Odwołanie od wyniku do OKE

Jeśli zaskoczył Cię wynik matury i dostanie się na wybraną przez Ciebie uczelnię (lub w ogóle na studia) stoją pod znakiem zapytania, nie licz na to, że progi w tym roku spadną. Możliwe, że tak będzie, ale równie prawdopodobne jest to, że tak się nie stanie.

W takiej sytuacji najrozsądniejsze jest odwołanie się od wyniku do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Nie należy z góry spodziewać się, że na pewno uda nam się uzyskać dodatkowe punkty, ale jedno jest pewne: poza kosztami dojazdu do naszego OKE, nie tracimy nic (tak, nasz aktualny wynik maturalny jest bezpieczny i może zostać tylko podwyższony, nigdy obniżony).

Jakie są rokowania takiego odwołania? Niestety brak statystyk na ten temat. Jako przykład mogę jednak podać trzech moich znajomych i siebie. Ja uzyskałem łącznie 3% z arkusza z chemii, co przełożyło się na dodatkowe 3 punkty w rekrutacji. Z OKE ‘walczyłem’ troszkę dłużej niż standardowo, bo niecałe 3 miesiące (po dwóch wglądach do tego samego arkusza i prośbie o ponowne sprawdzenie pracy, niestety nie uzyskałem punktów, więc napisałem list do CKE i w wyniku ich działań jednak przydzielono mi punkty). Natomiast spośród trzech moich znajomych, którzy się odwoływali – punkty zdobyło dwóch.

Zwykle dodatkowe punkty uzyskujemy nie przez nieuznanie dobrze rozwiązanego zadania, lecz przez zwyczajne niezliczenie punktów ze strony/zadania przez egzaminatora (tak było w moim przypadku). Niejednokrotnie zdarzało się, że egzaminator zliczając punkty pominął nawet kilka stron arkusza, a maturzysta po wglądzie uzyskiwał nawet 15% i więcej.

Nie jest w interesie OKE, aby zmieniać wyniki maturzystów. Świadczy to bowiem o niekompetencji egzaminatorów sprawdzających prace. Dlatego w razie znalezienia przez maturzystę niezliczonego punktu, powszechną praktyką w OKE jest uznawanie za błędne innego, zaliczonego wcześniej zadania, co ostatecznie skutkuje pozostawieniem wyniku takim, jaki jest. Zwykle przygnębiony maturzysta (a jest ich co roku bardzo wielu) pozostaje w takiej sytuacji bezradny i nie chce dalej walczyć o słuszne punkty. Ja w takiej sytuacji polecam napisać list do CKE, w którym wyraźnie zaznaczymy, że zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy mieć punkt, ale OKE niesłusznie go ‘wyrównało’. W moim przypadku to poskutkowało. Wydaje mi się, że CKE traktuje to trochę jako ostrzeżenie przed możliwym dalszym postępowaniem (sądowym) z naszej strony i nie chce sobie robić kłopotu, lecz to moja opinia. W każdym razie uważam, że warto próbować na każdy z możliwych sposobów.

Procedura odwołania od wyniku jest bardzo prosta, a mianowicie:

 1. Składamy (osobiście lub FAXem) wypełniony wniosek o wgląd do sprawdzonego arkusza maturalnego (dostępny jest do pobrania na stronie Twojego OKE*, np. tutaj: http://www.oke.poznan.pl/files/cms/64/wniosek_wglad_mat.pdf).*Na stronie OKE Warszawa nie znajdziemy takiego wniosku, należy napisać go samemu na podstawie wniosku z innego OKE
 2. Czekamy na list od OKE (zwykle ok. tygodnia), w którym znajdziemy wyznaczony dla nas termin wglądu do pracy (w zależności od ilości chętnych trzeba czekać dłużej lub krócej, ja miałem termin wyznaczony po tygodniu od otrzymania listu).
 3. Jedziemy do OKE na wgląd i analizujemy arkusz. Najlepiej najpierw zliczyć ilość punktów z całego arkusza i sprawdzić, czy się zgadza. Później analizujemy każde nieuznane zadanie. Jeśli uznamy, że powinniśmy je mieć zaliczone, możemy podyskutować z ekspertem, znajdującym się w pobliżu.
 4. Jeśli podczas wglądu uznamy, że ilość punktów została niepoprawnie zliczona lub zadanie, które wg. nas ewidentnie powinno być zaliczone, a nie jest – kierujemy do OKE wniosek o ponowne sprawdzenie pracy (piszemy je sami).
 5. OKE powołuje komisję ekspercką, która ponownie sprawdza arkusz. Zaraz po tym, zostaje do nas wysłany list, w którym jesteśmy informowani, czy wynik został podwyższony, czy nie, ze szczegółową analizą.
 6. Jeżeli wynik został podwyższony, otrzymujemy nowe świadectwo maturalne (stare musimy wcześniej złożyć w naszym liceum), fakt ten zgłaszamy na uczelni, na którą się ubiegamy i nasz wynik w systemie rekrutacji zostaje zmieniony na nowy.

Jeżeli wynik nie został podwyższony, a jesteśmy przekonani, że powinien… polecam zasięgać opinii nauczycieli, najlepiej egzaminatorów, ekspertów, wykładowców uczelni i – jeśli będą nam przychylne, cytować je w liście do CKE.

Komentarzy: 166

 1. W jakim OKE się odwoływałeś? :)

  Marta

  2013.07.04
  16:35

 2. Ja odwoływałem się w Warszawie, oglądałem swoje prace z biologi i chemii rozszerzonej. Gdy oglądałem klucze, to momentami były takie debilne, że szkoda gadać. Z chemii np nie uznają mi punktu c) z zadania ponieważ punkt a)zrobiłem błędnie mimo , że c) mam dobrze.
  A biologia no to te nieszczęsne ziemniaki z końcowego zadania. Gdzie należało podac argument za dotyczacy hodowli tego ziemniaka i jak to się ma do ochrony środowiska. Według klucza wszystkie logiczne odniesienia się do ochrony środowiska względem hodowli ziemniaka są uznawane poza ochroną lasów/ zmniejszeniem wycinki drzew. No śmiechu warte wybierają sobie odpowiedzi jak im wygodnie jeśli chodzi o uznawanie mimo , że są wszystkie poprawne. Cyrk na kółkach. Dodam też,że 2 lata temu sprawdzanie arkusza przez egzaminatora odbywało się w obecności maturzysty a teraz poprostu robią to bez jego obecności i nawet nie wiadomo czy w ogóle to robią.

  Marcin

  2013.07.04
  16:48

 3. Skąd pewność że nie obniżą wyniku matury ? ;)

  Michał

  2013.07.04
  17:05

 4. @Marta, odwoływałem się do OKE Poznań, wg wielu, najbardziej nieprzyjaznego maturzystom OKE ;)
  @Michał, nie ma zapisu tego zapewniającego, ale tak po prostu jest, nigdy nie obniżają wyniku, 2 razy się o to osobiście pytałem. Oczywiście jeśli chcesz, możesz również sam zapytać :)

  Aspiryna

  2013.07.04
  17:17

 5. ja niestety słyszałam o przypadkach gdzie obniżyli… no cóż, ja mam wgląd jutro, zaryzykuję ;)

  Marta

  2013.07.04
  18:14

 6. Wszystkie te przypadki o których słyszałaś to plotki i kłamstwa, zwykłe zniechęcanie innych do składania podań o wgląd. :)

  Aspiryna

  2013.07.04
  19:06

 7. ja jutro jadę do oke :) dla kandydatów na stome na wum polecam stronkę , http://www.forum.biolog.pl/post665497.html

  Van Graaf

  2013.07.04
  19:44

 8. Kiedy podacie to przewidywane wasze progi? :D

  M&M

  2013.07.04
  21:57

 9. co do oke warszawa w internecie dostępny jest wzór podania o wgląd do pracy (trochę się różni od tego rocznego, ale bez problemu go przyjmują)http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:SYiw99Nl9CQJ:old.oke.waw.pl/assets/inne/wniosek_mat.doc+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

  moorisett

  2013.07.05
  17:51

 10. A można łudzić się, że w Warszawie z 243 punktów spadnie próg do 232, czy to raczej marzenie ściętej głowy? Cóż nie wyszła mi biologia i czekam na wiadomość z OKE, ale o 10 punktów chyba wynik mi się nie podniesie :(

  Jagusia

  2013.07.06
  19:42

 11. w tym roku do Warszawy można liczyć tylko na wzrost progu, nie wiadomo o ile, ja np mam 16 pkt w zapasie na lek-dent w porowaniu z rokiem poprzednim i bardzo się boję, bo matematyka zamiast fizyki moze zmącić rekrutację, więc na spadek niestety nie ma co liczyc, chyba że wydarzy się cud :)

  zapała

  2013.07.06
  20:37

 12. Nie ma obawy, że wynik zostanie obniżony. Zanim OKE wystawi nowe zaświadczenie, trzeba oddać stare. Po otrzymaniu informacji o niższym wyniku, po prostu nie oddacie starego zaświadczenia.
  Na rozmowę z ekspertem trzeba iść przygotowanym. Jego zadaniem jest wpieranie maturzystom, ze wszystko jest w jak najlepszym porządku. Eksperci są negatywnie nastawieni do maturzystów, bo większość zachowuje się napastliwie i pozwala sobie na bezczelne komentarze. Ponownego sprawdzania i tak na ogół dokonuje ktoś inny, nie warto więc się wysilać i robić scen na sali wglądów.

  Zofia B

  2013.07.07
  13:50

 13. Ten wątek jest niezwykle pomocny w obliczu braku jakichkolwiek statystyk dotyczących ilości osób, którym przyznano dodatkowe punkty po ponownym sprawdzeniu pracy. Kiedy mniej więcej mogę spodziewać się odpowiedzi z OKE dotyczącej tego, czy przyznano mi dodatkowe punkty, czy nie? W sierpniu, czy już we wrześniu? Czy można próbować udowodnić, że moja odpowiedź jest poprawna, mimo że niezgodna z kluczem, ale zgodna z wiedzą powszechną, z podręczników? Czy można próbować udowodnić, że moja odpowiedź jest tożsama z tą z klucza, ale wyrażona innymi słowami? A może jedna szansa jest wtedy, gdy zostały źle podliczone punkty?

  Krystian

  2013.07.07
  17:31

 14. jak szybkiego terminu od oke na obejrzenie arkusza maturalnego można się spodziewać?

  marysia

  2013.07.08
  14:30

 15. Mniej więcej po 2 tygodniach od wysłania pisma z wnioskiem będziesz mogła obejrzeć swoją pracę, przynajmniej ja tak mam. Kolejność oglądania prac jest taka sama, jak kolejność przysyłania wniosków.

  Krystian

  2013.07.08
  19:19

 16. ty krystian, nie wprowadzaj ludzi w bład. oke w ciagu 2 dni podaje termin ogladania pracy

  jan

  2013.07.09
  17:04

 17. A w takim razie do kiedy można się odwoływać? czy ten termin już minął, czy jeszcze mogę wysłać wniosek do OKE Gdańsk?

  zosia

  2013.07.09
  18:48

 18. Jak już obejrzałam swoją pracę i złożyłam wniosek o ponowne sprawdzenie, jak szybko mogę się spodziewać decyzji komisji? Czy jeśli decyzja i nowe świadectwo otrzymam po rekrutacji mam szanse dostać miejsce na uczelni, która już rekrutację zakończyła, na którą się nie dostałam?

  jula

  2013.07.10
  14:15

 19. na jaki adres mam wysłać wniosek o odwołanie (OKE Poznań), bo nie mogę znaleźć adresu nigdzie

  ksenia

  2013.07.10
  14:38

 20. http://bip.oke.poznan.pl/ tutaj znajduje się adres do OKE Poznań. Warto obejrzeć swoją pracę. Ja znalazłam 1 ewidentny punkt, który zostanie mi przyznany z pewnością oraz 2 kolejne, które z dużym prawdopodobieństwem dostanę. 3 pkt więcej to kilkaset, albo kilkadziesiąt miejsc na liście wyżej.

  marta

  2013.07.13
  21:06

 21. czy ktoś odwoływał się może do cke? czy konieczne jest zasięgnięcie porady ekspertów i czy jest jakaś szansa na wygraną bez nich? Bardzo proszę o odpowiedź.

