Prognoza progów punktowych 2019 – wstępna diagnoza
Wyższy limit przyjęć na kierunek lekarski w 2019 roku
Ministerstwo Zdrowia kolejny rok z rzędu zdecydowało się zwiększyć limit przyjęć na kierunek lekarski. Jest to odpowiedź na głębokie niedobory kadrowe w polskich szpitalach, głównie wśród personelu lekarskiego – obecnie Polska pod względem liczby lekarzy na 100 obywateli jest wciąż na samym końcu wśród krajów europejskich. Ponadto, starzejące się społeczeństwo tym bardziej wymaga zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, w tym zwiększania liczby lekarzy w Polsce.
W tegorocznym rozdaniu uczelnie otrzymały łącznie 4755 miejsc na kierunek lekarski w formie dziennej stacjonarnej. Jest to wzrost o 354 miejsca w stosunku do roku ubiegłego. Taki wzrost, choć symboliczny z perspektywy ogromnych niedoborów kadrowych, z pewnością cieszy kandydatów na medycynę. W tym roku przyszłych lekarzy pierwszy raz będą szkolić Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach (tylko odpłatne) oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Z punktu widzenia progów punktowych, wzrost limitu przyjęć na kierunek lekarski o 354 miejsca przyczyni się do spadku progów punktowych o ok. 1 punkt (uczelnie dwuprzedmiotowe) w przypadku zachowania wszystkich innych czynników (wyniki matury, ilość kandydatów).
Ilość kandydatów?
Na ten moment mamy niepełne dane. Wiemy, że w tym roku liczba podchodzących po raz pierwszy do matury z biologii i chemii była niemal identyczna jak w roku ubiegłym (dane Centralnej Komisji Egzaminacyjnej). Nie mamy jednak jeszcze danych dotyczących liczby osób poprawiających matury z tych dwóch przedmiotów. Biorąc jednak pod uwagę dane CKE dotyczące liczby osób podwyższających wynik maturalny z wszystkich przedmiotów łącznie w tym roku (41,2 tys.) spodziewamy się, że łączna liczba kandydatów na medycynę w tym roku będzie bardzo zbliżona do ubiegłorocznej, a być może nieco mniejsza.
Najważniejsze – Trudność matury
To zdecydowanie wyniki matury będą decydujące dla wysokości tegorocznych progów. Dlatego dopiero po opublikowaniu przez CKE stanin maturalnych będziemy mogli precyzyjnie oszacować prognozowane progi punktowe. Do tego czasu będziemy bazowali na subiektywnych opiniach dotyczących tegorocznego arkusza maturalnego. Tutaj głosy są dosyć zgodne, tegoroczna biologia ma wypaść porównywalnie do zeszłorocznej, zaś chemia ma wypaść lepiej. Dodając do tego łatwiejszy arkusz matematyki rozszerzonej w tym roku, taki układ nie sprzyja spadkowi progów.
Podsumowując główne czynniki decydujące o tym, jak będą kształtowały się progi punktowe na kierunek lekarski w tym roku, można wywnioskować, że będą one bardzo zbliżone do zeszłorocznych. Raczej nie zaobserwujemy średniego odchylenia o więcej niż 2 punkty w jedną ani w drugą stronę na uczelniach dwuprzemiotowych. Cennych danych dostarczą nam staniny maturalne, których publikacja planowana jest na 4. lipca 2019 – w ciągu kilku dni od tej daty opublikujemy szczegółową prognozę progów punktowych na 2019 rok.
Komentarzy: 5852
Czy to oznacza ze opole bedzie 136 +/- 2 nadal ?
Casper
22:59
Czy to byl jakis wyjatek w zeszlorocznej rekrutacji
Casper
22:59
Nie ma szans na taki próg w tym roku w Opolu, już do KAŻDEGO dotarło, że dokumenty trzeba dostarczyć w licpu, niezaleznie od tego czy jest się na liście rezerwowej czy jest się przyjętym. To było jednorazowe masowe niedopatrzenie.
Chmurka121
23:02
Owszem, poza tym ponoć nastąpiły zmiany kadrowe działu rekrutacji w wyniku tej wpadki, więc taka sytuacja się nie powtórzy, choć nie sądzę, żeby opole miało wysokie progi tak czy inaczej.
daniozzz
23:11
Owszem, poza tym ponoć nastąpiły zmiany kadrowe w wyniku tej wpadki, więc taka sytuacja się nie powtórzy, choć nie sądzę, żeby opole miało wysokie progi tak czy inaczej.
daniozzz
23:12
a na trzyprzedmiotowych co? zmieni się o 10?
zuzaa
23:13
Co do ilości osób poprawiających, w tym roku wychodzi że będzie ich mniej (w 2018 słowo „maturzyści” chyba oznacza wszystkie roczniki od 2015 wzwyż, co nie?), patrzcie na twitter CKE
2019
10 maja o 9:00 – egz. maturalny z biologii na poz. rozsz.
Do egz. w „nowej formule” przystąpi ok. 47 800 tegorocznych absolwentów oraz ok. 11 200 absolwentów z lat 2015-2018.
Do egz. w „starej” formule przystąpi ok. 1 200 osób.
2018
Jutro o 9:00 egzamin z biologii. Przystąpi do niego ok. 73,5 tys. maturzystów (w tym ok. 68,7 tys. do egz. w „nowej” formule oraz ok. 4,8 tys. do egz. w „starej” formule).
I tak samo z chemią
2019
13 maja o 9:00 – egz. maturalny z chemii na poz. rozsz.
Do egz. w „nowej formule” przystąpi ok. 26 500 tegorocznych absolwentów oraz ok. 9 500 absolwentów z lat 2015-2018.
Do egz. w „starej” formule przystąpi ok. 1 000 osób.
2018
O 9:00 – początek egz. maturalnego z chemii. Przystąpienie do niego zadeklarowało ok. 44,8 tys. osób (w tym ok. 40,7 tys. do egz. w „nowej” formule).
absolwent
23:21
Czy wychodzi na to że z biolki jest spadek o ok. 13 tys, a z chemii ok. 7 tys?
absolwent
23:28
Absolwent chyba ma rację. A co myślicie o progach na 3przedmiotowe? WUM/UJ/Wroclaw?
WUM
23:30
No będą wysokie
Ania
23:33
Chociaż w sumie może nie będzie dużo geniuszy którym wszystko pykneło na 80%… Zobaczymy
Ania
23:35
Wg mnie chemia nie poszła wcale lepiej…
JOhnny
23:36
Niech jakas madra glowa sie wypowie czy obstawiacie w Poznaniu powtorke z odwolan (155) czy mimo wszystko ten punkt, dwa wyzej?
Molo
23:41
@JOhnny jedank wiekoszci, jak sie poczyta kometarze opinie itp. czy nawet tutaj osoba piszace artykul ktore od lat pisza prognozy ktore czesto sie sprawdzaja mysla ze chemia poszla lepiej
tylko
23:41
i teraz wszytskie osoby ktore mowily ze mowie zle, ze progi beda podobne ale o te 2 pkt wyzsze (na podstawie obecnych danych jednak po stanianch moze sie zmienic w co watpie) moga mi przyznac racje
kubek
23:43
Na WUM próg będzie 228 w tym roku
Zbigniew
23:43
a ze na 3 przdmiotowe wzrosna o wiecej
kubek
23:44
Gdzie najnizsze progo sa spodziewane
Casper
23:44
czyli jak sie chcialo na 3 przmiotowe a jest sie na granicy to warto zlozyc awarjnie na jakies 2 przemidotowe z nizszymi prgami
sds
23:44
narazie tylko z opini mozna bylo wnioskowac ze beda wyzsze i czesto osoby tego nie przyjmowy do wiadmosci, moze teraz przyja jak o tym caly artykul
Mateo
23:48
za 10 dni bedzie juz wiadomo jak beda wygladaly progi w roznicy +/- 1pkt ludzie spokojnie, to 1,5 tyg, damy rade! jesli kogos to pocieszy to mysle ze wzrosna o 1pkt a nie o 2, w Opolu beda oprownywalne do tych najnizszych w innych miastach 136 nie ma szans rok temu to byl blad w procesie rekrutacji na ktorym szczesciarze zyciowi skorzystali
tancerz
23:52
CM UMK bo tak jest. Na każdej uczelni jest przedmiot gdzie ustalają W Bydgoszczy to anatomia. Przykro ze Ty się do nich zaliczasz. Uważam jedynak ze poza ciężką anatomia jest całkiem fajnie a na drugim roku nieco lżej. Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie. Twoja opinia o Bydgoszczy nie jest do końca obiektywna. Życzę Ci powodzenia w rekrutacji
Kkk
23:54
w ogóle to jakim cudem weszło to 136 tam??? może ktoś to wyjaśnić?
zuzaa
23:54
uwalaja
Kkk
23:55
@zuzaa jak ktos sie nie dostal z 1 listy a nie zlozyl dokumntow to juz nie byl brany pod uwage w dalszym procesie rekrutacji
fds
23:56
trzeba bylo zlocyc nawet jak sie nie dostales inaczej bysles skreslany z listy rezerwowej
fds
23:57
boże co za cyrk
zuzaa
00:00
Ktoś się wypowie odnośnie progu MON? 135-140 starczy?
Michał
00:05
Nie wierzę że Opole było wynikiem niedoczytania. Jak krowie na rowie było napisane co trzeba zrobić. Raczej taka ilość osób nie miałaby problemów z czytaniem ze zrozumieniem.
Magda
00:14
@Molo
co to znaczy powtorka z odwolan w Poznaniu?
poalb
00:37