PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze długo wyczekiwane listy rankingowe potwierdziły nasze przewidywania z prognozy wstępnej, zamieszczonej przed dwoma tygodniami. Ostateczne progi na uczelnie dwuprzedmiotowe będą bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a zatem osoby, które dostałyby się w zeszłym roku (z wyjątkiem Opola) mogą w tym roku spać spokojnie.

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Wyższy o 354 miejsca limit na kierunek lekarski (w tym utworzenie dwóch nowych miejsc szkolenia przyszłych lekarzy).
Rok 2016 2017 2018 2019
Limit przyjęć 4019 4208 4401 4755

Tab. 1 Limit przyjęć na kierunek lekarski w zależności od roku kalendarzowego.

  • Istotnie mniejsza liczba kandydatów.
    W prognozie wstępnej nie dysponowaliśmy jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi liczby kandydatów. Obecnie wiemy już, że liczby prezentują się, jak w poniższych tabelach:
BIOLOGIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 54,5 53,2 47 47,8
Poprawiali maturę 18,5 16,8 26 11,2
Sumarycznie 73 70 73 59

Ilość osób przystępujących do matury z biologii w danym roku.

CHEMIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 31 30 27 26,5
Poprawiali maturę 15 15 18 9,5
Sumarycznie 46 45 45 36

Ilość osób przystępujących do matury z chemii w danym roku.

  • I ostatnie, ale najważniejsze – SKALE CENTYLOWE.
    Mamy już pełny wgląd do tegorocznych skal centylowych. Są one niemal identyczne, jak w roku ubiegłym. Wynik powyżej 80% z biologii uzyskało tylko 3% kandydatów (w roku 2018 – 2%), zaś z chemii – 8% (tak samo, jak w roku ubiegłym).

Podsumowując powyższe, wniosek jest następujący:

Przy większym limicie przyjęć na kierunek lekarski oraz mniejszej ilości kandydatów z bardzo wysokimi i wysokimi wynikami matury z biologii i chemii w stosunku do zeszłego roku, można spodziewać się minimalnego spadku progów punktowych na uczelnie dwuprzedmiotowe. Uwaga: wyjątkiem jest Opole, którego niski próg w zeszłym roku nie powtórzy się.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019 – KIERUNEK LEKARSKI
(UWAGA: Prognoza szczegółowa jest orientacyjna, ostateczne progi będą nieznacznie różnić się od podanych tutaj. W związku z czym autorzy bloga rekomendują rekrutowanie się kandydatom, którzy mają również nieco niższe wyniki niż tu podane!).

Białystok: 153
Bydgoszcz: 74.5
Gdańsk: 155 (z niską biologią)
Kraków: 218
Kielce: 142
ŚUM: 151 (końcówka października/początek listopada)
Lublin: 249 (poprawiony)
Łódź cywilny: 310
Olsztyn: 400
Opole: 150
Poznań: 154 (z odwołań we wrześniu)
Radom: 390
Rzeszów: 150
Szczecin: 149
WUM: 232
Wrocław: 252
Zielona Góra: 148

UWAGA: Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego będzie trwała jeszcze tylko do 18 lipca. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na tej Uczelni i składania dokumentów. Kierunek lekarski na tej uczelni uzyskał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Więcej informacji tutaj: Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego

Komentarzy: 6771

-->
  1. Gdyby ludzie byli lepiej przygotowani to progi byłyby wyższe

    Olgix

    2019.07.13
    18:07

  2. @Ojciec dyrektor, @PROGI przewidywane warto tracić pieni!dze na UKSW/Szczecin mając 154 punkty? Zapłaciłam za ŚUM, Opole, Kielce i Zieloną Górę. W Kielcach mam 147,2.

    Med

    2019.07.13
    18:08

  3. @Med
    Na ŚUM w przedziale 163-154 jest 750 osób

    Wojtek

    2019.07.13
    18:12

  4. @Wojtek to dobrze czy źle? :D

    Med

    2019.07.13
    18:13

  5. @Wojtak a to dobrze czy raczej źle? ;D

    Med

    2019.07.13
    18:14

  6. @Joey a histologia bardzo ciężko jak z opowieści czy jak ktoś się będzie regularnie uczyć to spokojnie da radę, i czy ogólnie dużo ludzi odpada ?

    Stomauj

    2019.07.13
    18:15

  7. @joey Czyli mogę sobie wybrać czy po łacinie czy po ang ? I czy jest taki przedmiot jak lacina czy już go znieśli ?

    Stomauj

    2019.07.13
    18:15

  8. @Med
    Z pierwszej listy na razie wpisało się 218 osób, więc z drugiej wejdzie jakieś 480 minus ci którzy wpiszą się jeszcze w poniedziałek

    Wojtek

    2019.07.13
    18:15

  9. Czy ktoś kto dostał się z pierwszej listy w Rzeszowie mógłby sprawdzić do kiedy można składać dokumenty?? Bo nie wiem kiedy będzie następna lista

    szila

    2019.07.13
    18:15

  10. @Magda no ciekawe ile osób jest z punktacją 318 i 316

    turkuć

    2019.07.13
    18:20

  11. Mam jakiekolwiek szanse z 316 punktami do łodzi?

    Magda

    2019.07.13
    18:21

  12. Proszę podpowiedzcie, odnośnie Radomia i dokumentów, co rozumiecie i gdzie to znajdę :”wydruk oryginału potwierdzenia wpłaty bankowej za postępowanie związane z przyjęciem na studia na indywidualny rachunek bankowy wygenerowany w systemie IRK, ”
    Czy to po prostu ta strona na koncie księgowanie należności?

    JZ

    2019.07.13
    18:22

  13. pytanie zmienia się to ciągle. Ale aktualnie mam 51 pozycję. Chyba jak piszesz wezmą więcej chętnych.

    Mariusz

    2019.07.13
    18:23

  14. @jz wydaje mi się ze chodzi o wydruk potwierdzenia bankowego, na twoim koncie bankowym dotyczącym przelewu tych 85 zł

    Stomauj

    2019.07.13
    18:24

  15. @Wojtek to myślisz że jest szansa?

    Med

    2019.07.13
    18:24

  16. @Med w Kielcach i w Zielonej Górze na pewno wejdziesz we wrześniu, więc ja niepłaciłbym ;)

    PROGI przewidywane

    2019.07.13
    18:25

  17. @stomauuj

    histologia to fantastycznie prowadzony przedmiot, bezstresowy, wiadomo z czego się uczyć, są prezentacje udostępniane na stronie katedry i jak przeczytasz to spokojnie zaliczysz; do 5-10 osób ulewa na lekarskim. Było nas 233, zostało 196 (przynajmniej na stacjo), ludzie albo odpadają albo rezygnują z różnych powodów (lepiej się wykruszyć teraz niż na 5 roku powiedzmy).

    Przeczytaj sobie w sylabusie jakie są przedmioty na dany rok, lek nie ma łaciny, nie wiem jak stoma.

    Tak, łacina albo angielski, twój wybór, ja się uczyłem po angielsku początkowo, ale że prowadząca nawijała po łacinie to musiałem się przestawić, ale to naprawdę nie jest istotnym problemem na tych studiach xD

    Joey

    2019.07.13
    18:26

  18. @Med
    Myślę, że duża.

    Wojtek

    2019.07.13
    18:26

  19. Stomauj, teraz gdy przeczytałam to powoli i jeszcze raz tez mi się tak wydaje. Dzięki.Dodatkowo wśród wykazanych dokumentów wymaganych jest : oświadczenia kand. o spełnianiu warunków do podjęcia i kontynuowania studiów stacjon. bez wnoszenia opłat. Wie ktoś o co chodzi? Co to za oświadczenie, jakiś gotowiec?

    JZ

    2019.07.13
    18:31

  20. Czy ktoś się orientuje jakie dokumenty przynieś na wum na lek? Bo szukam i nie mogę znaleźć, nawet w tym FAQ

    Wummer

    2019.07.13
    18:35

  21. Myślicie, że na śum spadną do 150 ?

    Arbiter

    2019.07.13
    18:35

  22. @Med -a gdzie chcesz studiować ?

    ojciec dyrektor

    2019.07.13
    18:39

  23. Celowo wklejam to pytanie 3 razy, bo moim zdaniem jest mega ważne.

    Mianowicie
    Na jakie uczelnie należy trzeba przywieźć/przysłać/dowieźć (jakkolwiek dostarczyć) dokumenty przed ostatecznym przyjęciem?

    Uczelnie, na które należy dostarczyć dokumenty, będąc na liście rezerwowej: Opole, Bydgoszcz, Radom???

    <<>>

    Kazik

    2019.07.13
    18:40

  24. Celowo wklejam to pytanie 3 razy, bo moim zdaniem jest mega ważne.

    Mianowicie
    Na jakie uczelnie należy trzeba przywieźć/przysłać/dowieźć (jakkolwiek dostarczyć) dokumenty przed ostatecznym przyjęciem?

    Uczelnie, na które należy dostarczyć dokumenty, będąc na liście rezerwowej: Opole, Bydgoszcz, Radom???

    Kazik

    2019.07.13
    18:40

  25. Celowo wklejam to pytanie 3 razy, bo moim zdaniem jest mega ważne.

    Mianowicie
    Na jakie uczelnie należy trzeba przywieźć/przysłać/dowieźć (jakkolwiek dostarczyć) dokumenty przed ostatecznym przyjęciem?

    Uczelnie, na które należy dostarczyć dokumenty, będąc na liście rezerwowej: Opole, Bydgoszcz, Radom???

    !!!ważne!!!

    Kazik

    2019.07.13
    18:41

  26. @Olgix, skoro kończysz studia, to maturę pisałaś 5-6 lat temu. Pytania książkowe, wystarczyło umieć to, co w podręczniku, nijak do poziomu obecnej matury. Dziwne Twoje teorie, troll i tyle

    Maturzysta 2019

    2019.07.13
    18:43

  27. Niestety nie uruchamia mi się

    Ewa

    2019.07.13
    18:46

  28. Wie ktoś jaki był próg na stome na uj?

    Piotrek

    2019.07.13
    18:47

  29. @joey a na anatomię wystarczy się uczyć z Skawiny czy coś jeszcze? I czy z histologii serio tylko nrezentscje bez żadnej książki ?

    Stomauj

    2019.07.13
    18:48

  30. @ojciec dyrektor jak jestem 650 na liście rezerwowej na UMB to jest szansa wejść? Z góry dzięki za odpowiedź :>

    konraddd

    2019.07.13
    18:49

-->
×