Prognoza progów punktowych 2019 – wstępna diagnoza
Wyższy limit przyjęć na kierunek lekarski w 2019 roku
Ministerstwo Zdrowia kolejny rok z rzędu zdecydowało się zwiększyć limit przyjęć na kierunek lekarski. Jest to odpowiedź na głębokie niedobory kadrowe w polskich szpitalach, głównie wśród personelu lekarskiego – obecnie Polska pod względem liczby lekarzy na 100 obywateli jest wciąż na samym końcu wśród krajów europejskich. Ponadto, starzejące się społeczeństwo tym bardziej wymaga zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, w tym zwiększania liczby lekarzy w Polsce.
W tegorocznym rozdaniu uczelnie otrzymały łącznie 4755 miejsc na kierunek lekarski w formie dziennej stacjonarnej. Jest to wzrost o 354 miejsca w stosunku do roku ubiegłego. Taki wzrost, choć symboliczny z perspektywy ogromnych niedoborów kadrowych, z pewnością cieszy kandydatów na medycynę. W tym roku przyszłych lekarzy pierwszy raz będą szkolić Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach (tylko odpłatne) oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Z punktu widzenia progów punktowych, wzrost limitu przyjęć na kierunek lekarski o 354 miejsca przyczyni się do spadku progów punktowych o ok. 1 punkt (uczelnie dwuprzedmiotowe) w przypadku zachowania wszystkich innych czynników (wyniki matury, ilość kandydatów).
Ilość kandydatów?
Na ten moment mamy niepełne dane. Wiemy, że w tym roku liczba podchodzących po raz pierwszy do matury z biologii i chemii była niemal identyczna jak w roku ubiegłym (dane Centralnej Komisji Egzaminacyjnej). Nie mamy jednak jeszcze danych dotyczących liczby osób poprawiających matury z tych dwóch przedmiotów. Biorąc jednak pod uwagę dane CKE dotyczące liczby osób podwyższających wynik maturalny z wszystkich przedmiotów łącznie w tym roku (41,2 tys.) spodziewamy się, że łączna liczba kandydatów na medycynę w tym roku będzie bardzo zbliżona do ubiegłorocznej, a być może nieco mniejsza.
Najważniejsze – Trudność matury
To zdecydowanie wyniki matury będą decydujące dla wysokości tegorocznych progów. Dlatego dopiero po opublikowaniu przez CKE stanin maturalnych będziemy mogli precyzyjnie oszacować prognozowane progi punktowe. Do tego czasu będziemy bazowali na subiektywnych opiniach dotyczących tegorocznego arkusza maturalnego. Tutaj głosy są dosyć zgodne, tegoroczna biologia ma wypaść porównywalnie do zeszłorocznej, zaś chemia ma wypaść lepiej. Dodając do tego łatwiejszy arkusz matematyki rozszerzonej w tym roku, taki układ nie sprzyja spadkowi progów.
Podsumowując główne czynniki decydujące o tym, jak będą kształtowały się progi punktowe na kierunek lekarski w tym roku, można wywnioskować, że będą one bardzo zbliżone do zeszłorocznych. Raczej nie zaobserwujemy średniego odchylenia o więcej niż 2 punkty w jedną ani w drugą stronę na uczelniach dwuprzemiotowych. Cennych danych dostarczą nam staniny maturalne, których publikacja planowana jest na 4. lipca 2019 – w ciągu kilku dni od tej daty opublikujemy szczegółową prognozę progów punktowych na 2019 rok.
Komentarzy: 5852
Czy jak ktoś rekrutował się do Opola to po wejściu w zakładkę zgłoszenia rekrutacyjne jest tabelka i jedna z kolumn nazywa się „wynik” i ja w niej mam minus chociaż wprowadziłem wyniki z matur wiecie czy to tak ma być, czy muszę coś uzupełnić? POMOCY!!
konraddd
10:33
@konraddd, również tak mam
Izz
10:42
Tak ma być w Opolu, też o to ostatnio pytałam. Jak zamkną rekrutację to normalnie się to wszystko zliczy. Oczywiście w wykształceniu musisz pouzupekniac tam aneksy jeśli masz, wyniki matury
Gabi
10:43
dziekuje!
konraddd
10:49
Skoro dzisiaj zielona Góra próg 162, to jak myślicie jak będzie w Rzeszowie, podobnie?
Rekrutacja
11:38
Ff
Krzych
12:38
Jaki próg do Radomia?
Klaraaa
13:07
Pomóżcie! Poznań czy Wrocław na lekarski?
Ankkaaa
14:13
Były dzisiaj jakieś listy? :3
Dzelma
14:48
Jakie listy były? W Radomiu?
Mikka
15:30
A ktoś wie jaki dzisiaj był próg w Radomiu?
Mikka
15:31
Ludzie progi są na drugim forum
Ehh
15:39
Myślicie, że z 154 punktami dostanę się gdzieś na stacjo z 2-3 listy, czy późno, np. dopiero wrzesień?
Damian
16:34
@Damian jak gdziekolwiek się dostaniesz z tymi pkt to będzie dobrze xd
xcoo
17:40
do Opola świadectwa oryginały o wglądu czy wystarczą kserokopie. Można wysłać pocztą
Małgorzata
21:28
Myślicie ze 388 Radom styknie?
Albo 147 gdzieś na Opole/Szczecin/ZG?
Rek
23:05
@Rek No nie bardzo xD z takimi wynikami to na pielęgniarstwo a nie lekarski….
lekarz
23:10
Myślicie że Radom 408 wejdzie? Jeśli tak to która lista?
Kari
02:34
Hej, myslicie ze uj 79 pkt 343 msc wejdzie?
Radek
09:04
Halo Halo Kraków jaki próg na dziś ??????
UJ
12:25
są wyniki rekrutacji na WUM
rety
12:51
Gdybyście mieli wybierać Gdańsk czy Bydgoszcz co byście wybrali? Gdzie jest więcej minusów?
Olka
14:01
@Olka teraz z perspektywy czasu, nie poszłabym ani tu ani tu xD
1412
14:35
Jaki dzisiaj próg we Wrocławiu ?
Sam
18:33
Ostatnio trochę administratorzy strony się zaniedbują. Jeśli chcecie możecie zaglądnąć na stronę https:// ab-ak.pl/joomla30/ – trzeba w adresie usunąć spację.
(tworzę tą stronę od 3 godzin – więc jest jeszcze trochę pusta..)
Andrzej
18:35
Czy ktos rekrutuje sie na lekarski na prywatną uczelnię WST w Katowicach?
wirgilusz
19:33
Jaki przedmiot najtrudniejszy na ŚUMie?
Która katedra najmniej a która najbardziej prostudencka?
wirginia
19:37
Czy aktualne progi są ostateczne? Czy możliwy jest spadek w Lublinie o te 14-13 punktów ??
kozak
22:03
@wieginia na sumie na pierwszym roku ciężka jest anatomia i histologia, kilkanaście osób zwykle odpada. A ogólnie w dalszych latach chyba najgorsza patofizjologia i ginekologia. Jeśli chodzi o najlepsze to zależy już od tego jakich się ma asystentów.
Anna
22:18
NIE IDZCIE NA CM UMK w Bydgoszczy. Usuwaja negatywne opinie z forum wiec nie dajcie sie zwiesc. Zapytajcie obecnego pierwszego roku jaki rozpierdziel z anatomii jest. Pytania na kolokwiach i egzaminach od tego roku ukladal Profesor i daje pytania trudniejsze niz scapula. Pierwszy kolokwium z reki jakie bylo w listopadzie na ponad 300 osob zdalo tylko niecale 10%. Ogolnie patologiczna uczelnia, nie znamy terminow na pare dni przed poprawa i fatalna organizacja wszystkiego. Reszta przedmiotow na 1 roku jest na luzie do zdania (no moze egzamin z biochemii trudny jest ale we wrzesniu do zdania). 98% naszego czasu bylo poswiecone na anatomie a 2% na reszte chyba. Od tego roku ma byc ponoc wprowadzony system punktowy z kół wiec trzeba bedzie uskladac odppwiednio duzo punktow, zeby byc dopuszczonym do egzaminu i bedzie tylko jedna poprawa kazdego kolokwium wiec bardzo malo szans, zeby poprawic swoj wynik. W tym roku bylo duzo terminow popraw i dodatkowe terminy na warunkach wiec jakos to pozdawalismy ale duzo osob nie bylo dopuszczonych do egzaminu z anatomii. Na polrocze wylecialo ok 30 osob z samej anatomii a ogolnie liczba studentow spadla jakos z 370 do 280 wiec bardzo duzo osob zrezygnowalo przez anatomie i troche osob wylecialo bo nie zaliczyli semestru
Czereśnia
03:03