  Ola

  2013.07.15
  14:10

 22. Ciezko jest znalezc namedycyne.eu w googlach na niektore slowa kluczowe, przydaloby sie pozycjonowanie, polecam podpiac sie podpiac system wymiany linkow, im wiecej masz podstron tym wiecej punktow otrzymasz. Punkty mozesz przeznaczyc na linki do twojej strony czyli masz seo za darmo.
  Wystarczy poszukac w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda, ruch na stronie powinien wzrosnac nawet kilka razy
  pozdro

  BartekOstaszewski

  2013.07.16
  05:36

 23. Jestem po spotkaniu z ekspertem, do którego doszło dopiero po interwencji u dyrektora OKE (moja OKE nie informuje uczniów o możliwości spotkania z ekspertem, nie wiadomo, dlaczego trzymają to w tajemnicy). O tym, że mogę się spotkać z ekspertem dowiedziałam się na tej stronie. Rozmowa z ekspertem odbyła się przy kierowniku , więc układ sił nie był równy (2:1). Pani ekspert cały czas odnosiła się jedynie do klucza, nie interesowały ją załączniki do mojego wniosku o ponowne sprawdzenie pracy, w których zamieściłam zdjęcia m.in z treści podręcznika dopuszczonego do szkolnictwa przez ministra (pani ekspert twierdzi, że w podręczniku są błędy, w książkach Bukały też, a Biologia Villego jest źle przetłumaczona). Teraz czekam na oficjalną odpowiedź z OKE, ale będę dalej walczyć.
  Widzę, że temat odwołań do OKE na tej stronie umiera śmiercią naturalną. Może komuś z Was udało się przewalczyć podwyższenie punktacji. Napiszcie proszę, co jeszcze może zadziałać w OKE. Na czym oprzeć interwencję w CKE? Może pomożecie mi otworzyc jakies inne furtki. Wszystkim, którzy nie odpuścili polecam stronę http://www.odwolanieodmatury.pl.

  Aga

  2013.07.16
  15:26

 24. @Aga czy mówisz o OKE w Warszawie?

  Dominik

  2013.07.16
  20:18

 25. Mam pytanie do tych, którzy maja wglad za sobą. Czy na miejscu zostanie nam udostępniona kartka i długopis do notowania ewentualnych spostrzeżeń co do arkusza czy mamy sami o to zadbac?

  Dominik

  2013.07.17
  02:22

 26. Po wglądzie do mojej pracy w OKE Poznań zauważyłem, że egzaminator nie sprawdził mi jednego zadania. Napisałem wniosek o ponowne sprawdzenie pracy i co? Oczywiście sprawdziły się opinie z netu, że otrzymamy sztampową (powialaną przez OKE Poznań jak małpy) odpowiedź, iż „zadanie zostało ocenione prawidłowo …” itd. d ble ble ble… Jeśli nie napisze się zbiorowego pozwu to niestety administracja rządowa ma obywateli w d…

  darek

  2013.07.17
  13:16

 27. Dominik, pisałam o OKE w Łomży, które ocenia matury 2 województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
  Na miejscu dostaniesz małą kartkę i długopis z czerwonym tuszem. U mnie kobieta, która udostepniała prace do wglądu cały czas pilnowała, aby nie przepisywać tresci odpowiedzi. Na wszelki wypadek wydrukuj (i waź ze sobą) procedurę wglądu ze strony OKE i ewentualnie zapytaj, gdzie jest napisane (w procedurze, czy może jakimś rozporządzeniu MEN, czy ustawie), że nie możesz robić notatek? u mnie pani odpowiedziaŁa, że nie można robić kopii, wiec powiedziałam, że nie kseruję, nie robię zdjęć, nie kopiuję, tylko notuję – po to w końcu dostałam kartkę i długopis. MASZ PRAWO ROBIĆ NOTATKI.
  Darek, poproś o spotkanie z ekspertem (masz do tego prawo, choć nie wszystkie komisje o tym informują). Na miejscu razem z ekspertem sprawdzisz jeszcze raz, czy ocenili Ci zadanie, o którym piszesz. A może ocenili to zadanie, ale uznali, że za inne nie powinni byli Ci przyznać punktu (u mnie też wyskoczyli z takim tekstem), więc wynik sie nie zmienia. Nie mogą Ci „obciąć” punktu, więc jakby co, to tym się nie martw i walcz dalej. Ja też się nie poddaję i czekam na oficjalną odpowiedź na moje podanie o powtórne sprawdzenie pracy. Zobaczę, co OKE mi odpisze i póki co szykuję kolejne argumenty. Piszcie co Wam udało się osiagnąć, może opracujemy jakąś strategię.
  Aha, mojej koleżance w ubiegłym tygodniu przyznano 1 punkt, bo po złożeniu podania o wgląd okazało się, że nie ma sprawdzonego 1 zadania. Gdyby tego podania nie złożyła pies z kulawą nogą by się nie dopatrzył koniecznosci korekty. Więc na barykady!

  Aga

  2013.07.17
  15:06

 28. Aga, serdeczne dzięki za odpowiedz i rady. Ja muszę jechać do Warszawy i z tego co wyczytałem na forum dowiedziałem sie ze dają mała kartkę i czerwony gruby marker (żeby Ci utrudnić „kopiowanie”…żenada) oczywiście wydrukuje procedurę wgladu, ale z innego OKE bo oczywiście w Warszawie oni nie podają niczego, ani wniosku o wglad, ani sposobu dostarczenia, a co dopiero procedury wgladu… Nic kompletnie nic…

  Dominik

  2013.07.17
  17:29

 29. Dominik, tutaj masz link do procedury wglądu w OKE Łomżahttp://www.oke.lomza.pl/images/pliki/wglady_do_prac/procedura_udost_wgladu.pdf. Pamiętaj, że możesz żądać spotkania z ekspertem, tylko dobrze sie do tego spotkania przygotuj. Znasz już klucz i pewnie typujesz pytania, za które nie przyznano Ci punktu, więc najlepiej zabierz ze sobą argumenty (najlepiej tekst z podręcznika dopuszczonego przez ministra – choć i tak będą się wykrecać, że punktem odniesienia może być tylko podstawa programowa i standardy wymagań egzaminacyjnych-znajdziesz je na stronie CKE w informatorze maturalnym). Nie daj sobie wmówić, że nie masz racji. Walczysz o swoją przyszłość, więc nie przebieraj w środkach, ale postaraj się (choć to trudne), aby nie poniosły Cię emocje i nerwy. Postaw na rzeczową i spokojną argumentację. Może się uda, życzę powodzenia i daj znać, jak Ci poszło

  Aga

  2013.07.17
  18:53

 30. Wiesz, ja dopiero zaczynam przygodę z OKE, nawet nie wiem dokładnie kiedy wyznacza mi termin wgladu (pismo przefaxowalem w poniedziałek). Zależy mi na podliczeniu punktów i sprawdzeniu zadan za ktore nie otrzymałem punktu. Zgadzam sie, ze najważniejsze jest zachowanie zimnej krwii i nie poddawanie sie emocjom, ale gdybym uslyszal ze w Bukale są błędy lub ze Ville jest złe tłumaczony to szczerze nie wiem jakbym zareagował. To niby z czego my sie mamy uczyć jak wszędzie są błędy? Najważniejsze żeby „swietnie” przeszkolony egzaminator nie wyszedł na durnia przed uczniem, który o maturze i procedurach jej dotyczacych często wie wiecej od niego…

  Dominik

  2013.07.17
  21:29

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: