PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze długo wyczekiwane listy rankingowe potwierdziły nasze przewidywania z prognozy wstępnej, zamieszczonej przed dwoma tygodniami. Ostateczne progi na uczelnie dwuprzedmiotowe będą bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a zatem osoby, które dostałyby się w zeszłym roku (z wyjątkiem Opola) mogą w tym roku spać spokojnie.

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Wyższy o 354 miejsca limit na kierunek lekarski (w tym utworzenie dwóch nowych miejsc szkolenia przyszłych lekarzy).
Rok 2016 2017 2018 2019
Limit przyjęć 4019 4208 4401 4755

Tab. 1 Limit przyjęć na kierunek lekarski w zależności od roku kalendarzowego.

  • Istotnie mniejsza liczba kandydatów.
    W prognozie wstępnej nie dysponowaliśmy jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi liczby kandydatów. Obecnie wiemy już, że liczby prezentują się, jak w poniższych tabelach:
BIOLOGIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 54,5 53,2 47 47,8
Poprawiali maturę 18,5 16,8 26 11,2
Sumarycznie 73 70 73 59

Ilość osób przystępujących do matury z biologii w danym roku.

CHEMIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 31 30 27 26,5
Poprawiali maturę 15 15 18 9,5
Sumarycznie 46 45 45 36

Ilość osób przystępujących do matury z chemii w danym roku.

  • I ostatnie, ale najważniejsze – SKALE CENTYLOWE.
    Mamy już pełny wgląd do tegorocznych skal centylowych. Są one niemal identyczne, jak w roku ubiegłym. Wynik powyżej 80% z biologii uzyskało tylko 3% kandydatów (w roku 2018 – 2%), zaś z chemii – 8% (tak samo, jak w roku ubiegłym).

Podsumowując powyższe, wniosek jest następujący:

Przy większym limicie przyjęć na kierunek lekarski oraz mniejszej ilości kandydatów z bardzo wysokimi i wysokimi wynikami matury z biologii i chemii w stosunku do zeszłego roku, można spodziewać się minimalnego spadku progów punktowych na uczelnie dwuprzedmiotowe. Uwaga: wyjątkiem jest Opole, którego niski próg w zeszłym roku nie powtórzy się.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019 – KIERUNEK LEKARSKI
(UWAGA: Prognoza szczegółowa jest orientacyjna, ostateczne progi będą nieznacznie różnić się od podanych tutaj. W związku z czym autorzy bloga rekomendują rekrutowanie się kandydatom, którzy mają również nieco niższe wyniki niż tu podane!).

Białystok: 153
Bydgoszcz: 74.5
Gdańsk: 155 (z niską biologią)
Kraków: 218
Kielce: 142
ŚUM: 151 (końcówka października/początek listopada)
Lublin: 249 (poprawiony)
Łódź cywilny: 310
Olsztyn: 400
Opole: 150
Poznań: 154 (z odwołań we wrześniu)
Radom: 390
Rzeszów: 150
Szczecin: 149
WUM: 232
Wrocław: 252
Zielona Góra: 148

UWAGA: Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego będzie trwała jeszcze tylko do 18 lipca. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na tej Uczelni i składania dokumentów. Kierunek lekarski na tej uczelni uzyskał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Więcej informacji tutaj: Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego

Komentarzy: 6771

-->
  1. Kazik, na pewno Opole i na pewno Radom, bo to wiem z autopsji.

    JZ

    2019.07.13
    18:52

  2. @Ewa
    Już poprawiłem, teraz powinno wejść, dzisiaj dopiero pracowałem nad serwisem

    Wojtek

    2019.07.13
    18:53

  3. Czy do Radomia będąc na liscie rezerwowej trzeba od razu zawieźć orzeczenie lekarskie wraz z innymi dokumentami?

    Anja

    2019.07.13
    18:59

  4. Anja, nie trzeba. Powiedz mi jakie dokumenty zawozisz? Świadectwo uk. LO, świadectwo maturalne, podanie o przyjecie, dowód wpłaty. jakiś dokument potw. toż., 2 zdjęcia. Czy coś jeszcze?

    JZ

    2019.07.13
    19:03

  5. JZ, bo właśnie w wykazie jest jeszcze to orzeczenie, ale czasami na stronkach uczelni piszą, że można je później donosić i mam zagwozdkę. Jesteś pewny/a, że nie trzeba?

    Anja

    2019.07.13
    19:06

  6. Wgl które uczelnie wymagaja dostarczenia dokumentów będąc na liscie rezerwowej oprócz Opola i Radomia?

    Anja

    2019.07.13
    19:08

  7. @stoma uj

    skawiny wystarczają, do embriologii bartel albo sadler, z histo jest skrypt, można poczytać ale na prezkach z dopiskami od profesora też można zaliczyć

    Joey

    2019.07.13
    19:10

  8. Nie wiecie kiedy następna lista na WUM?

    Michał

    2019.07.13
    19:10

  9. Pisałam i pytałam, odpowiedzieli, że można później. Wyślij maila z zapytaniem, odpowiadają sprawnie. W poniedziałek rano będziesz miała 100 % pewność. Na podaniu ( tym ze strony)jest wykaz dokumentów i w ostatnim punkcie, jest mowa o jakimś oświadczeniu… O co chodzi?

    JZ

    2019.07.13
    19:10

  10. @ojciec dyrektor na śumie najbardziej chciałabym

    Med

    2019.07.13
    19:12

  11. @Mariusz a Ty jestes zdecydowany na umed jak wejdziesz? ( a wygląda na to, ze tak ;), ja chyba tez wejde, ale się zastanawiam, bo dorgi jest – chyba najdrozszy w Polsce z publicznych i chce oryginał świadectwa i od razu w ciagu 7 dni wpłate, przez co własciwie juz koniec z rekrutacją gdzie indziej…

    pytanie

    2019.07.13
    19:13

  12. Centralny Punkt Informacji UTH Rad., Radom ul. Malczewskiego 29, pok. 4) czy to adres na który wysyłacie dokumenty do Radomia?

    JZ

    2019.07.13
    19:13

  13. @joey a na prawdę jest tak ze nie ma w gole czasu żeby w weekend gdzieś wyjść czy coś, czy serio nauka cały czas

    Stomauj

    2019.07.13
    19:14

  14. JZ nie jestem w stanie Ci pomóc nic dopiero jutro będę to obczajać jak będę miała dostęp do komputera, ale dzięki za odpowiedz w sprawie orzeczenia, to ułatwia sprawę

    Anja

    2019.07.13
    19:16

  15. @joey i czy są bazy na jakieś przedmioty ? Nie mówię żeby się tylko z nich uczyć ale takie bezpieczeństwo zawsze jest chyba fajne xd

    Stomauj

    2019.07.13
    19:18

  16. Pytanie Jestem zdecydowany. Rekrutuje się jeszcze na stacjonarny ale szanse są małe. Rzeczywiście cena wysoka jak na publiczny. Ale dobra baza i z tradycjami. Mnie mówili że nie płaci się w ciągu 7 dni. Bo gdybym się dostał na stacjonarne studia to co wtedy? A tam jak pisałem również się rekrutuje. Myślę że Umed jest nie najdroższy.

    Mariusz

    2019.07.13
    19:22

  17. Czy ktoś wie dlaczego przyjęto aż ponad 1200 osób na UMED Łódź skoro jest tylko 500 miejsc? Rozumiem, że część osób zrezygnuje, ale nie aż 500. Czy to oznacza zabójczą pierwszą sesję, żeby odsiać większość? Jak było w poprzednich latach?

    Natalia

    2019.07.13
    19:23

  18. Natalia, wierz mi że te 500 osób spokojnie nie złoży. Umed co roku bierze spory nadmiar a progi i tak potem spadają. Nie panikujcie :)

    Mati

    2019.07.13
    19:29

  19. Natalia, wierz mi że te 500 osób spokojnie nie złoży. Umed co roku bierze spory nadmiar a progi i tak potem spadają. Nie panikujcie

    Mati

    2019.07.13
    19:30

  20. 250 pkt do Lublina wejdzie w 3 liście?

    xer

    2019.07.13
    19:32

  21. @ojciecdyrektor myśli Pan że 153 pkt starczą na lekarski lub lek dent, jeśli tak to kiedy mogę spodziewać sie wejścia?

    Lekarz

    2019.07.13
    19:34

  22. @ xer myślę,że nawet z 2-giej

    Michał

    2019.07.13
    19:34

  23. 140pkt jest szansa na 1 listę na umed Łódź niestacjonarne stome lub lek?

    Eh

    2019.07.13
    19:39

  24. @Magda @ Turkuć dlaczego ma nie spaść Łódź w tym roku?
    W 2018 na pierwszą listę przyjęli 2,5 razy więcej osób niż miejsc. Próg wejściowy były 334 a końcowy 329. W tym roku weszli 1300 osób czyli też 2,5 x więcej niż miejsc. Próg na pewno spadnie. Bądź my dobrej myśli. sama mam 316 pkt

    Madga

    2019.07.13
    19:43

  25. @ojciec dyrektor (i inni XD)
    256 pkt- wystarczy na lek-dent do Wrocławia ? Tak realnie xd

    Art

    2019.07.13
    19:44

  26. Czy stacjonarny lekarski w radomiu jest darmowy? Ktoś studiuje i mógłby się wypowiedzieć na temat tej uczelni?

    aa

    2019.07.13
    19:50

  27. Macie zaakceptowaną na koncie opłatę na UKSW?

    Anka

    2019.07.13
    19:55

  28. Z 155 jest szansa na lek w poznaniu?

    kmi44

    2019.07.13
    19:58

  29. Anka, na stronie jest komunikat odnośnie wpłat.

    JZ

    2019.07.13
    19:59

  30. DO Łodzi spadnie próg, bo kto normalny, poza mającymi dom w Łodzi pójdzie w to bagno zwane umedem jeśli ma punkty na Wawe Kraków Wrocław Poznań Gdańsk czy któreś z nowych miast. Odpowiedź:Nikt albo głupi. Pozdrawiam z końcówki studiów lekarskich w Łodzi.

    Łodzianin

    2019.07.13
    20:00

-->
×