Odwołanie od wyniku do OKE

Jeśli zaskoczył Cię wynik matury i dostanie się na wybraną przez Ciebie uczelnię (lub w ogóle na studia) stoją pod znakiem zapytania, nie licz na to, że progi w tym roku spadną. Możliwe, że tak będzie, ale równie prawdopodobne jest to, że tak się nie stanie.

W takiej sytuacji najrozsądniejsze jest odwołanie się od wyniku do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Nie należy z góry spodziewać się, że na pewno uda nam się uzyskać dodatkowe punkty, ale jedno jest pewne: poza kosztami dojazdu do naszego OKE, nie tracimy nic (tak, nasz aktualny wynik maturalny jest bezpieczny i może zostać tylko podwyższony, nigdy obniżony).

Jakie są rokowania takiego odwołania? Niestety brak statystyk na ten temat. Jako przykład mogę jednak podać trzech moich znajomych i siebie. Ja uzyskałem łącznie 3% z arkusza z chemii, co przełożyło się na dodatkowe 3 punkty w rekrutacji. Z OKE ‘walczyłem’ troszkę dłużej niż standardowo, bo niecałe 3 miesiące (po dwóch wglądach do tego samego arkusza i prośbie o ponowne sprawdzenie pracy, niestety nie uzyskałem punktów, więc napisałem list do CKE i w wyniku ich działań jednak przydzielono mi punkty). Natomiast spośród trzech moich znajomych, którzy się odwoływali – punkty zdobyło dwóch.

Zwykle dodatkowe punkty uzyskujemy nie przez nieuznanie dobrze rozwiązanego zadania, lecz przez zwyczajne niezliczenie punktów ze strony/zadania przez egzaminatora (tak było w moim przypadku). Niejednokrotnie zdarzało się, że egzaminator zliczając punkty pominął nawet kilka stron arkusza, a maturzysta po wglądzie uzyskiwał nawet 15% i więcej.

Nie jest w interesie OKE, aby zmieniać wyniki maturzystów. Świadczy to bowiem o niekompetencji egzaminatorów sprawdzających prace. Dlatego w razie znalezienia przez maturzystę niezliczonego punktu, powszechną praktyką w OKE jest uznawanie za błędne innego, zaliczonego wcześniej zadania, co ostatecznie skutkuje pozostawieniem wyniku takim, jaki jest. Zwykle przygnębiony maturzysta (a jest ich co roku bardzo wielu) pozostaje w takiej sytuacji bezradny i nie chce dalej walczyć o słuszne punkty. Ja w takiej sytuacji polecam napisać list do CKE, w którym wyraźnie zaznaczymy, że zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy mieć punkt, ale OKE niesłusznie go ‘wyrównało’. W moim przypadku to poskutkowało. Wydaje mi się, że CKE traktuje to trochę jako ostrzeżenie przed możliwym dalszym postępowaniem (sądowym) z naszej strony i nie chce sobie robić kłopotu, lecz to moja opinia. W każdym razie uważam, że warto próbować na każdy z możliwych sposobów.

Procedura odwołania od wyniku jest bardzo prosta, a mianowicie:

 1. Składamy (osobiście lub FAXem) wypełniony wniosek o wgląd do sprawdzonego arkusza maturalnego (dostępny jest do pobrania na stronie Twojego OKE*, np. tutaj: http://www.oke.poznan.pl/files/cms/64/wniosek_wglad_mat.pdf).*Na stronie OKE Warszawa nie znajdziemy takiego wniosku, należy napisać go samemu na podstawie wniosku z innego OKE
 2. Czekamy na list od OKE (zwykle ok. tygodnia), w którym znajdziemy wyznaczony dla nas termin wglądu do pracy (w zależności od ilości chętnych trzeba czekać dłużej lub krócej, ja miałem termin wyznaczony po tygodniu od otrzymania listu).
 3. Jedziemy do OKE na wgląd i analizujemy arkusz. Najlepiej najpierw zliczyć ilość punktów z całego arkusza i sprawdzić, czy się zgadza. Później analizujemy każde nieuznane zadanie. Jeśli uznamy, że powinniśmy je mieć zaliczone, możemy podyskutować z ekspertem, znajdującym się w pobliżu.
 4. Jeśli podczas wglądu uznamy, że ilość punktów została niepoprawnie zliczona lub zadanie, które wg. nas ewidentnie powinno być zaliczone, a nie jest – kierujemy do OKE wniosek o ponowne sprawdzenie pracy (piszemy je sami).
 5. OKE powołuje komisję ekspercką, która ponownie sprawdza arkusz. Zaraz po tym, zostaje do nas wysłany list, w którym jesteśmy informowani, czy wynik został podwyższony, czy nie, ze szczegółową analizą.
 6. Jeżeli wynik został podwyższony, otrzymujemy nowe świadectwo maturalne (stare musimy wcześniej złożyć w naszym liceum), fakt ten zgłaszamy na uczelni, na którą się ubiegamy i nasz wynik w systemie rekrutacji zostaje zmieniony na nowy.

Jeżeli wynik nie został podwyższony, a jesteśmy przekonani, że powinien… polecam zasięgać opinii nauczycieli, najlepiej egzaminatorów, ekspertów, wykładowców uczelni i – jeśli będą nam przychylne, cytować je w liście do CKE.

Komentarzy: 166

 1. Jutro jadę do Poznania oglądać swoje prace. Czy na miejscu zostanie mi udostępniony klucz odpowiedzi?

  Dżoana

  2014.07.08
  11:22

 2. tak, dostaniesz swoja prace maturalna, klucz, kartke z punktacjami za poszczegolne zadania, czyste kartki i czerwony dlugopis ;)

  Czarek

  2014.07.08
  14:13

 3. Dzięki @Czarek! ;)

  Dżoana

  2014.07.08
  15:29

 4. generalnie prace sprawdzane są ołówkiem, na swoim arkuszu widzialam punkt jeden starty a drugi dodany w tamtym roku, powinno to byc zmienione, prace powinny byc sprawdzane DŁUGOPISEM!

  saarenka

  2014.07.08
  15:39

 5. Witam wszystkich
  czy ktoś z Was miał do czynienia z OKE w Jaworznie?
  Córka po maturze z biologii była bardzo zadowolona, wg niej prawie wszystko ok, a tu 88%. Z chemii ma 75%, więc 1-2 pkt więcej to dla niej bardzo dużo

  AM

  2014.07.08
  19:14

 6. Poprawiałam w tym roku, wyniki niby spoko, dostanę się do Zabrza, ale nie na wymarzony CMUJ… Powinnam mieć 90% z chemii, a jest 82% i pisałam o wgląd, wczoraj wysłane, może coś ugram, choć wiem, ze marne szanse :(

  Aga

  2014.07.09
  16:16

 7. Czy ktoś z Was oglądał pracę w tym roku?

  Czekam na wskazówki i relację, bo czekam na swój termin.

  Ano

  2014.07.11
  01:44

 8. Czy jest mozliwy ponowny wglad do arkusza maturalnego ? Juz raz swoja prace widzialem, odwolalem sie a oni jak zwykle kombinuja kwestionujac kolejne zadania i zastraszaja mnie abym nie odwolywal sie po raz kolejny. Czy moge zlozyc kolejny wniosek o ponowny wglad do arkusza ?

  Damian

  2014.07.15
  11:48

 9. Mam podobny problem. Po wglądzie do matury napisałam pismo do OKE, o ponowne sprawdzenie dwóch zadań. Odpisali, że wyniku nie zmienili i decyzja jest ostateczna. Mógłby ktoś doradzic czy mam pisać do OKE pismo jeszcze raz, o ponowne sprawdzenie tych zadań. Miał ktoś podobną sytuację? Liczę na Waszą pomoc !!!!!!! (zdesperowana :((((( )

  caty

  2014.07.15
  23:20

 10. Hello! Też mam problem, właśnie dostałam pismo z OKE Wrocław i oczywiście nie przyznali mi pkt z biologii. Gorzej, że zero uzasadnienia, wytłumaczenia.
  Sama pisałam o ponowne sprawdzenie kilku zadań (po obgadaniu swoich blędów z moim nauczycielem) dokładnie te zadania opisując, powołując się na źródła, a dostaje kartke A4 z trzema zdaniami.
  Co teraz? Odwoływać się jeszcze raz do OKE czy może do CKE? Czy ktoś może jest z OKE Wroc. i dostał już podobna odpowiedź, albo może komuś przyznali ten jeden pkt?

  Mary

  2014.07.16
  11:56

 11. Nie ma odwołań do CKE. Decyzja OKE jest ostateczna, także już bez szans.

  Matylda

  2014.07.16
  17:27

 12. Odwołać się do CKE można zawsze, a cały przebieg walki z OKE dodajesz do pisma kierowanego do CKe

  Damian

  2014.07.16
  22:18

 13. Na jaki adres mailowy wysylaliscie wnioski o wglad do oke lodz? Wyslalam w piatek i nadal zero odzewu…

  Bdjsjsjs

  2014.07.16
  22:56

 14. Moja rada. Walczcie.Córce zabrakło 1 pkt z matematyki . Reszta poszła b. dobrze, ale z matmą wieczny problem, chyba nie tylko jej. Non stop korki i stosy arkuszy maturalnych z poprzednich lat. W domu masakra. Prawie zmusiłam ją do sprawdzenia pracy w OKE, bo jej się w głowie nie mieściło, że matematyk może źle naliczyć punkty. Okazało się , że nie miała policzonego punktu za zadanie, które miała dobrze zrobione. Efekt, przyznali jej rację i już dzwonili. Ma do odebrania nowe świadectwo, szkoda tylko, że na jej kierunku listy już zamknięte.

  Ksenia

  2014.07.17
  13:33

 15. i co @Mary będziesz pisała jeszcze raz? Bo ja chyba napiszę …

  caty

  2014.07.17
  13:34

 16. Ja właśnie wysłałam odwołanie do oke Jaworzno na 4 zadania z matury z biologii, swoja argumentację poparłam literaturą akademicką, czekam na odpowiedź , skończyłam już drugi rok lekarskiego niestacjonarnego, mam 164 pkt i boję się, że to będzie wciąż za mało

  Magd

  2014.07.17
  23:10

 17. @caty, będę działać dalej, ale chyba do OKE już się nie odwołam.
  Gdydbym chociaż dostała uzasadnienie swoich błędów w zadanich do których się odwoływałam, a tu nic!

  Mary

  2014.07.18
  23:34

 18. Jak pisaliście wnioski o ponowne sprawdzenie pracy to ile czekaliście na jakąkolwiek odpowiedź?

  Pesz

  2014.07.18
  23:36

 19. @Mary, mi napisali, że decyzja jest ostateczna, powołali się na rozporządzenie MEN… ale przecież nic nie zaszkodzi napisać. Jak wyślemy jeszcze kilka razy, to może dojdą do wniosku, że nam zależy i uznają te punkty. A ile masz pkt.jeśli można zapytać?

  caty

  2014.07.18
  23:40

 20. @Pesz, ja wysłałam w piątek, a w środę już dostałam list, że w czwartek mam przyjechać :)

  caty

  2014.07.18
  23:41

 21. @caty pytałem o wnioski o ponowne sprawdzenie pracy, a nie o wgląd do pracy

  Pesz

  2014.07.19
  12:50

 22. Sorry, @Pesz, nie doczytałam. Po tygodniu wysłali mi pismo, że wszystko jest poprawnie ocenione ;(

  caty

  2014.07.19
  14:39

 23. @caty dzieki. Z jakiego jestes OKE?

  Pesz

  2014.07.20
  11:11

 24. Hej, Czy podałbyś argumenty jakich użyłeś kiedy pisałeś na uczelnie z wyjaśnieniem sytuacji z OKE??

  koliber

  2014.07.20
  21:54

 25. Kseniu to nic że listy zamknięte.Dzwonicie do poszczególnych uczelni,oni każą zrobić skan nowego aneksu lub świadectwa do tego należy napisać podanie wyjaśniające przysłanie mailem dokumentu otrzymanego z OKE.Kolejna lista powinna już uwzględnić zmianę.Jeden punkt na jednej z uczelni może przesunąć nawet około 100 miejsc.

  Renata

  2014.07.20
  22:47

 26. Jeżeli mogę coś doradzić to dobrze się przygotować przed wizytą w OKE.W internecie sprawdzić i najlepiej z konsultować swoje odpowiedzi z egzaminatorem maturalnym z danego przedmiotu.Oni w głowie maja klucz i pomogą Wam napisać dobrą argumentację.Można też przepisać swoje wątpliwe odpowiedzi w OKE/nie kserują/ i po raz drugi wysłać choć mówią ,że decyzja ostateczna.Ta druga opcja więcej czasu pochłania.Dlatego radzę egzaminatora przed pierwsza wizyta jeżeli pamietaie swoje odpowiedzi.

  Renata

  2014.07.20
  22:58

 27. Hej, zamierzam napisać do OKE w Poznaniu wniosek o ponowne sprawdzenie pracy, ale z tego co czytam piszecie aby argumentować to swoimi dokładnymi odpowiedziami itp. Tyle, że gdy oglądałem swoją pracę powiedziano mi że nie mogę przepisać swojej odpowiedzi, bo zostanę wyproszony. Wy swoje odpowiedzi zapamiętywaliście czy też mogliście dokładnie je przepisać ?

  Rob

  2014.07.21
  15:06

 28. @Rob ja też w tym roku oglądałam swoją pracę w OKE Poznań i pani, która siedziała ze mną przy stoliczku, w ogóle nie zareagowała, gdy zaczęłam przepisywać swoje odpowiedzi, aż sama byłam zdziwiona.

  Dżoana

  2014.07.22
  15:38

 29. Chyba było by szybciej wykłócić się o możliwość zrobienia zdjęcia.

  Napisałem do OKE 10 dni temu w sprawie wglądu do pracy i nic…

  Czy ktoś z Was był teraz w OKE Warszawa?

  Jony

  2014.07.23
  10:35

 30. @Jony, ale przecież nie można nic (poza dowodem osobistym) ze sobą wnieść na salę…

  Dżoana

  2014.07.23
  14:31

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: