PROGI PUNKTOWE 2016 – PROGNOZA
Prognoza dla uczelni, na których wymagane w rekrutacji są dwa przedmioty. (Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, ŚUM, Kielce, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra)
Kandydaci rekrutujący się na medycynę do ww. miast mają do wyboru biologię i chemię (na wszystkich uczelniach) oraz fizykę i matematykę (na części uczelni). [wszystkie na poziomie rozszerzonym]. Ponieważ znakomita większość z nich rejestruje się na postawie wyłącznie rozszerzonych biologii i chemii – tylko te dwa przedmioty bierzemy pod uwagę w poniższej prognozie.
ANALIZA
I. Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia () z dnia 22. marca 2016 roku limit przyjęć na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym ma wzrosnąć aż o 490 miejsc. Ten wzrostowy trend utrzymywany jest już kolejny rok z rzędu (przypomnijmy, że w zeszłym roku ilość miejsc na kierunek lekarski wzrosła o 394). Byliśmy o nim zapewniani już wcześniej w naszej korespondencji z Ministerstwem Zdrowia. Trend ten jest elementem polityki zwiększania ilości lekarzy w Polsce, w odpowiedzi na coraz większe na nich zapotrzebowanie (liczba praktykujących lekarzy w relacji do liczby mieszkańców jest w Polsce najniższa w całej Unii Europejskiej). Jeszcze przed publikacją projektu dot. limitów przyjęć przeprowadziliśmy eksperyment, z którego wynikało, że zwiększenie limitu przyjęć o 20% na kierunku lekarskim w trybie stacjonarnym w 2016 roku (przy podobnej liczbie osób kandydujących i podobnych wynikach matur) spowodowałoby obniżenie ostatecznych progów punktowych o 2-3 punkty na uczelniach dwuprzedmiotowych (w skali punktowej 1-200), i analogicznie 3-4,5 punktów na uczelniach trzyprzedmiotowych (w skali 1-300). Dzisiaj wiemy, że limit wzrośnie o 13,88% (po korekcie dot. limitu Akademii im. Frycza Modrzewskiego), szacunek ten należy więc odpowiednio pomniejszyć, niemniej istotny wzrost limitu przyjęć z pewnością wpłynie na obniżenie tegorocznych progów.
II. Analiza siatek centylowych matury 2016 w nowej formule pokazuje oszałamiającą dysproporcję pomiędzy poziomem matury tegorocznej, a tej z ubiegłego roku. Zarówno średnia wyników (dla biologii o 7% gorsza, dla chemii aż 13% gorsza), jak i ilość maturzystów, którzy uzyskali najlepsze wyniki wykazuje, że matura w tym roku wypadła dużo gorzej.
BIOLOGIA: Ilość maturzystów, którzy uzyskali w tym roku 83% i więcej jest 2x mniejsza niż w roku ubiegłym (!)(ok. 1000 maturzystów w tym roku do ok. 2100 w poprzednim roku).
CHEMIA: Przeszło 3x mniej maturzystów napisało w tym roku arkusz na wynik przekraczający 83% i więcej (!)(2016: ok. 1200 osób; 2015: ok. 4100 osób).
WNIOSKI
Analiza tegorocznych matur z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym nie jest skomplikowana i daje jasny obraz sytuacji: Po pierwsze, zgodnie z obietnicą dokonano rekordowego w ostatnich latach zwiększenia limitu przyjęć na kierunek lekarski. Po drugie zaś, ilość maturzystów, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki rok do roku drastycznie spadła. Mimo danych jasno wskazujących w tym roku na spadek ostatecznych progów punktowych, nie wolno zakładać, że z roku na rok powrócą one nagle do poziomu choćby sprzed 2 lat. Tegoroczne analizy kolejny raz potwierdzają, że zeszłoroczny arkusz z chemii w nowej formule był „oderwany od rzeczywistości” (poziom dysproporcji jego wyników w stosunku do poprzednich i następnego arkusza jest ogromny). Maturzyści, którzy potrafili to wykorzystać, ale zabrakło im 1, bądź 2 punktów z pewnością przystąpią do rekrutacji również w tym roku niwelując potencjalnie gwałtowny spadek progów. Tegoroczni maturzyści z rocznika ’97 nie będą dominować w szeregach świeżo upieczonych adeptów medycyny.
Spodziewamy się spadku progów punktowych na uczelniach dwuprzedmiotowych o 2, a maksymalnie 3 punkty.
PROGNOZOWANE OSTATECZNE (wrześniowo-październikowe) PROGI PUNKTOWE W ROKU 2016:
KIERUNEK LEKARSKI, STACJONARNE
- Białystok: 169
- Bydgoszcz: 82,9
- Gdańsk: 171
- Katowice/Zabrze: 166 (z niską biologią)/165 (z wysoką biologią)
- Kielce: 166
- Lublin: 169/170
- Łódź: 338/340
- Poznań: 173 (na koniec września)
- Rzeszów: 167
- Szczecin: 167/168
- Zielona Góra: 166
KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, STACJONARNE
- Białystok: 164
- Gdańsk: 166
- Zabrze: 163
- Lublin: 163
- Łódź: 328/330
- Poznań: 167/168 (na koniec września)
- Szczecin: 163/164
***
Uwaga: Zastrzegamy sobie możliwość delikatnej korekty prognoz przed opublikowaniem pierwszych list rankingowych (w razie ewentualnej korekty, będzie ona zaznaczona).
//Jeszcze raz najmocniej przepraszamy za opóźnienie publikacji ww prognoz. Uzupełnienie prognozy o uczelnie trzyprzedmiotowe nastąpi najszybciej jak będzie to możliwe.//

Komentarzy: 2766
-->-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-
2016.07.09
-->@kkk nie nastawiaj się. Szkoda się nakręcać całe wakacje i potem mocno się zawieść..
Anka
20:20
na medycynę powinni wybierac sie ludzie tylko z grubym portwelem i z powolaniem
Kajetan P.
20:21
Ohoo znów jakieś „powołanie” Czyli tona rakowo-gównianych wypowiedzi przesłodzonych osóbek które nie mają z medycyną nic wspólnego ale najbardziej wiedzą kto się nadaje na lekarza i jaki lekarz powinien być.
Oczywiście podlane to wszystko w sosie pogardy dla piniądza no bo przecież 13 zł za godzinę to jest bogaaactwooo.
No ale osoby z „powołaniem” żywią się „powołaniem” piją „powołanie” i srają też „powołaniem”
Beka z was ludzie : D
Niesporczak
20:21
Ta prognoza jest niepoważna, słaby wynik tegorocznych maturzystów (wręcz katastrofalny względem roku ubiegłego), nabór zwiększony o kilkaset miejsc, a przewidywane progi równe ubiegłorocznym. To nie ma racji bytu, nawet zakładając, że każdy kto nie dostał się rok temu teraz też próbuje. Przypominam, źe medycyna to nie jest jedyny kierunek, który wymaga dobrego wyniku z biologii i chemii. Nie traćcie nadziei, szczególnie osoby 160+, progi w tym roku nas zaskoczą. Pozdrawiam wszystkich maturzystów.
Dariusz Witowski
20:23
Plot twist: wszyscy umrzecie
Aspinyna
20:23
@Fabian niektórzy naprawdę posiadają coś takiego jak powołanie do bycia lekarzem. To, że Ty tego nie masz nie znaczy, że takie coś nie istnieje.
NIe musi mieć powołania, ale EMPATIĘ koniecznie. Oczywiście ogromną wiedzę i umiejętność logicznego myślenia także!
Anka
20:23
@Porolinka _Sorry jeśli ubodłem ale my myślimy że za 30 lat info tak się rozwinie że będą nas leczyć cyberlekarze.
obserwer
20:23
@Porolinka
To albo pani w dziekanacie robiła ludzi w bambuko albo coś się zmieniło ale koleżanka pytała i dostała info że uwalenie semestru kosztuje tyle co piszesz czyli 4950 a egzaminu tyle co dwa semestry czyli 10000. A co do Lublina to rzeczywiście plan jest mocno oryginalny, a zdradzę że w praktyce to anato, histo, biocha i fizjo na 2. semestrze jest ciekawym połączeniem. Nie dziw że połowa roku uwaliła anato, skoro czas który na innych uczelniach ludzie poświęcali na anato my poświęcaliśmy na biochę i fizjo
FlowerPower
20:24
@Lekarski
jaką skargę/pismo ty chcesz pisać? Na co?
@Porolinka
Proszę opowiedz więcej o tym warunku… który np. na WUMie nie istnieje.
@obserwer,
może niedane było ci pisać nieco „mniej przystępnej” dla mat-FIZÓW fizyki, która była łatwiejsza niż rok temu, stąd możliwy wzrost.
Kuba
20:24
Porolinka zdążyła się pochwalić że ma chłopaka, zaraz wyjdzie ze studiuje prawo, ćwiczy crossfit i jest vegan
Aspinyna
20:25
Listy do Wrocławia w poniedziałek, czekajmy cierpliwie, zobaczymy listy obczaimy
Wieczny maturzysta
20:26
Dariusz, jesteś prawdziwym Witowskim?
heh
Wieczny maturzysta
20:27
Tak to mój tateł
Jan Sylw. Witowski
20:29
@obserwer przydałoby Ci się trochę pokory
zu
20:29
O właśnie, miałem się spytać. Niech ktoś mi wytłumaczy jak krowie na rowie, jak to jest z tymi odwołaniami, jak coś ugram (a w moim przypadku sądzę, że można by sporo zarzucić prawdopodobnie przemądrzałemu nauczycielikowi, który wziął mój arkusz w swoje rączusie) to co to zmieni, jak do 11 lipca na uczelniach, które by mnie interesowały, jest ostatni dzień zmieniania danych?
11kosu
20:29
@Kuba świat nie kręci się wokół WUMu… Z którego lwia cześć zazwyczaj i tak zdaje we wrześniu. Bodajze trzy lata temu na spora ilosc osób mających wrzesień wywalono raptem 15. W Lublinie w tej chwili już uwalono 25 – a studentów jest o polowe mniej. Poza tym Gdańsk, Łódź, Lublin, Białystok maja warunki, na innych uczelniach się nie orientowałam, bo mnie to już nie interesowało. A ze WUM nie ma… Cóż, to problem studentów WUMu, ale uczelnia tak o nich dba, ze większego zagrożenia nie beda stanowić
Porolinka
20:30
@Kuba – fizyka np. w Krakowie odpada (nie ma jej tu).Ja idę na polibudę, stąd to wiem chociaż to nie fer bo ponoć parę lat temu była i Ci co chcieli ma medycynę to teraz tylko Wwa. Wyd**ni jak zwykle
obserwer
20:30
Obserwer swój chłop dobrze gada
Jan Sylw. Witowski
20:31
@Porolinka,
przyznaję Ci całkowitą rację. Że na WUMie nie ma warunku z anatomii, bo jak sama powiedziałaś uwalają znikomą ilość studentów. Jednak sama widzisz, że Ci mający wrzesień mogą się chcieć asekurować. Gdyby mieli pewność, że mogą wziąć warunek nikt nie rekrutowałby się jeszcze raz, tak jednak mogą złożyć dla bezpieczeństwa. Napisałem tak, gdyż tak jak mówisz, nie ma pewności jak na pozostałych, wcześniej niewymienionych uczelniach.
Kuba
20:33
Panie Dariuszu, dzięki za pokrzepiające słowa. Też wydaje mi się, że progi polecą w stosunku do ubiegłorocznych.
Joan
20:33
Lekarzyki zobaczycie co to za zawód i będziecie tylko Dyżury brać za marne grosze pograzeni w depresji
Jan Sylw. Witowski
20:33
@aspinyna jaki jest Twoj cel w czepianiu się innych? Prawa nie studiuje, tylko lek, ale w sumie to chyba mało oryginalne, bo sporo tu starszych kolegów, którzy chętnie pomagają Wam, biednym maturzystom w wyborze uczelni? Na crossfit tez nie chodzę, wyznaje dietę 100% mięsa zagryzanego glutenem podczas ćwiczeń fizycznych polegających na przeglądaniu internetu na kanapie, czy teraz przywróciłem Ci wiarę w ludzkość?
Porolinka
20:34
Jedynie co poleci to ja na wyżyny swoich możliwości, wy wszyscy sploniecie na europeistyce
Jan Sylw. Witowski
20:35
A osoby ze 163 na stomę mogą spać spokojnie?
kkk
20:35
Więc jesteś gejem
Aspinyna
20:35
Lepiej, że prognoza jest nieco zawyżona, bo wtedy może być miłe zaskoczenie, a nie gorzkie rozczarowanie
Ayano
20:35
@Kuba no tak, ale w takim razie trzeba liczyć na to, ze pójdą po rozum do głowy i nie wyślą swoich ostatnich świadectw ma drugi koniec Polski i potem ich nie odzyskają
Porolinka
20:36
@Aspinyna hah troche takie czeski błąd, telefon poprawia literówki i zmienia formę na rodzaj męski
Porolinka
20:37
@v
dane ze strony cku
np. 80 %
rok 2015
biologia przystąpiło 42 572 osób (roczniki 1996, 1995, 1994 itd.)
80 % i więcej dało 93 centyla czyli wynik taki uzyskało ok. 2980 osób
rok 2016
biologia przystąpiło 51 171 osób (roczniki 1997, 1996, 1995, 1994 itd.)
80 % i więcej dało 97 centyla czyli wynik taki uzyskało ok. 1535 osób
z technikum do biologii w 2016 przystąpiło 8 453 osób najlepszy wynik z tej grupy to 82 %,
czyli odejmując tę grupę od ogólnej liczby zdających zostaje próba 42 718 odliczając tego „jednego” szczęśliwca z technikum z 82% zostaje nam 1534 osoby do próby 42718 osób co daje 96,5 centyla.
To która matura była trudniejsza @v?? przy tych samych próbach statystycznych, nauczycielach, szkołach, rocznikach itd.
wtf
20:38
Widzi z czym ma do czynienia, przecież ma kamerkę z przodu. Zgol wąsy, może to pomoże
Aspinyna
20:38