.10.2018r. Koszt jednego roku to 3500USD. Kwota stała za cały czas trwania studiów 6 lat. Program studiów zgodny ze studiami w Polsce,( zgodny z Uniwersytetem Rzeszowski) system Boloński ETCS

  Kontakt: 790-395-695 od 9.00 do 22.00
  -Spotkanie we Lwowie 07.10.2018r, podpisanie umowy.
  -Studia zaczynają się 15.10.2018r
  Można się przenieść najlepiej po IIgim IIIcim roku.
  -czesne płatne semestralnie

  p.s Jeśli ktoś, myśli o tym żeby być lekarzem, to po prostu będzie się uczył. Gwarantuję, iż nie będzie miał wtedy problemów ze zdaniem nostryfikacji i LEP-u. Wasze opinie znam. Jednak jest to szansa dla tych, którzy chcą, zależy im, lub nie chcą kopać się Polskim systemem. Kolejna sprawa to pieniądze w Polsce medycyna około 12 tyś USD, na Ukrainie Lwów 3500tyś USD.
  10-15 miejsc, grupa Polska. Jeśli ktoś jest po pielęgniarstwie lub ratownictwie medycznym jest to dodatkowy duży plus.


  Pozdrawiam
  Paweł

  RatMed78

  2018.09.20
  20:23

 13. B.

  2018.10.05
  16:07

 14. ODPOWIEM NA WSZYSTKIE PYTANIA DOTYCZĄCE LEKARSKIEGO NA FRYCZU
  ajsemtibbiti@gmail.com

  FRYCZ1ROK

  2019.06.25
  23:41

 15. Ja mam pytanie o odwołania od matury, może ktoś jest zorientowany w temacie? Przypuszczalnie przyznają Wam jakieś punkty i macie odebrać nowe świadectwo. Tyle, że Wy nie zgadzacie się z wynikiem i odwołujecie się dalej do CKE. I wiadomo, czas leci, rekrutacje również. Odbieracie te zmienione świadectwo i odwołujecie się dalej, a później ewentualnie macie odebrać kolejne świadectwo ( jeśli np. OKE przyznaje Wam rację)? Może jest tutaj ktoś, kto przez to przechodził?

  JZ

  2019.07.23
  17:43

 16. W jakich np. przypadkach pisaliście odwołanie od wyniku matury ?

  Maggi

  2019.07.26
  21:59

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: