Odwołanie od wyniku do OKE

Jeśli zaskoczył Cię wynik matury i dostanie się na wybraną przez Ciebie uczelnię (lub w ogóle na studia) stoją pod znakiem zapytania, nie licz na to, że progi w tym roku spadną. Możliwe, że tak będzie, ale równie prawdopodobne jest to, że tak się nie stanie.

W takiej sytuacji najrozsądniejsze jest odwołanie się od wyniku do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Nie należy z góry spodziewać się, że na pewno uda nam się uzyskać dodatkowe punkty, ale jedno jest pewne: poza kosztami dojazdu do naszego OKE, nie tracimy nic (tak, nasz aktualny wynik maturalny jest bezpieczny i może zostać tylko podwyższony, nigdy obniżony).

Jakie są rokowania takiego odwołania? Niestety brak statystyk na ten temat. Jako przykład mogę jednak podać trzech moich znajomych i siebie. Ja uzyskałem łącznie 3% z arkusza z chemii, co przełożyło się na dodatkowe 3 punkty w rekrutacji. Z OKE ‘walczyłem’ troszkę dłużej niż standardowo, bo niecałe 3 miesiące (po dwóch wglądach do tego samego arkusza i prośbie o ponowne sprawdzenie pracy, niestety nie uzyskałem punktów, więc napisałem list do CKE i w wyniku ich działań jednak przydzielono mi punkty). Natomiast spośród trzech moich znajomych, którzy się odwoływali – punkty zdobyło dwóch.

Zwykle dodatkowe punkty uzyskujemy nie przez nieuznanie dobrze rozwiązanego zadania, lecz przez zwyczajne niezliczenie punktów ze strony/zadania przez egzaminatora (tak było w moim przypadku). Niejednokrotnie zdarzało się, że egzaminator zliczając punkty pominął nawet kilka stron arkusza, a maturzysta po wglądzie uzyskiwał nawet 15% i więcej.

Nie jest w interesie OKE, aby zmieniać wyniki maturzystów. Świadczy to bowiem o niekompetencji egzaminatorów sprawdzających prace. Dlatego w razie znalezienia przez maturzystę niezliczonego punktu, powszechną praktyką w OKE jest uznawanie za błędne innego, zaliczonego wcześniej zadania, co ostatecznie skutkuje pozostawieniem wyniku takim, jaki jest. Zwykle przygnębiony maturzysta (a jest ich co roku bardzo wielu) pozostaje w takiej sytuacji bezradny i nie chce dalej walczyć o słuszne punkty. Ja w takiej sytuacji polecam napisać list do CKE, w którym wyraźnie zaznaczymy, że zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy mieć punkt, ale OKE niesłusznie go ‘wyrównało’. W moim przypadku to poskutkowało. Wydaje mi się, że CKE traktuje to trochę jako ostrzeżenie przed możliwym dalszym postępowaniem (sądowym) z naszej strony i nie chce sobie robić kłopotu, lecz to moja opinia. W każdym razie uważam, że warto próbować na każdy z możliwych sposobów.

Procedura odwołania od wyniku jest bardzo prosta, a mianowicie:

 1. Składamy (osobiście lub FAXem) wypełniony wniosek o wgląd do sprawdzonego arkusza maturalnego (dostępny jest do pobrania na stronie Twojego OKE*, np. tutaj: http://www.oke.poznan.pl/files/cms/64/wniosek_wglad_mat.pdf).*Na stronie OKE Warszawa nie znajdziemy takiego wniosku, należy napisać go samemu na podstawie wniosku z innego OKE
 2. Czekamy na list od OKE (zwykle ok. tygodnia), w którym znajdziemy wyznaczony dla nas termin wglądu do pracy (w zależności od ilości chętnych trzeba czekać dłużej lub krócej, ja miałem termin wyznaczony po tygodniu od otrzymania listu).
 3. Jedziemy do OKE na wgląd i analizujemy arkusz. Najlepiej najpierw zliczyć ilość punktów z całego arkusza i sprawdzić, czy się zgadza. Później analizujemy każde nieuznane zadanie. Jeśli uznamy, że powinniśmy je mieć zaliczone, możemy podyskutować z ekspertem, znajdującym się w pobliżu.
 4. Jeśli podczas wglądu uznamy, że ilość punktów została niepoprawnie zliczona lub zadanie, które wg. nas ewidentnie powinno być zaliczone, a nie jest – kierujemy do OKE wniosek o ponowne sprawdzenie pracy (piszemy je sami).
 5. OKE powołuje komisję ekspercką, która ponownie sprawdza arkusz. Zaraz po tym, zostaje do nas wysłany list, w którym jesteśmy informowani, czy wynik został podwyższony, czy nie, ze szczegółową analizą.
 6. Jeżeli wynik został podwyższony, otrzymujemy nowe świadectwo maturalne (stare musimy wcześniej złożyć w naszym liceum), fakt ten zgłaszamy na uczelni, na którą się ubiegamy i nasz wynik w systemie rekrutacji zostaje zmieniony na nowy.

Jeżeli wynik nie został podwyższony, a jesteśmy przekonani, że powinien… polecam zasięgać opinii nauczycieli, najlepiej egzaminatorów, ekspertów, wykładowców uczelni i – jeśli będą nam przychylne, cytować je w liście do CKE.

Komentarzy: 166

 1. Ha! Opiszę zaraz wizytę na wglądzie. Na telefon czekałem dni 12, wgląd po 14 dniach. W Warszawie wizyty od 9:00 rano.

  Wnieść na salę można aparat/telefon, ale użyć nie bardzo, bardzo tego pilnują, zresztą też nie bardzo jest po co. Dzisiaj byłem w OKE Wa-wa, nie omieszkałem spytać, czy nie prościej byłoby dopuścić kopiowanie, ale otrzymałem tylko uśmiech pełen politowania. Instrukcja wyszczególnia zakaz kopiowania, a pod tymże słowem jest dopisane również „przepisywania”, natomiast dostaje się papieru pod dostatkiem i czerwony długopis. Siedzieć z pracą można do oporu, sam siedziałem ponad 2 godziny ( nikt mi nie zwrócił uwagi, że coś przepisuję, opisuję itp. ). Sama obsługa bardzo sympatyczna i pomocna, da się z ludźmi pogadać.

  Może od początku, dla tych co nie mieli tej przyjemności jeszcze. Czeka się na kolej swą niezależnie od godziny ( ograniczona ilość miejsca ), podpisuje się dwie listy, czeka w kolejce na wydanie klucza i otrzymuje się 1 arkusz na raz wraz z kluczem odp. z teczki gdzie są wydrukowane Wasze wnioski i podania o wgląd.

  Dostajemy pracę i siadamy w wyznaczonym miejscu. Na sali jest od 1 do 5-6 osób ( może i więcej, nie przyglądałem się ) pomagających/tłumaczących/pilnujących.

  Prace są sprawdzane ołówkiem, widać ślady poprawek czyli zabierania i dopisywania pkt przez kolejnych egzaminatorów. Egzaminatorzy zaznaczają każdą nieprawdziwą informację jaką zobaczą na arkuszu; można znaleźć info. o błędach, podkreślenia wątpliwej jakości odpowiedzi itp, puste miejsca są zapełniane znaczkami ZZ co ma oznaczać ‚nie dotyczy’ zapewne, że ktoś czegoś nie dopisał. Jeśli ktoś dobrze ogarnia temat, to z łatwością połapie się w tych podkreśleniach lub ptaszkach i domyśli się, że jego odpowiedź była nieprecyzyjna.

  Jony

  2014.07.26
  01:08

 2. Ciąg dalszy wglądu do matur!

  CHEMIA

  Jako pierwszy dostałem arkusz z chemii R, punkty zliczone OK, sumowane na karcie odp. i na arkuszu. Ocenianie nawet łagodniejsze niż się spodziewałem, tj. zadania gdzie miałem wątpliwości czy zaliczą – tam punkty dostałem. Słaby wynik zawdzięczam własnej głupocie – źle przepisana linijka wyżej – błąd w obliczeniach – minus 1 lub 2 punkty. Niepodzielenie przez dwa – minus 1 punkt. Przesunięty przecinek w zadaniu z molami i też 1/2 punkty, bo wynik się zmienił. W pośpiechu zapisanie reakcji zamiast przemiany ( dyskwalifikujący błąd, wiem :( )i znowu punkt mniej. Jak doliczymy zły znak w równaniu Nernsta i źle przepisany znak w odpowiedzi zadania entalpii to już sporo punktów.

  Człowiek to się jednak na maturze stresuje, bor zapisałem w brudnopisie jako Br, co też bezmyślnie przepisałem na arkusz we wzorze boranu. Podobnie w zadaniu 8. z Mg+2HCL po drugiej stronie zabrakło mi indeksu za wodorem i też pkt w plecy.

  Z ciekawszych błędów; tj. dających pole do manewru: zad. 32; wynik dobry, ale źle zapisałem wzór estru, zgubiłem jeden tlen po drodze i mam 0/2 pkt. To miejsce z tlenem mam podkreślone ( właściwie z jego brakiem) we wzorze na stałą. Mogli dać chociaż 1 pkt, bo to nie wpływa na wynik.

  Druga wątpliwa dla mnie sprawa: to opis w 24 zadaniu, nie wiem czy słowa wybarwia i odbarwia używa się zamiennie, niemniej jednak napisałem jaki będzie kolor przed i po – mam 0 pkt, gdzie przynajmniej 1 pkt się należał ( moje ‚widzimisię’, może jeszcze nie widzę błędu ), zgodnie z kluczem, który łaskawie zapewnia tu kilka alternatyw.

  Podsumowując: z własnego pośpiechu, stresu i głupoty uwaliłem na banałach 12 pkt, nie ma sensu walczyć o 3-4 pkt w odwołaniu z chemii, gdzie być może jeszcze nie domyśliłem się co zepsułem.

  BIOLOGIA

  Pozytywnie wyższy wynik niż spodziewany. Tam gdzie podkreślone i brak pkt, jest ocenione słusznie. Punkty zliczone OK, widać, że egzaminator sprawdzający dodał pkt w dwóch miejscach i odjął w innym ( widać gumkę na arkuszu i zakreślenie błędu na karcie odp), ale ostatecznie wygląda to sensownie. Za wypowiedzi dłuższe niż limit miejsca też dostałem punkty ( zwyczajnie się nie mieściłem w 2 linijkach ).

  W miejscach wątpliwych mam wrażenie, że albo kryterium było brak ciągu przyczynowo skutkowego albo brak jednoznacznej treści mojego wytłumaczenia. Przykład: sens zdania i słowa te same co w kluczu, ale szyk zdania inny – punktu brak. Może to trochę czepliwe ze strony egzaminatora, ale uzasadnione.

  W skrócie: cała wizyta miła, przyjemna, dużo lepsza niż opisy w necie. Jak się idzie z dużym dystansem to można wychaczyć sporo własnych błędów. W biologii podobnie jak w chemii, tam gdzie miałem wątpliwości tam pkt dostałem, także raczej traci się punkty za pośpiech, nieczytelność, błędy logiczne niż za oryginalne i/lub wymyślne odpowiedzi.

  Matura wymaga coraz więcej od ucznia, bo nie ma czasu na sprawdzenie i na błędy! Patrząc po ocenianiu, to mając trochę więcej czasu np. 15-30 min, możnaby uratować 5-10pkt w moim przypadku.

  Zastanawiam się nad odwołaniem.
  Gdyby ktoś chciał wiedzieć, to wniosek o powtórny wgląd można zgłaszać dowolną ilość razy.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia

  Jony

  2014.07.26
  01:42

 3. No i piszcie koniecznie czy ktoś dostał pkt. z odwołania, jakie są uzasadnienia odmowne i akceptujące.

  Jony

  2014.07.26
  01:47

 4. moje przygody z oke kraków…

  http://pharm-md.blogspot.com/p/krucjata-oke.html

  a juz wyslalem pismo z odwolaniem do CKE. pewnie i tak nic nie wywalcze. dla mnie to zadufana w sobie mafia..

  pharm

  2014.07.26
  23:06

 5. ” (…)
  Na moje pismo odpowiedział mi sam dyrektor OKE. Jak można się domyśleć -nieprzychylnie, bo przecież klucz formułowali eksperci, a każde zadanie sformułowane jest niezwykle precyzyjnie i nienagannie. Nie omieszkał się mnie również poinformować o tym, że odwołania do sądu administracyjnego nic nie dadzą oraz mam szansę podwyższyć swój wynik w następnej sesji egzaminacyjnej, która już za rok. Hurra! Czas na odwołanie do CKE.”

  To dziwne, dlatego, że ich interesuje wynik i brak błędu po drodze do tego wyniku. Patrząc po ocenianiu, które zobaczyłem, to było tam kilka punktów naciągniętych przez egzaminatora – tj. nie było ich dosłownie w kluczu. Uważam, że to dobrze, bo liczy się aktualny stan wiedzy/nauki + logika + poprawność rozwiązań. Zadania można interpretować na różne sposoby – pytanie, czy fakt, że sami dopuszczamy kilka interpretacji nie wynika z naszej nieutrwalonej wiedzy, bo i tak może być.

  Argumenty o kluczu łatwo będzie Ci zbić – powodzenia i czekam na skutek weryfikacji z CKE. A czy pismo o odwołaniu można wysłać mailem ?

  Jony

  2014.07.28
  20:03

 6. Powtórny wgląd mam – choć OKE zadzwoniło do mnie dzisiaj – dopiero pod sam koniec sierpnia – jeszcze mam dzwonić pod koniec umówić się na konkretny termin. Od jutra 3 tyg. urlopu… a jutro ostatni dzień na oglądanie, ale tyko dla tych, którzy jeszcze nie oglądali. Dosłownie chcę zobaczyć swoją pracę na 10 sekund. Kiedy byłam na pierwszym oglądaniu, było pełno pustych stolików – ale nie!.. Mimo, że mając ten 1/2 pkt więcej, które ewidentnie mi się należą dostałabym się już na 2 uczelnie, teraz poczekam sobie miesiąc do wglądu a potem na ponowną decyzję np. CKE… Akurat mogliby nie robić sobie wolnego przez decydujący miesiąc w rekrutacji, bo mając te punkty dostałabym się np. pod koniec sierpnia już na uczelnię pierwszego wyboru, mogłabym załatwiać sobie akademik czy mieszkanie.. a tak mam czekać miesiąc na rzut okiem – kilka sekund, kiedy jutro na 100% będą wolne stoliki. Śmiech na sali! Utrudniają jak mogą, żeby odwoływanie już dla wielu nic nie dało..

  jeana

  2014.07.29
  13:18

 7. *1-2 pkt

  jeana

  2014.07.29
  13:19

 8. Ile czekaliście żeby odpisali wam z OKE w sprawie ponownego sprawdzenia matury przez egzaminatorów, bo już ponad 2 tygodnie czekam i zero odpowiedzi, a w sprawie wglądu odpisali w ciągu 4 dni??

  Adam

  2014.07.29
  16:30

 9. Oke nie rozpatrzyło pozytywnie moich zastrzeżeń do sprawdzenia pracy czy w tym roku można odwoływac się do cke ?

  Janek

  2014.07.29
  22:30

 10. @Janek napisałeś zastrzeżeń do sprawdzenia pracy, ale wyjaśnili Ci każdy punkt sporny – tj. wyjaśnili Ci, gdzie nie masz punktu i dlaczego, czy tylko coś enigmatycznie napisali typu: ‚praca była sprawdzona poprawnie’.

  Sam planuje poprosić o sprawdzenie tylko kilku podpunktów, gdzie ewidentnie jakiś punkt się należy – np. dobry wynik, a brak punktu za literówkę we wzorze estru i poprosić o uzasadnienie swojego stanowiska i określenie czy taka literówka wpływa na poprawność rozwiązania.

  Proponuje pisać od razu do CKE, bo matury są w grudniu niszczone i potem w kolejnym roku się nie odwołasz.

  Jony

  2014.07.30
  12:04

 11. HELP! DWA RAZY ODWŁOŁYWAŁAM SIĘ DO OKE I NIE UDZŁO MI SIĘ URATOWAĆ ZĄDNEGO PUNKTU. I TERAZ NIE WIEM, JEST SENS PISAĆ JESZCZE OD CKE. BARDZO PROSZE O ODPOWIEDŹ. BYŁ KTOŚ/ JEST W TAKIEJ SYTUACJI??

  caty

  2014.08.06
  14:06

 12. Odwołałem się od swojego wyniku i przyznali mi w OKE z chemii 2 punkty a z biologii 1 punkt tyle, że odjęli ten 1 z innego zadania… i wyszedłem z biologii na 0. Myślicie, że odwołanie do CKE coś da ?

  Rob

  2014.08.08
  18:12

 13. Nie wiem, ile czekaliście na odp. z odwołania?

  Czekam już 2 tyg. i nie wiem czego się spodziewać.

  Jony

  2014.08.11
  14:55

 14. Po złożeniu wniosku powtórne sprawdzenie pracy w Poznaniu przyznano mi 1 punkt więcej. Oddałem świadectwo do szkoły i czekam na nowe. Puki co zmiany nie widać na stronie internetowej (OKE-wyniki matur).
  Etapy postępowania:
  1.Przeanalizowałem prace w systemie elektronicznym i zapamiętałem sporne zadania.
  2.Złożyłem wniosek o wgląd. Podczas wglądu przepisałem treść moich odpowiedzi w zadaniach, gdzie niesłusznie odebrano mi punkty(podczas wglądu można korzystać tylko z kartek i długopisu, który oni tam zapewniają)
  3. Napisałem wniosek o powtórne sprawdzenie, w którym wymieniłem 6 niesprawiedliwie ocenionych zadań.(bez żadnych głębszych objaśnień, po prostu napisałem, że moje odpowiedzi są zgodne z kluczem, a nie przydzielono mi za nie punktów)
  4.Po 15 dniach od złożenia wniosku otrzymałem pismo z informacją, że przydzielono mi 1 punt. Otrzymałem również wyjaśnienie każdego innego zadania, które wymieniłem we wniosku. Niestety wyjaśnienia te okazały się prawie w całości bezwartościowe. Ich autor chyba myślał, że nie pamiętam swoich odpowiedzi(które wynotowałem:)) i wciskał mi że czegoś nie napisałem lub czegoś nie wyjaśniłem, a z niektórych moich wypowiedzi wyciągał błędne, bardzo odbiegające od poleceń wnioski.
  5. Kiedy tylko odbiorę nowe świadectwo wyślę kolejny wniosek o sprawdzenie, w którym do każdego zadania cytuję ich uzasadnienie, następnie swoją odpowiedź i na koniec wyjaśniam w najbardziej klarowny sposób zakłamanie, chamstwo i głupotę szanownej OKE.( W tym wniosku ograniczam się już tylko do tych 3 zadań, gdzie moja odpowiedź jest w 100% dobra i praktycznie taka sama jak w ich „wspaniałym” kluczu)
  Wysyłając, bądź zanosząc coś osobiście zawsze należy zadbać o potwierdzenie.
  Wiem, że już sierpień ale walczcie o swoje. Nie możemy sobie pozwolić na takie bezczelne zachowanie ze strony OKE. Możecie zadawać mi pytania na maila prostymail6@gmail.com. Postaram się pomóc.

  Miron

  2014.08.11
  17:15

 15. Hej.Mam pytanie odnośnie zadania27 z matury z matematyki.Trzeba było tam rozwiązać równanie.Wynik wyszedł mi taki jak w kluczu,ale mój problem polega na tym,że jak rozkładałam na nawiasy to zamiast przyrównać do 0 to przyrównałam do 8 a liczyłam jakby było O.Dostałam za te zadania 0punków a było na2.Czy powinnam dostać chociaż 1pkt?Do zdania matury z matmy zabrakło mi 1pkt;/

  XD

  2014.08.16
  13:10

 16. @ XD w przypadku krótkich zadań punkty są za poprawność, błąd w obliczeniach powoduje, że tracisz oba punkty, gdyby zadanie było za 4 punkty dostałabyś 1 lub 2 jeśli nie byłoby innych błędów.

  Napiszę jak to wygląda dalej. Po ponad 3 tygodniach otrzymałem listownie odpowiedzi oddzielnie dla zadań z chemii i oddzielnie dla zadań z biologii – co jest bez sensu, e względu na koszta.

  Niemniej jednak widać, że ktoś faktycznie sprawdził te pracę i odniósł się do błędów. Teraz ciekawa sprawa, mimo dobrego wyniku w zadaniu z chemii a błędu po drodze ( @ XD to gorzej niż u Ciebie ) nie chcieli mi przyznać punktu – argumentacja jest taka, że błąd sugeruje, że wynik wyszedł mi przypadkiem, mimo, iż nie wykazałem tego. I tu można się sprzeczać na ile błąd jest błędem a na ile egzaminator postuluje, że taki zapis sugeruje, że źle zrobiłem zadanie. Nie wiem czy skoro w OKE nic nie wskórałem to odwołać się do CKE.

  Z biologii odpowiedzi na moje wątpliwości niby trochę bardziej sensownie ale równie niepomocne. Np. zadanie 32 z tabelką – okazuje się, że nie można używać synonimów i za to mam punkt w plecy. Argumentacja z listu: ‚należy używać właściwego nazewnictwa związanego z ekologią. Jest to jedno z wymagań egzaminacyjnych.’ I teraz pytanie które określenia są bardziej a które mniej związane z ekologią.

  Zad 24: „Nie uwzględnił Pan odporności na nowe szczepy wirusa w większości populacji ludzkiej” – wtf ?

  Zad 15. Napisałem różnicę z określeniem ról. Odpowiedź egzaminatora: „nie uwzględnił Pan roli synapsy chemicznej w przekazywaniu cząsteczek sygnałowych w pobudzeniu nerwowym”. Niech mnie ktoś oświeci, ale w kluczu do zad 15 ani słowa o tym. A ja wyjaśniłem co miałem wyjaśnić.

  Zad 10. Niby nie odniosłem się do zużycia materiałów zapasowych w czasie przeobrażania, ale napisałem, że się zmienia e czasie i stopniowo rośnie. Więc nie powinni się czepiać o formę zdania.

  Na końcu odpowiedzi oczywiście: ‚praca została oceniona zgodnie z obowiązującymi w kraju kryteriami.’ Ale mnie g**** obchodzą kryteria – ma być zgodnie z aktualnym stanem wiedzy. Dla mnie użycie synonimu sugeruje, że wiem o co chodzi i nie ma błędu. Kłócenie się o klucz nie ma sensu dla obu stron…

  Podsumowując: punktu nie przyznali żadnego, ale dali durne odpowiedzi…

  Pozdrawiam i życzę Wam sukcesu w walce…

  Jony

  2014.08.20
  12:52

 17. MAm takie pytanie bo komisja moim zdaniem źle oceniła moją poprawke z polaka. Byłem zadowolony po egzaminie.Wyjaśni ktoś jaki to jest proces odwołania ??? ile trzeba czekać??

  King Avek

  2014.09.12
  09:49

 18. Witam,
  poszukuję osób, którym błędnie oceniono prace maturalne. Czy ktoś z Was mógłby opowiedzieć jak wygląda sprawdzanie tego jak zostały sprawdzone prace:) Bardzo zależy mi na czasie. Mój adres e-mailowy: ewelina.lis@newsweek.pl. Z góry dziękuję za pomoc i kontakt. Pozdrawiam, Ewelina Lis, Newsweek

  Ewelina

  2015.03.10
  14:06

 19. Co w wypadku gdy zadanie nie jest sprawdzone? Odpowiedź na jedno z zadań napisałam w brudnopisie, odpowiednio to oznaczyłam w sposób zgodny z zaleceniami oke ( spytałam eksperta na sali, powiedziała, że to się idealnie nadaje na podanie ) Zadanie sprawdziłam z kluczem- jest dobrze zrobione. Nie wiem czy męczyć komisje, bo boję się o rekrutacje, a zadanie to gwarantuje mi 3 dodatkowe punkty rekrutacyjne i skaczę nad proponowany próg o 2.Nie przyczepiam się o treść a o to, że zadanie nie zostało zauważone przez egzaminatora.

  Mat

  2015.07.07
  09:54

 20. Wysłałam właśnie wniosek do oke z prośbą o wgląd, ale naszły mnie wątpliwości, bo czytałam, że przed wglądem oke sprawdza jeszcze raz moją pracę. Boję się,że odejmą mi punkty bo nie znalazłam żadnego oficjalnego potwierdzenia, że nie mogą tego zrobić. Dlatego nie wiem co robić, bo wynik w miarę mnie satysfakcjonuje a nie chcę otrzymać listu że zmniejszyli mi punktacje. :(

  Gosia

  2015.07.11
  20:27

 21. napisalismy odwołanie z polskiego, rozprawki w ogole nie oceniono , mimo 3 pkt za tezę.(wg klucza mieli obowiązek sprawdzić)same zera.Czekamy. zrobię zadymę z tv włącznie jeśli nie poprawią.

  Johanka

  2015.07.18
  07:50

 22. Hej. Czy ktos z was odwoływał sie do tegorocznej matury z biologii a szczególnie zadanie 25 dla strarej podstawy. Jesli tak to piszcie na kellerka@buziaczek.pl Sprawa pilna!!!

  Asia

  2015.08.21
  18:19

 23. Cześć! Nie wiecie może ile czasu ma CKE na odpowiedź przy odwołaniu? Czekam już ponad 3 tygodnie, a zostało bardzo niewiele czasu do zakończenia rekrutacji…

  Ninaj

  2015.09.17
  11:55

 24. @Nina podobno 2 tygodnie u mnie minęły dziś i niestety pisma nie dostałam

  badum

  2015.09.28
  15:04

 25. Oto moja historia z OKE Gdańsk.

  Zdawalem czerwcowy egzamin w zawodzie Technik ochrony fizycznej osób i mienia. Część teoretyczna 75%, część praktyczna 72% (wynik negatywny). Naturalnie jak wielu z was miałem ogromne wątpliwosci co do kompetencji egzaminatorów i CKE(już pisząc część teoretyczną można było zauważyć 3-4 źle skonstruowane zadania, np. dwie poprawne odpowiedzi).
  Złożyłem wniosek o wgląd do OKE Gdańsk. Wyznaczono mi termin, pojechałem.
  Na miejscu bardzo miła Pani siedziała ze mną nad arkuszem i wszystko ładnie wytłumaczyła. Pomijając fatalnie i absurdalnie skonstruowany klucz nie uznano mi dwóch odpowiedzi, które wyraźnie pasowały do klucza.
  Min. wyposażenie konwojentów.
  Moja odpowiedź: broń palna krótka
  Klucz: pistolet lub rewolwer.
  Naturalnie terminy te są tożsame, ale zadanie to (za 5%) nie zostało uznane. Dla osób nie znających owych zagadnień nadmienię, że sytuacja ta analogicznie by pasowała:
  Odpowiedź egzaminowanego: pismo starego i nowego testamentu
  Klucz: biblia

  Sytuacja ta obrazuje kompetencje egzaminatorów, którzy zamiast używać mózgów, patrzą tylko bezmyślnie na klucz odpowiedzi.
  Pani przy której dokonywałem wglądu powiedziała abym złożył wniosek o ponowne sprawdzenie sumy punktów (odbiera się go w kancelari OKE i wypełnia. Na odwrocie jest miejsce aby wskazać szczególne punkty/zadania, które według nas są źle sprawdzone – wskazałem dwa zadania warte 9 punktów procentowych) – w rzeczywistości Pani powiedziała, że sprawdzana jest cała praca od początku do końca, ze szczególną uwagą na punkty wskazane przez wnioskodawcę.
  Po 33 dniach od złożenia wniosku o ponowne sprawdzenie punktów, otrzymałem od Dyrektora gdańskiego OKE pismo o pozytywnym rozpatrzeniu mojego wniosku, a wraz z nim świadectwo zawodowe, dyplom oraz suplement. Ku mojemu zdziwieniu wynik z 72% został podniesiony do 83% (11% różnicy!!!). Naturalnie cieszę się, ale uważam to za skandal i niekomentencje egzaminatorów i systemu. 2 miesiące opóźnienia, koszty związane z dojazdem do Gdańska, nie wspominając o czasie i nerwach.
  Najleszą kwestią mojego przypadku jest to, że na 22 osoby zdające z mojej szkoły egzamin zdały pierwotnie tylko dwie osoby (w innych szkołach podobne wyniki). Większość z tych osób ma wyniki 70-74%. Wszystkie również udzieliły negatywnie ocenianej odpowiedzi o broni palnej krótkiej (wartej 5%). Moja sytuacja otwiera drogę około 50 ludziom, którzy przez niekompetencje egzaminatorów nie zdali pierwotnie egzaminu, a zdać go powinni. Naturalnie wszyscy się „odwołają” i przejdą taką samą drogę jak ja, aby nie pisać w styczniu poprawki.

  Moja sytuacja pokazuje skale niekompetencji OKE. Nie wspominam już o wynikach tysiąca matur, których wynik po „odwołaniu” został podwyższony.
  Wniosek jest taki, że należy walczyć o swoje racje i się nie poddawać.
  Życzę powodzenia wszystkim, którzy postanawiają wskazać błedy systemu! ;-)

  Krah

  2015.10.12
  13:48

 26. Mam pytanie. Do kiedy można to składać?

  Jodopsyna

  2016.07.05
  16:44

 27. Klara

  2016.07.06
  10:26

 28. CZesc, czy mozna wysłac jakis druk do oke o powtorne sprawdzenie pracy maturalnej? czy najpierw trzeba prosic o wglad a pozniej ewentualnie napisac ktore zadania chcemy zeby sprawdzili ?

  jan

  2016.07.06
  12:54

 29. Najlepiej jest wysłać wniosek o wgląd do pracy i dopiero po jej zobaczeniu napisać wniosek o ponowne sprawdzenie pracy. Jak chcesz, żeby Ci ponownie ją sprawdzili, to musisz uzasadnić wątpliwości co do zadań ;p

  Wiktoria

  2016.07.09
  12:09

 30. Cześć, wiecie ile mniej więcej czeka się na wgląd do pracy od wysłania prośby? ;)

  Kubeuuusz

  2016.07.09
  20:56

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: