Czy w tym roku limity przyjęć na medycynę wzrosną o 20%?

Na początku roku na portalu Wirtualna Polska pojawił się wywiad-artykuł z Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwiłłem, dotyczący najbliższych planów resortu zdrowia. Interesująca nas wypowiedź Ministra brzmiała:

-Dlatego od 2016 r. zwiększamy o 20 proc. limity przyjęć na studia lekarskie w języku polskim.

Oświadczenie to wywołało sporą euforię wśród kandydatów na medycynę. Jest oczywistym, że zwiększenie limitu przyjęć na kierunek lekarski wiąże się z względnym obniżeniem progów punktowych, wymaganych by się na niego dostać.

Na podstawie dostępnych nam list rekrutacyjnych z 2015 roku dokonaliśmy analizy-eksperymentu, z którego wynika, że zwiększenie limitu przyjęć o 20% na kierunku lekarskim w trybie stacjonarnym w 2016 roku (przy podobnej liczbie osób kandydujących i podobnych wynikach matur) spowodowałoby obniżenie ostatecznych progów punktowych o 2-3 punkty na uczelniach dwuprzedmiotowych (w skali punktowej 1-200), i analogicznie 3-4,5 punktów na uczelniach trzyprzedmiotowych (w skali 1-300).

Ze względu na brak dalszych doniesień na ten temat, postanowiliśmy wysłać do resortu zdrowia zapytanie:

Mail

W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo z dość obszernym komentarzem; zamieszczamy całość:

Odpow

Pani Dyrektor zauważa, że ministerstwo prowadzi od kilku lat politykę, której celem jest zwiększenie limitów przyjęć mimo, jak zaznacza „trudnej sytuacji budżetu państwa”. Jednocześnie informuje, że polityka ta będzie kontynuowana także w tym roku.
Ponadto w piśmie jest wyraźnie zaznaczone, że ostateczny limit przyjęć będzie ustalany na podstawie najwyższego limitu proponowanego przez uczelnię. Jak wiadomo, co roku możliwości uczelni i wynikające z nich ich propozycje nieco przewyższają ostateczne limity, gdyż MZ nie może sobie pozwolić na ich akceptację. Jeśli sugerować się treścią pisma, wydaje się, że w tym roku będzie inaczej.

Podsumowanie: Zwiększenie limitu przyjęć o 20% jeszcze w tym roku to sprawa otwarta i całkiem prawdopodobna. Tym bardziej, że resort zdrowia wyraźnie spieszy się ze złożonymi obietnicami: projekt przywrócenia stażu podyplomowego dla absolwentów medycyny jest już w końcowej fazie konsultacji społecznych. Dodatkowo, ostatnia wypowiedź wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa (z 10. marca 2016) zdaje się potwierdzać plany ministerstwa, a wręcz mówi o nich w formie dokonanej, tak, jakby projekt był już gotowy. Należy tutaj zaznaczyć, że ostateczna decyzja o ilości miejsc zostanie wdrożona nie w formie ustawy, lecz rozporządzenia, dlatego nie będzie musiała przechodzić przez cały szereg konsultacji i debat sejmowych, które mogłyby na nią wpłynąć negatywnie.

Wciąż jednak jest sporo niewiadomych, jak choćby, czy ewentualny zwiększony limit będzie dotyczył studiów w formie stacjonarnej, czy płatnej.

Na koniec należy wspomnieć, że pod koniec ubiegłego roku akredytację na prowadzenie kierunku lekarskiego od 2016 roku otrzymała Akademia im. Frycza Modrzejewskiego w Krakowie. Zgodę wydał Minister Zdrowia poprzedniej kadencji prof. Marian Zembala. Aktualnie toczy się też debata nad utworzeniem kierunku lekarskiego w Opolu.

//O sprawie podwyższenia limitów przyjęć będziemy informować na bieżąco.//
//Kolejny wpis: terminy rekrutacyjne, opłaty, itd. w czasie rekrutacji 2016//

[AKTUALIZACJA] Mamy projekt rozporządzenia MZ dot. limitu przyjęć na medycynę. Na kierunku lekarskim limit miejsc zwiększy się o 869 miejsc (o 599 w trybie stacjonarnym w j. polskim), a na lekarsko-dentystycznym o 18.
Link do projektu rozporządzenia: http://bit.ly/1RH9mfS

Aspiryna / 03.04.2016

Komentarzy: 811

 1. @Jerry Bo tak w ogóle, to trudno ocenić trudność matury. Jak już ktoś zauważył, co innego pisać w stresie, co innego w domu. Zależy też od osoby.
  Jeśli o mnie chodzi, to matury z chemii z lat wcześniejszych bardziej mi odpowiadały, bo były bardziej schematyczne. Praktycznie to były jak odbite z jednej matrycy, jeden rzut oka na zadanie i masz wrażenie deja vu ;) Od 2015 chyba starają się bardziej kombinować, coś tam pozmieniać. Takie ja mam wrażenie, chociaż nadal chemia jest najbardziej przewidywalną z wszystkich matur. Ta z czerwca 2015 była, moim zdaniem, trudna jak na chemię, ale nadal poziom „chemiczny”, czyli nie tak trudna jak np. biologia, gdzie zwykle ma się gorsze wyniki.

  Właściwie, to ja też chciałabym coś wiedzieć. Co myślicie o zeszłorocznej biologii i fizyce z maja? Czy były trudne?
  I pytanie do zeszłorocznych nowomaturzystów: czy uważacie, że w „warunkach stresowych” na rozwiązanie majowych arkuszy była wystarczająca ilość czasu, czy trzeba było się spieszyć?

  Anka

  2016.05.02
  23:39

 2. @Anka, jako maturzysta z 2015 mogę powiedzieć, że chociaż „w domu” biologia 2015 może wydawać się prosta, to w warunkach gdy to TY piszesz tę maturę, nie jest już taka oczywista. Pisząc prawie od razu odpowiedź po przeczytaniu pytania zostało mi na sprawdzenie 8minut. Wiele osób nie zdążyło, było po prostu za dużo tekstu i podpunktów do zadań.

  Nierpry

  2016.05.03
  00:18

 3. @Anka

  Matura z biologii była INNA. Ona nie była trudna, nie wymagała dużej wiedzy, tylko po postu była inna od wszystkiego, co znaliśmy. Nawet próbna matura z grudnia była kompletnie inna od tego, co nam zaserwowano w maju. Wszytko, co tłukliśmy na korkach, w szkole, nawet zbiór CKE, miało się nijak do tego arkusza. Mnie osobiście uratowała jedna rzecz: od dziecka czytam niesamowicie szybko, oprócz tego mam dość szybkie tempo pracy. Po przejrzeniu matury w czasie sprawdzania kompletności arkusza przyjęłam strategię na robienie wszystkiego jak najszybciej, lepiej było zrobić cały arkusz szybko niż super dokładnie połowę. Udało się, po 2 godzinach miałam odpowiedzi na wszystkie pytania, godzinę poświęciłam na dokładne sprawdzenie, parę rzeczy pozmieniałam, ale pracę skończyłam dosłownie sekundy przed końcem czasu. Wynik tej mojej strategii to 88%, więc chyba dobrze zrobiłam ;)
  Stres oczywiście był, największy po obejrzeniu ilości tekstów źródłowych, ale ze mnie przynajmniej szybko wszystko zeszło. Po prostu nie było czasu na stres.
  Ludzie po maturze wychodzili w większości załamani. Nie dlatego, że nie wiedzieli. Nie zdążyli. Jeśli taka forma się utrzyma to radzę zainwestować w kurs szybkiego czytania zamiast kolejnych korków. Chociaż patrząc, ile czasu jest na leku na napisanie kolokwium, uważam, że ta selekcja najszybszych to nie taki zły pomysł :)

  Kefir zagłady

  2016.05.03
  12:36

 4. @Kefir zagłady No nie da się ukryć, arkusz był inny. Dzięki w takim razie za cenne wskazówki – Twoja strategia najwyraźniej zadziałała, więc można trochę mądrości czerpać od starszych kolegów ;) Zobaczymy jaki arkusz nam dadzą w tym roku. Przetrwają najlepiej przystosowani do zmieniających się warunków środowiska…
  Właściwie kurs szybkiego czytania mam za sobą, za to na kursy maturalne czy korki nie wydałam nawet złotówki. Przekonam się wkrótce, czy taka strategia się opłaci :)

  Anka

  2016.05.03
  16:17

 5. Jeśli dla kogoś napisać maturę w dostępnym czasie to problem, to niech nawet nie myśli o medycynie xD

  Adziej

  2016.05.03
  19:16

 6. .

  Wika

  2016.05.04
  00:44

 7. Co do biolo 2015, ona nie była trudna, ja zdążyłem wszystko napisać, sprawdzić i jeszcze wyszedłem z sali 15-20 minut wcześniej. Wyniku najgorszego nie miałem, bo dostałem się na lek :)
  Według mnie to ta matura była po prostu na inteligencję + średnia wiedza biologiczna. Typ zadań bardzo pokrył się z tymi które były w przykładowych zadaniach od CKE. Mnie nic na niej nie zaskoczyło :)

  studencik

  2016.05.04
  10:02

 8. Studencik -och ach ! Podziwiamy, jezeli Ci tak to potrzebne.

  myszka

  2016.05.04
  14:31

 9. Cześć i czołem towarzysze.

  Fire

  2016.05.04
  23:22

 10. hej !

  powodzenia na maturze wszystkim !! jesli wahacie sie w podjeciu decyzji gdzie chcecie isc to z calych sil polecam Warszawe na lekarski :)) wczesniej studiowalam we Wroclawiu z ktorego przenioslam sie wlasnie do Warszawy i powiem Wam, ze o ile najpierw plakalam ze musze sie przeniesc (wzgledy zdrowotne) o tyle teraz wiem ze to byla najlepsza decyzja mojego zycia !! duzo wyzszy poziom nauczania, wiekszy profesjonalizm i wiecej mozliwosci !!! a do tego super pozytywni ludzie ktorzy pchaja do przodu ale na imprezy jak trzeba to tez jest z kim wyjsc :))) serio POLECAM !!!!!! WARSZAWA RULZ :D

  Warszawianka

  2016.05.05
  14:23

 11. @myszka Lepiej Ci? nie sądzę. Nikt do ciebie nie rozmawia ;) Mówię po prostu zdanie innej osoby, bo ciągle słyszę „o zabrakło mi czasu, o jakie trudne, o straszne” Moje zdanie, i nie tylko moje, wręcz większości moich znajomych było takie jak opisałem wyżej. Więc powstrzymaj się od głupich komentarzy. To jest forum i każdy ma prawo się wypowiedzieć.

  studencik

  2016.05.05
  23:59

 12. Ktos pytal sie tu o fizyke. Ja pisalam, ale arkusz bardzo roznil sie od matury wg „starej formuly”. Zadania nie byly polaczone jak kiedys i powiem szczerze, ze te typu „p/f” wypadly mi najgorzej. Obliczeniowki byly proste, nie duzo trzeba bylo umiec w porownaniu ze stara matura.
  Co do biolo, dla mnie fakt, iz bylo to na 14 wybil mnie z rytmu. Bylam bardzo zdenerwowana i maturka mi nie poszla. Mysle, ze nie mozna mowic, ze byla trudna… Jak ktos tu zauwazyl byla na myslenie + srednia wiedza. Pierwsze moje wrazenie po wyjsciu to „czemu tak duzo zakuwalam jakis szczegolow”. Osobiscie braklo mi czasu, ze wzgledu, iz jestem osoba, ktora lubi robic wszystko dokladnie. Dlatego moj wynik to 70 cos %. Dostalam sie na farmacje, ale zrezygnowalam i w tym roku poprawiam.
  Pamietajcie tylko, ze osoba ktora siedzi w sali i dostaje arkusz egzaminacyjny ma zupelnie inne emocje, niz osoba ktora robi go w domu przy cieplej herbatce!

  Somerian

  2016.05.09
  08:58

 13. Mogłby mi ktos studiujący lek. W Poznaniu udzielić info jaki materiał przerabiany jest na początku z anaty ?

  Kolosek

  2016.05.09
  21:27

 14. Hej kiedy rocznik 97 pisze chemie w tym roku 12- tego???

  marek

  2016.05.11
  08:34

 15. chemia 13 chyba ;)

  studencik

  2016.05.11
  09:54

 16. @kolosek na początku jest kręgosłup i mieśnie grzbietu – rozpiskę masz na stronie katedry

  Mur

  2016.05.11
  16:12

 17. Jeśli macie jakies pytania to zapraszam http://ask.fm/studentkaump

  Mur

  2016.05.11
  21:43

 18. Życzę powodzenia z tymi dodatkowymi miejscami. Wiekszosc grup juz jest przepełniona i asystenci narzekają ze nie da sie tak efektywnie pracować. Chociaż w sumie i tak większość osób zostanie zweryfikowana po pierwszej sesji np. Biofizyka jeśli chodzi o ŚUM Zabrze

  Bryson

  2016.05.12
  01:12

 19. Co sądzicie o dzisiejszej chemii???

  Alicja

  2016.05.13
  17:47

 20. Sądzę że była trudna z racji tego że licząc wszystkie zadania to wyszło 50, brak czasu na sprawdzenie… :/

  Tyberian

  2016.05.13
  18:23

 21. Taka moja opinia
  Szkoda że nie rozwiązywałem maturek do tej pory ze stoperem w ręce :(

  Tyberian

  2016.05.13
  18:24

 22. na lek limit zwiększony (projekt) o 14 %

  medykzurojenia

  2016.05.13
  18:51

 23. Jak myslicie, jak beda wygladaly progi na medycyne w tym roku ? Myslicie ze spadna w stosunku do poprzedniego roku ?

  Michał

  2016.05.14
  17:51

 24. Myślę, że progi spadną… Wydaje mi się, że będą porównywalne z 2014 rokiem zważając na te dodatkowe miejsca i zaskakująco trudną chemię…

  Martyna

  2016.05.15
  19:47

 25. kieruneklekarski.com

  ZOSTAŃ LEKARZEM!!!!

  Od 1-go Wreśnia 2016r.

  Serdecznie zapraszamy maturzystów! Przyszłych obecnych i aktualnie przygotowujących się do powtórek!

  Zgłaszaj się juz dzisiaj! Nasz wielojęzyczny zespół doradców i wykładowców już czeka by pomoc ci rozpocząć studia medyczne na naszym Uniwersytecie.

  Listę wymagań ograniczamy do posiadania świadectwa maturalnego i pozytywnej punktacji z chemii i biologii.

  O przyjęciu na studia decyduje kolejność złożonych wniosków!!! Chociaż i posiadamy na Uniwersytecie aż 4 duże wydziały lekarskie – Liczba miejsc jest ograniczona!!!

  Bukowiński Państwowy Uniwersytet Medyczny
  Serdecznie zaprasza przyszłych Lekarzy!!!!
  My wierzymy w cię i że z nami spełnisz swoje najśmielsze Marzenia!!!

  BSMU

  2016.05.16
  19:36

 26. Również uważam, ze spadną nawet i o 5/6 % i mogą być w granicach 159-163 na stome, zważając na sporą dodatkową liczbę miejsc i niby banalną biologię ale bardzo ciężką chemię.

  Monika

  2016.05.17
  19:56

 27. Zanim to napiszesz popatrz na ankietę na stronie głównej.

  xxl

  2016.05.20
  13:59

 28. Hej,mam pytanie jak to jest z badaniami na wum lekarski kiedy je sie robi i ile czasu jest na doniesienie? Czy mge je zrobic juz teraz?I kiedy bedzie druga lista na wum lekarski ? Prosze o szybko odp ;-0

  rodopsyna

  2016.05.20
  17:45

 29. z tego co pamietam to nie tylko prosili o doniesienie badania od lekarza pracy. ale trzeba bylo w ktorkim czasie doniesc , jesli sie poprosilo to mozna bylo dostac skierowanie.ale najlepiej to juz miec z soba i pamietaj wziasc pusta teczke biala zawiązywana xd

  jolo

  2016.05.23
  16:23

 30. kris

  2016.05.24
  23:20

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: