Analiza tegorocznej sytuacji i jej wpływ na progi punktowe w tym roku
Autor: Tygrys
///Uwaga! Niniejsza analiza została napisana w dużej mierze na podstawie subiektywnych odczuć autora i ma na celu ukazanie prognozowanej TENDENCJI dot. progów na tym etapie, a zatem bez oficjalnych danych CKE dot. tegorocznych matur. Dopiero po otrzymaniu przez Państwa wyników matur oraz publikacji przez CKE oficjalnych stanin maturalnych (koniec czerwca/pierwsze dni lipca) na stronie pojawi się stosowny wpis z prognozą i przewidywanymi progami punktowymi.///
Wiemy już coraz więcej na temat tegorocznej rekrutacji:
- mamy tegoroczne limity przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny,
- mamy dane dotyczące liczby osób piszących maturę rozszerzoną z biologii i chemii (te przedmioty mają największy wpływ na progi),
- a także mamy arkusze maturalne, w związku z czym można subiektywnie ocenić ich trudność w stosunku do zeszłego roku.
Najpierw przyjrzyjmy się limitom przyjęć na medycynę:
Sumarycznie mamy wzrost liczby miejsc na kierunek lekarski o 189. Jednak ze względu na zmianę sposobu rekrutacji do Lublina, gdzie teraz wymagane są 3 przedmioty, na uczelnie dwuprzedmiotowe nastąpił spadek liczby miejsc o 140.
Uczelnie trójprzedmiotowe zyskały natomiast w porównaniu z zeszłym rokiem 326 miejsc. [Kielce traktuję tutaj jako uczelnię dwuprzedmiotową ze względu na niewielką wagę egzaminu z matematyki dla wyniku rekrutacji]
Co z tego wynika? Trudniej będzie dostać się na uczelnię dwuprzedmiotową niż tą, która wymaga trzech przedmiotów. Tak znaczny wzrost miejsc na uczelnie trójprzedmiotowe z pewnością odbije się na tegorocznych progach punktowych.
Teraz analiza egzaminów maturalnych:
W 2016 roku do egzaminu maturalnego z biologii przystąpiło 54552 absolwentów, a sumarycznie około 73 tys. osób, co daje około 15,5 tys. osób poprawiających wynik. W tym roku jest to 53262 absolwentów, a łącznie ok. 70 tys. osób, co daje niecałe 17 tys. osób podwyższających wynik. Wzrosła liczba osób podwyższających wynik, spadła natomiast liczba osób przystępujących do egzaminu z biologii po raz pierwszy. Można jednak uznać, że liczba osób przystępujących do matury z biologii z zamiarem dostania się na kierunek lekarski/lekarsko-dentystyczny nie zmieniła się lub lekko zmniejszyła. Jednak przy tak dużej ilości osób trudno to jednoznacznie stwierdzić.
W 2016 roku do egzaminu maturalnego z chemii przystąpiło natomiast 31683 absolwentów, a sumarycznie ok. 47 tys. osób, co daje niespełna 15 tys. osób podwyższających wynik. W tym roku do matury z chemii przystąpiło 29735 absolwentów, a łącznie ok. 45 tys. osób (co również daje ok. 16 tys. osób podwyższających wynik). Oznacza to, że liczba osób piszących chemię, aby dostać się na medycynę minimalnie spadła, co będzie mieć niewielki, ale z pewnością korzystny wpływ na tegoroczne progi punktowe.
Tegoroczny egzamin maturalny z biologii moim zdaniem nie należał do bardzo trudnych. Było jednak sporo zadań typu wykaż oraz wyjaśnij, dla których odpowiedzi muszą być bardzo dokładne i dla których schemat odpowiedzi zazwyczaj jest bardzo rygorystyczny i sporo osób traci tutaj punkty pomimo powierzchownie poprawnej odpowiedzi. Była to matura, która nie miała rozbudowanych informacji wstępnych do zadań i wymagała raczej wykorzystania własnej wiedzy.
Matura z biologii w 2015 roku zawierała sporo tekstu w informacjach wstępnych i w dużej części zadania polegały na wykorzystaniu tych informacji do ich rozwiązania. 7% maturzystów (absolwentów) osiągnęło wynik powyżej 80%, co daje niespełna 3 tys. osób.
Matura w 2016 roku dużo bardziej sprawdzała wiedzę niż ta z poprzedniego roku. Informacje do zadań były znacznie krótsze, a zadania w dużej części wymagały wykorzystania własnej wiedzy. Wynik powyżej 80% uzyskało tylko 3% absolwentów , co daje nieco ponad 1600 osób.
Tegoroczna matura wydaje mi się podobna bardziej do tej z 2016 aniżeli z 2015, dlatego spodziewam się zbliżonej skali centylowej. Porównując więc matury z roku 2016 i 2017 – moim zdaniem – tegoroczna biologia nie wpłynie ani na wzrost, ani spadek progów.
Oglądając arkusz z chemii – pierwsze na co zwróciłem uwagę to fakt, że w tym roku było do rozwiązania 39 zadań, czyli o 6 mniej niż w zeszłym roku. To sprawiło, że mimo, iż zadania były dość wymagające, było wystarczająco czasu na ich rozwiązanie. Matura z chemii w tym roku była nieco bardziej schematyczna, ale mimo wszystko znacznie bliżej jej do matury z roku 2016 niż 2015.
W 2015 wynik z chemii powyżej 80% uzyskało 19% absolwentów ( to daje ponad 5 tys. osób!! ). W 2016 wynik powyżej 80% uzyskało zaledwie 5% absolwentów (niespełna 1600 osób). W tym roku spodziewam się, że z chemii wyniki będą podobne do zeszłorocznych, ale jednak nieco lepsze.
Podsumowując:
- zmniejszenie limitu przyjęć na uczelnie dwuprzedmiotowe, wzrost na trzyprzedmiotowe,
- nieco mniejsza liczba osób startujących na medycynę,
- porównywalna biologia i nieco łatwiejsza chemia
Biorąc pod uwagę tylko te czynniki wskazywałyby one na niewielki wzrost progów. Jednak w zeszłym roku w rekrutacji sporo było osób, które miały wysokie wyniki z 2015 roku ( 160-170 punktów), które dostały się bez poprawy matury. W tym roku nie ma takich osób, które mogłyby w ten sposób wpływać na wzrost progów, dlatego uważam, że PROGI PUNKTOWE NA MEDYCYNĘ W 2017 ROKU BĘDĄ NA PODOBNYM POZIOMIE CO PROGI Z ROKU 2016.
PS. Korzystając z okazji chciałbym wszystkich zaprosić do odwiedzin również mojego bloga, gdzie ostatnio wstawiłem post dotyczący mojej uczelni:
http://tygrysmedycyny.blogspot.com

Komentarzy: 5116
-->-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-
2017.05.30
-->Na którym kierunku lepsze dziki?
Doris
18:31
@Doris na tym, na którym bede ja
prosta sprawa
Dejw
18:35
Moja korepetytorka mówi że wszystkie prace 99%+, także jeśli chcecie składać bo ‚a nuż się uda’, to widzicie jaki był poziom, więc tego nie róbcie. potrzebuje konkurencji. Pozdrawiam
Antoni
18:51
Nie potrzebuje*
Antoni
18:52
„Loszki” lepsze na stomie – tak było jest i będzie – ale one lecą na lekarzy przyszłych
Mistral
19:01
Moja korepetytorka z biologi sprawdzała prace i większość było 85% i więcej. A mój korepetytor z chemii 90% i więcej. Matura prostsza niż w 2015. Progi skoczą do góry.
Gorgonzola
19:02
Ja nie rozumiem po co takie gadanie,, mój korepetytor sprawdził x prac i wszystkie powyżej y procent”, co to jest np. 600 prac od 3 egzaminatorow w porównaniu do kilkudziesięciu tysięcy
moja pani od Chemii miała kilka prac po 40 parę procent i co to znaczy,ze większość tak napisała? Niektórzy się zachowują jakby chcieli wystraszyć konkurencję przed składaniem papierów.
Paulina
19:16
Niesamowite. Oboje trafili na maturalnych geniuszy. Ciekawe ilu wśród nich miało ponad 100%
Kajax
19:19
No wlasnie, po jednym korepetytorze mozna stwierdzic jakie beda progi- śmieszne XDDD
Xx
19:19
Myślicie ze 170 wystarczy do Gdańska?
Anonim
19:22
Ja trolowałem…
Gorgonzola
19:41
Tutaj tak się niektórzy wymadrzaja że ciężko wyczuć, czy ktoś troluje
Paulina
19:59
W takim razie brawa dla Opola i ich testu, na którym będą sprawdzać, czy ludzie potrafią jeszcze oprócz wkuwania samodzielnie myśleć.
Gorgonzola
20:17
Gorgonzola, chyba zartujesz xD toz te testy to istny smiech na sali, chyba trzeba być średnio rozgarnietym orangutanem zeby z grupy 4 wyrazów nie wybrac jednego ktory nie pasuje xD medycyna jest dla najwybitniejszych jednostek!
Krokiet
20:23
Czy na studiach niestacjonarnych można nie płacić za jednego roku ?
Ola
20:24
Ola lel nie xD trzeba wyskakiwać z hajsów xD
Krokiet
20:27
xd chyba uważają się za wybitne jednostki i wykuły pszyre
lol
20:31
Płacisz raty, albo przed pierwszym semestrem, albo w trakcie w ratach, jak się zapłaci przed to czasami jest mniejsza łączna cena o 10% na oko
Fire
20:31
pszyra ważna sprawa
Krokiet
20:32
Ale nie ma czegoś takiego że płacisz za 5 lat a 1 rok ma za darmo , z powodu ciężkiej sytuacji czy czegoś tam? Stać mnie na niestacjonarne , ale 30 tyś. piechotą nie chodzi.
Ola
20:34
nic mi na ten temat nie wiadomo, moze wyjątkowo na jakiejs uczelni tak robią ale generalnie uczelni raczej zalezy na sciągnieciu z ciebie hajsu aniżeli rozdawaniu semestru za free
Krokiet
20:38
@Krokiet Ach to polskie Buractwo… Pogarda dla nauk psychologicznych. Megalomania… Troszkę więcej pokory. Prestiżowe firmy zatrudniające najlepszych pracowników oprócz ich wiedzy sprawdzają także inne umiejętności. W dzisiejszym świecie nie liczy się tylko wiedza ale też umiejętność współpracy.
Gorgonzola
20:41
w takim razie wyscig szczurów w typowym korpo to cos dla ciebie xD ps wyjaśnij jak te fantastyczne zadanka na wykleslanie niepasującego slowa rozwijaja umiejetnosci wspolpracy, besos
Krokiet
20:43
Dzisus, Anthrax Tiger trole przyszły
Fire
20:47
@Krokiet Poczytaj, dokształć się, to porozmawiamy. Polecam książkę noblisty Daniela Kahnemana ‚Pułapki myślenia’. I nie, nie stosuje się ich tylko w korporacjach. Nie kompromituj się bardziej swoją niewiedzą.
Gorgonzola
20:53
Gorgonzolo, na którym roku lekarskiego jesteś?
Krokiet
20:58
@Krokiet Jeszcze mnie na lekarskim nie ma.
Gorgonzola
21:00
stąd zapewne ten zachwyt podciągnięcia swojego wyniku niewynikającego z matury xD
Krokiet
21:02
Idąc za twoim tokiem myślenia opole i Frycz wykształca najlepszych lekarzy bo tylko te uczelnie w rekrutacji mają dziwne rozmowy albo testy
Kajax
21:04
oh tak Frycz <333 kolejne nieporozumienie kształcenia wyższego
Krokiet
21:05