Mail

Odwołanie od wyniku do OKE

Jeśli zaskoczył Cię wynik matury i dostanie się na wybraną przez Ciebie uczelnię (lub w ogóle na studia) stoją pod znakiem zapytania, nie licz na to, że progi w tym roku spadną. Możliwe, że tak będzie, ale równie prawdopodobne jest to, że tak się nie stanie.

W takiej sytuacji najrozsądniejsze jest odwołanie się od wyniku do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Nie należy z góry spodziewać się, że na pewno uda nam się uzyskać dodatkowe punkty, ale jedno jest pewne: poza kosztami dojazdu do naszego OKE, nie tracimy nic (tak, nasz aktualny wynik maturalny jest bezpieczny i może zostać tylko podwyższony, nigdy obniżony).

Jakie są rokowania takiego odwołania? Niestety brak statystyk na ten temat. Jako przykład mogę jednak podać trzech moich znajomych i siebie. Ja uzyskałem łącznie 3% z arkusza z chemii, co przełożyło się na dodatkowe 3 punkty w rekrutacji. Z OKE ‘walczyłem’ troszkę dłużej niż standardowo, bo niecałe 3 miesiące (po dwóch wglądach do tego samego arkusza i prośbie o ponowne sprawdzenie pracy, niestety nie uzyskałem punktów, więc napisałem list do CKE i w wyniku ich działań jednak przydzielono mi punkty). Natomiast spośród trzech moich znajomych, którzy się odwoływali – punkty zdobyło dwóch.

Zwykle dodatkowe punkty uzyskujemy nie przez nieuznanie dobrze rozwiązanego zadania, lecz przez zwyczajne niezliczenie punktów ze strony/zadania przez egzaminatora (tak było w moim przypadku). Niejednokrotnie zdarzało się, że egzaminator zliczając punkty pominął nawet kilka stron arkusza, a maturzysta po wglądzie uzyskiwał nawet 15% i więcej.

Nie jest w interesie OKE, aby zmieniać wyniki maturzystów. Świadczy to bowiem o niekompetencji egzaminatorów sprawdzających prace. Dlatego w razie znalezienia przez maturzystę niezliczonego punktu, powszechną praktyką w OKE jest uznawanie za błędne innego, zaliczonego wcześniej zadania, co ostatecznie skutkuje pozostawieniem wyniku takim, jaki jest. Zwykle przygnębiony maturzysta (a jest ich co roku bardzo wielu) pozostaje w takiej sytuacji bezradny i nie chce dalej walczyć o słuszne punkty. Ja w takiej sytuacji polecam napisać list do CKE, w którym wyraźnie zaznaczymy, że zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy mieć punkt, ale OKE niesłusznie go ‘wyrównało’. W moim przypadku to poskutkowało. Wydaje mi się, że CKE traktuje to trochę jako ostrzeżenie przed możliwym dalszym postępowaniem (sądowym) z naszej strony i nie chce sobie robić kłopotu, lecz to moja opinia. W każdym razie uważam, że warto próbować na każdy z możliwych sposobów.

Procedura odwołania od wyniku jest bardzo prosta, a mianowicie:

 1. Składamy (osobiście lub FAXem) wypełniony wniosek o wgląd do sprawdzonego arkusza maturalnego (dostępny jest do pobrania na stronie Twojego OKE*, np. tutaj: http://www.oke.poznan.pl/files/cms/64/wniosek_wglad_mat.pdf).*Na stronie OKE Warszawa nie znajdziemy takiego wniosku, należy napisać go samemu na podstawie wniosku z innego OKE
 2. Czekamy na list od OKE (zwykle ok. tygodnia), w którym znajdziemy wyznaczony dla nas termin wglądu do pracy (w zależności od ilości chętnych trzeba czekać dłużej lub krócej, ja miałem termin wyznaczony po tygodniu od otrzymania listu).
 3. Jedziemy do OKE na wgląd i analizujemy arkusz. Najlepiej najpierw zliczyć ilość punktów z całego arkusza i sprawdzić, czy się zgadza. Później analizujemy każde nieuznane zadanie. Jeśli uznamy, że powinniśmy je mieć zaliczone, możemy podyskutować z ekspertem, znajdującym się w pobliżu.
 4. Jeśli podczas wglądu uznamy, że ilość punktów została niepoprawnie zliczona lub zadanie, które wg. nas ewidentnie powinno być zaliczone, a nie jest – kierujemy do OKE wniosek o ponowne sprawdzenie pracy (piszemy je sami).
 5. OKE powołuje komisję ekspercką, która ponownie sprawdza arkusz. Zaraz po tym, zostaje do nas wysłany list, w którym jesteśmy informowani, czy wynik został podwyższony, czy nie, ze szczegółową analizą.
 6. Jeżeli wynik został podwyższony, otrzymujemy nowe świadectwo maturalne (stare musimy wcześniej złożyć w naszym liceum), fakt ten zgłaszamy na uczelni, na którą się ubiegamy i nasz wynik w systemie rekrutacji zostaje zmieniony na nowy.

Jeżeli wynik nie został podwyższony, a jesteśmy przekonani, że powinien… polecam zasięgać opinii nauczycieli, najlepiej egzaminatorów, ekspertów, wykładowców uczelni i – jeśli będą nam przychylne, cytować je w liście do CKE.

Komentarzy: 163

 1. oo to tak samo jak ja ;P kurczę… mam nadzieję, że znajdę w arkuszach jakieś dodatkowe cenne punkty i potem je skutecznie odzyskam :)

  Ema

  2014.07.05
  22:02

 2. Ktoś byłw OKE Wawa i wie jak to tam wszystko wygląda?

  Adam

  2014.07.05
  22:12

 3. Ile mniej wiecej czekaliscie na odpowiedz od OKE? Ja wyslalem w niedziele, rozumiem ze w ten dzien nikt tam nie pracuje wiec odczytali w poniedzialek a odpowiedzi jak nie ma tak nie ma, inni składając pozniej juz maja ustalone terminy. Wiem, ze mają prawo do 2tygodniowego ustalenia terminu, ale to troche dziwne ze juz tydzien czekam a inni po kilku dniach u tego samego OKE podostawali terminy :’(

  ohoho

  2014.07.06
  13:05

 4. @ohoho To zależy też jaki przedmiot. Wnioski są rozpatrywane zgodnie z kolejnością zgłoszeń ale dla każdego przedmiotu osobno, przynajmniej tak mi powiedziano jak dzwoniłam. Ja wysłałam w poniedziałek do OKE Gdańsk mailem i też jeszcze czekam na termin.

  Nat

  2014.07.06
  15:04

 5. INNY WĄTEK

  Odwołanie z biologii to trauma dla zdającego maturzysty w Krakowie . Moja syn miał wysoki wynik ale mimo to nie zgodził się z negatywną punktacja dla dwóch pytań. Jego praca została zweryfikowana ponownie ze skutkiem takim ,że nie zaliczone odpowiedzi sprawdzone przez egzaminatora w maju zostały uznane na jego korzyść (dostał + 2 pkt) natomiast znaleziono na siłę haka na innych 2 pytaniach za które odjęto mu – 2 punkty. Bilans – ilość punktów pozostała taka sama. JAKI JEST CEL DZIAŁANIA OKE W KRAKOWIE ? Udowodnić że dziecko które AMBITNE jest id….? Nie wymieniać świadectwa , obronić pozycję i stanowiska aby mieć dobre statystyki ? Wstępujemy z synem ponownie z odwołaniem do OKE . Jeżeli punktacja nie zostanie zmieniona na jego korzyść ( nie będę rozwijał wątku nt. dlaczego odpowiedzi za które obniżono punkty są poprawne) wystąpię na drogę postepowania cywilnego. Szkoda dziecka ,które pracowało rzetelnie i jest mądre. Współczuję dzieciom starającym się na uczelnie o wysokich progach punktowych ,które chodzą załamane po wglądach. Dziwi mnie również podejście pracowników OKE do dzieci, którzy wkraczają w dorosłe życie.
  DAD
  PS -wątek bez kontynuacji

  Dad

  2014.07.06
  21:54

 6. Dad, zgadzam się z Tobą. Nie tylko Kraków ma takie nastawienie do maturzystów. Podobną traumę przeszłam z moją córką w zeszłym roku. Dokumentacja kilkakrotnych wniosków o ponowne sprawdzenie pracy i odpowiedzi z OKE i CKE urosła do rozmiarów solidnego segregatora. Wszystko na nic. Córce zabrakło 1% i przeżyła to strasznie, nie mogła się z tym pogodzić. Młody człowiek jeszcze szczerze wierzy w sprawiedliwość, a na początku swojego dorosłego życia mierzy się z faktem, że czarne nie jest czarne, a białe nie białe, bo klucz. Rozważałysmy pozew do sądu cywilnego, ale kilku prawników, z którymi się konsutowałam stwierdziło, że temat nie jest zbyt popularny i mało kto się w nim specjalizuje (a nawet jeśli, to może to trwać latami, pochłonać sppre koszty, punktów z matury i tak nie podwyższy, a do tej pory maturzysta skończy już inne studia lub za rok poprawi maturę). Myślalam jeszcze o nagłosnieniu w mediach, ale córka już miała dość tej walki, więc na jej stanowcza prośbę odpuściłam. Jeśli mogę coś sugerować, to odwołujcie się może w CKE (tam w tym roku jest chyba nowy po dyrektora, więc może zmieniło się podejście), zaś niestety Pani ekspert z biologii z CKE bardzo dobrze potrafi odwracać kota ogonem. Może jeszcze próbuj pisać do MEN, ale tu poczekasz miesiąc na odpowiedź, a czas leci, pierwsze listy już za moment. Życzę wytrwałości, powodzenia i trzymam za Was kciuki.

  Delta

  2014.07.07
  11:18

 7. Grubo, grubo…słuchajcie, przed sekundą to jest 07-07-2014 dzwoniłem do OKE i pytam jak to z tym wglądem do pracy ( notabene mogliby to na stronie umieścić: jak składać papiery, ile się czeka ).

  OKE Warszawa – bio i chem 2 do 3 tygodni obecnie, ponieważ 3/4 osób chce zobaczyć pracę ( lol! ) , z matematyki kilka dni.

  Ano

  2014.07.07
  13:05

 8. Można składać wnioski mailem, ale to nie przyśpieszy kwestii rozpatrzenia i przyznania terminu.

  Ano

  2014.07.07
  13:06

 9. nie bójmy się tego słowa – bezczelni egzaminatorzy boją się oficjalnego, w pełni dostępnego wglądu do prac( to powinno być zorganizowane w każdej szkole przez tydzień po ogłoszeniu wyników), bo byłaby pełna kompromitacja i ponowne sprawdzanie matur – 90% byłoby do weryfikacji. Naprawdę czekam, aż ktoś bardzo uparty skieruje sprawę do sądu cywilnego.

  ekologiczna

  2014.07.07
  18:50

 10. A jak to jest z wpisywaniem nowego wyniku- oke mowi ze moge zmienic dopiero jak dostanę nowe świadectwo ale znając ich tempo to bedzie to po 10 lipca… A dzwonili do mnie ze doliczyli punkt. W rekrutacji mówią ze mam zmienic wyniki … Co robić :(

  Kas

  2014.07.08
  08:58

 11. Jutro jadę do Poznania oglądać swoje prace. Czy na miejscu zostanie mi udostępniony klucz odpowiedzi?

  Dżoana

  2014.07.08
  11:22

 12. tak, dostaniesz swoja prace maturalna, klucz, kartke z punktacjami za poszczegolne zadania, czyste kartki i czerwony dlugopis ;)

  Czarek

  2014.07.08
  14:13

 13. Dzięki @Czarek! ;)

  Dżoana

  2014.07.08
  15:29

 14. generalnie prace sprawdzane są ołówkiem, na swoim arkuszu widzialam punkt jeden starty a drugi dodany w tamtym roku, powinno to byc zmienione, prace powinny byc sprawdzane DŁUGOPISEM!

  saarenka

  2014.07.08
  15:39

 15. Witam wszystkich
  czy ktoś z Was miał do czynienia z OKE w Jaworznie?
  Córka po maturze z biologii była bardzo zadowolona, wg niej prawie wszystko ok, a tu 88%. Z chemii ma 75%, więc 1-2 pkt więcej to dla niej bardzo dużo

  AM

  2014.07.08
  19:14

 16. Poprawiałam w tym roku, wyniki niby spoko, dostanę się do Zabrza, ale nie na wymarzony CMUJ… Powinnam mieć 90% z chemii, a jest 82% i pisałam o wgląd, wczoraj wysłane, może coś ugram, choć wiem, ze marne szanse :(

  Aga

  2014.07.09
  16:16

 17. Czy ktoś z Was oglądał pracę w tym roku?

  Czekam na wskazówki i relację, bo czekam na swój termin.

  Ano

  2014.07.11
  01:44

 18. Czy jest mozliwy ponowny wglad do arkusza maturalnego ? Juz raz swoja prace widzialem, odwolalem sie a oni jak zwykle kombinuja kwestionujac kolejne zadania i zastraszaja mnie abym nie odwolywal sie po raz kolejny. Czy moge zlozyc kolejny wniosek o ponowny wglad do arkusza ?

  Damian

  2014.07.15
  11:48

 19. Mam podobny problem. Po wglądzie do matury napisałam pismo do OKE, o ponowne sprawdzenie dwóch zadań. Odpisali, że wyniku nie zmienili i decyzja jest ostateczna. Mógłby ktoś doradzic czy mam pisać do OKE pismo jeszcze raz, o ponowne sprawdzenie tych zadań. Miał ktoś podobną sytuację? Liczę na Waszą pomoc !!!!!!! (zdesperowana :((((( )

  caty

  2014.07.15
  23:20

 20. Chcesz studiować medycynę? Biologia i chemia prowadzona przez doświadczonych nauczycieli. Egzaminatorzy maturalni – www.ratajczuk.pl
 21. Hello! Też mam problem, właśnie dostałam pismo z OKE Wrocław i oczywiście nie przyznali mi pkt z biologii. Gorzej, że zero uzasadnienia, wytłumaczenia.
  Sama pisałam o ponowne sprawdzenie kilku zadań (po obgadaniu swoich blędów z moim nauczycielem) dokładnie te zadania opisując, powołując się na źródła, a dostaje kartke A4 z trzema zdaniami.
  Co teraz? Odwoływać się jeszcze raz do OKE czy może do CKE? Czy ktoś może jest z OKE Wroc. i dostał już podobna odpowiedź, albo może komuś przyznali ten jeden pkt?

  Mary

  2014.07.16
  11:56

 22. Nie ma odwołań do CKE. Decyzja OKE jest ostateczna, także już bez szans.

  Matylda

  2014.07.16
  17:27

 23. Odwołać się do CKE można zawsze, a cały przebieg walki z OKE dodajesz do pisma kierowanego do CKe

  Damian

  2014.07.16
  22:18

 24. Na jaki adres mailowy wysylaliscie wnioski o wglad do oke lodz? Wyslalam w piatek i nadal zero odzewu…

  Bdjsjsjs

  2014.07.16
  22:56

 25. Moja rada. Walczcie.Córce zabrakło 1 pkt z matematyki . Reszta poszła b. dobrze, ale z matmą wieczny problem, chyba nie tylko jej. Non stop korki i stosy arkuszy maturalnych z poprzednich lat. W domu masakra. Prawie zmusiłam ją do sprawdzenia pracy w OKE, bo jej się w głowie nie mieściło, że matematyk może źle naliczyć punkty. Okazało się , że nie miała policzonego punktu za zadanie, które miała dobrze zrobione. Efekt, przyznali jej rację i już dzwonili. Ma do odebrania nowe świadectwo, szkoda tylko, że na jej kierunku listy już zamknięte.

  Ksenia

  2014.07.17
  13:33

 26. i co @Mary będziesz pisała jeszcze raz? Bo ja chyba napiszę …

  caty

  2014.07.17
  13:34

 27. Ja właśnie wysłałam odwołanie do oke Jaworzno na 4 zadania z matury z biologii, swoja argumentację poparłam literaturą akademicką, czekam na odpowiedź , skończyłam już drugi rok lekarskiego niestacjonarnego, mam 164 pkt i boję się, że to będzie wciąż za mało

  Magd

  2014.07.17
  23:10

 28. @caty, będę działać dalej, ale chyba do OKE już się nie odwołam.
  Gdydbym chociaż dostała uzasadnienie swoich błędów w zadanich do których się odwoływałam, a tu nic!

  Mary

  2014.07.18
  23:34

 29. Jak pisaliście wnioski o ponowne sprawdzenie pracy to ile czekaliście na jakąkolwiek odpowiedź?

  Pesz

  2014.07.18
  23:36

 30. @Mary, mi napisali, że decyzja jest ostateczna, powołali się na rozporządzenie MEN… ale przecież nic nie zaszkodzi napisać. Jak wyślemy jeszcze kilka razy, to może dojdą do wniosku, że nam zależy i uznają te punkty. A ile masz pkt.jeśli można zapytać?

  caty

  2014.07.18
  23:40

 31. @Pesz, ja wysłałam w piątek, a w środę już dostałam list, że w czwartek mam przyjechać :)

  caty

  2014.07.18
  23:41

 32. @caty pytałem o wnioski o ponowne sprawdzenie pracy, a nie o wgląd do pracy

  Pesz

  2014.07.19
  12:50

 33. Sorry, @Pesz, nie doczytałam. Po tygodniu wysłali mi pismo, że wszystko jest poprawnie ocenione ;(

  caty

  2014.07.19
  14:39

 34. @caty dzieki. Z jakiego jestes OKE?

  Pesz

  2014.07.20
  11:11

 35. Hej, Czy podałbyś argumenty jakich użyłeś kiedy pisałeś na uczelnie z wyjaśnieniem sytuacji z OKE??

  koliber

  2014.07.20
  21:54

 36. Kseniu to nic że listy zamknięte.Dzwonicie do poszczególnych uczelni,oni każą zrobić skan nowego aneksu lub świadectwa do tego należy napisać podanie wyjaśniające przysłanie mailem dokumentu otrzymanego z OKE.Kolejna lista powinna już uwzględnić zmianę.Jeden punkt na jednej z uczelni może przesunąć nawet około 100 miejsc.

  Renata

  2014.07.20
  22:47

 37. Jeżeli mogę coś doradzić to dobrze się przygotować przed wizytą w OKE.W internecie sprawdzić i najlepiej z konsultować swoje odpowiedzi z egzaminatorem maturalnym z danego przedmiotu.Oni w głowie maja klucz i pomogą Wam napisać dobrą argumentację.Można też przepisać swoje wątpliwe odpowiedzi w OKE/nie kserują/ i po raz drugi wysłać choć mówią ,że decyzja ostateczna.Ta druga opcja więcej czasu pochłania.Dlatego radzę egzaminatora przed pierwsza wizyta jeżeli pamietaie swoje odpowiedzi.

  Renata

  2014.07.20
  22:58

 38. Hej, zamierzam napisać do OKE w Poznaniu wniosek o ponowne sprawdzenie pracy, ale z tego co czytam piszecie aby argumentować to swoimi dokładnymi odpowiedziami itp. Tyle, że gdy oglądałem swoją pracę powiedziano mi że nie mogę przepisać swojej odpowiedzi, bo zostanę wyproszony. Wy swoje odpowiedzi zapamiętywaliście czy też mogliście dokładnie je przepisać ?

  Rob

  2014.07.21
  15:06

 39. @Rob ja też w tym roku oglądałam swoją pracę w OKE Poznań i pani, która siedziała ze mną przy stoliczku, w ogóle nie zareagowała, gdy zaczęłam przepisywać swoje odpowiedzi, aż sama byłam zdziwiona.

  Dżoana

  2014.07.22
  15:38

 40. Chcesz studiować medycynę? Biologia i chemia prowadzona przez doświadczonych nauczycieli. Egzaminatorzy maturalni – www.ratajczuk.pl
 41. Chyba było by szybciej wykłócić się o możliwość zrobienia zdjęcia.

  Napisałem do OKE 10 dni temu w sprawie wglądu do pracy i nic…

  Czy ktoś z Was był teraz w OKE Warszawa?

  Jony

  2014.07.23
  10:35

 42. @Jony, ale przecież nie można nic (poza dowodem osobistym) ze sobą wnieść na salę…

  Dżoana

  2014.07.23
  14:31

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: