Mail

Odwołanie od wyniku do OKE

Jeśli zaskoczył Cię wynik matury i dostanie się na wybraną przez Ciebie uczelnię (lub w ogóle na studia) stoją pod znakiem zapytania, nie licz na to, że progi w tym roku spadną. Możliwe, że tak będzie, ale równie prawdopodobne jest to, że tak się nie stanie.

W takiej sytuacji najrozsądniejsze jest odwołanie się od wyniku do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Nie należy z góry spodziewać się, że na pewno uda nam się uzyskać dodatkowe punkty, ale jedno jest pewne: poza kosztami dojazdu do naszego OKE, nie tracimy nic (tak, nasz aktualny wynik maturalny jest bezpieczny i może zostać tylko podwyższony, nigdy obniżony).

Jakie są rokowania takiego odwołania? Niestety brak statystyk na ten temat. Jako przykład mogę jednak podać trzech moich znajomych i siebie. Ja uzyskałem łącznie 3% z arkusza z chemii, co przełożyło się na dodatkowe 3 punkty w rekrutacji. Z OKE ‘walczyłem’ troszkę dłużej niż standardowo, bo niecałe 3 miesiące (po dwóch wglądach do tego samego arkusza i prośbie o ponowne sprawdzenie pracy, niestety nie uzyskałem punktów, więc napisałem list do CKE i w wyniku ich działań jednak przydzielono mi punkty). Natomiast spośród trzech moich znajomych, którzy się odwoływali – punkty zdobyło dwóch.

Zwykle dodatkowe punkty uzyskujemy nie przez nieuznanie dobrze rozwiązanego zadania, lecz przez zwyczajne niezliczenie punktów ze strony/zadania przez egzaminatora (tak było w moim przypadku). Niejednokrotnie zdarzało się, że egzaminator zliczając punkty pominął nawet kilka stron arkusza, a maturzysta po wglądzie uzyskiwał nawet 15% i więcej.

Nie jest w interesie OKE, aby zmieniać wyniki maturzystów. Świadczy to bowiem o niekompetencji egzaminatorów sprawdzających prace. Dlatego w razie znalezienia przez maturzystę niezliczonego punktu, powszechną praktyką w OKE jest uznawanie za błędne innego, zaliczonego wcześniej zadania, co ostatecznie skutkuje pozostawieniem wyniku takim, jaki jest. Zwykle przygnębiony maturzysta (a jest ich co roku bardzo wielu) pozostaje w takiej sytuacji bezradny i nie chce dalej walczyć o słuszne punkty. Ja w takiej sytuacji polecam napisać list do CKE, w którym wyraźnie zaznaczymy, że zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy mieć punkt, ale OKE niesłusznie go ‘wyrównało’. W moim przypadku to poskutkowało. Wydaje mi się, że CKE traktuje to trochę jako ostrzeżenie przed możliwym dalszym postępowaniem (sądowym) z naszej strony i nie chce sobie robić kłopotu, lecz to moja opinia. W każdym razie uważam, że warto próbować na każdy z możliwych sposobów.

Procedura odwołania od wyniku jest bardzo prosta, a mianowicie:

 1. Składamy (osobiście lub FAXem) wypełniony wniosek o wgląd do sprawdzonego arkusza maturalnego (dostępny jest do pobrania na stronie Twojego OKE*, np. tutaj: http://www.oke.poznan.pl/files/cms/64/wniosek_wglad_mat.pdf).*Na stronie OKE Warszawa nie znajdziemy takiego wniosku, należy napisać go samemu na podstawie wniosku z innego OKE
 2. Czekamy na list od OKE (zwykle ok. tygodnia), w którym znajdziemy wyznaczony dla nas termin wglądu do pracy (w zależności od ilości chętnych trzeba czekać dłużej lub krócej, ja miałem termin wyznaczony po tygodniu od otrzymania listu).
 3. Jedziemy do OKE na wgląd i analizujemy arkusz. Najlepiej najpierw zliczyć ilość punktów z całego arkusza i sprawdzić, czy się zgadza. Później analizujemy każde nieuznane zadanie. Jeśli uznamy, że powinniśmy je mieć zaliczone, możemy podyskutować z ekspertem, znajdującym się w pobliżu.
 4. Jeśli podczas wglądu uznamy, że ilość punktów została niepoprawnie zliczona lub zadanie, które wg. nas ewidentnie powinno być zaliczone, a nie jest – kierujemy do OKE wniosek o ponowne sprawdzenie pracy (piszemy je sami).
 5. OKE powołuje komisję ekspercką, która ponownie sprawdza arkusz. Zaraz po tym, zostaje do nas wysłany list, w którym jesteśmy informowani, czy wynik został podwyższony, czy nie, ze szczegółową analizą.
 6. Jeżeli wynik został podwyższony, otrzymujemy nowe świadectwo maturalne (stare musimy wcześniej złożyć w naszym liceum), fakt ten zgłaszamy na uczelni, na którą się ubiegamy i nasz wynik w systemie rekrutacji zostaje zmieniony na nowy.

Jeżeli wynik nie został podwyższony, a jesteśmy przekonani, że powinien… polecam zasięgać opinii nauczycieli, najlepiej egzaminatorów, ekspertów, wykładowców uczelni i – jeśli będą nam przychylne, cytować je w liście do CKE.

Komentarzy: 166

 1. Mam pytanie, jaki jest ostateczny termin odwoływania się od wyników maturalnych do OKE Poznań? I jak długo (średnio) trzeba czekać za możliwością wglądu do swojej pracy po napisaniu takiego odwołania? Z góry dzięki! :)

  Lynn

  2014.06.28
  14:22

 2. podobno długość oczekiwania zależy od tego jako która osoba złożyłeś wniosek. o wgląd też poproszę.

  a co do zaskoczenia – biologia dużo wyżej niż myślałam, ale chemia też. CHyba to zależy od osoby – optymizm, realizm, pesymizm.

  eustach

  2014.06.28
  18:47

 3. Hej, hej!

  Coś mnie tknęło, by wnikliwie przyjrzeć się zadaniom, w którym ucięli mi punkty. Cóż, zadanie 30 (matura 2014, biologia), konkret- albo wiesz, albo nie- 0 punktów za odpowiedzi A i C, które są podane jako POPRAWNE w oficjalnym kluczu odpowiedzi… O co chodzi?! Jutro posyłam wniosek o okazanie, ale boję się sytuacji typowej dla OKE (byleby tylko nie wymieniać świadectwa)- tu mi dodadzą, to gdzie indziej odejmą. Wiecie jak ustrzec się przed takim niesprawiedliwym zabiegiem?

  the-scientist

  2014.06.29
  16:43

 4. Także już zgłosiłam się do wglądu do matury z biologii… Z tego co przeglądałam zadania w których odcięto mi punkty jest ich aż 5… Ale nie łudzę się, że tyle mi przyznają. Będzie dobrze jak wywalczę chociaż 3 punkty…
  Nie wiem czemu oke ludziom niszczy życie przez takie a nie inne ocenianie.. Jak coś wskóram to napiszę

  Kasiek

  2014.06.30
  17:07

 5. Hej,
  Kasiek skąd wiesz, gdzie obcięto Ci punkty?
  Ja tez złożyłam wniosek o wgląd do arkuszy z chemii i biologii.

  Maja

  2014.06.30
  20:34

 6. Wiecie może na ile do przodu dostaje sie termin wglądu ? Czy może być tak, że dostajesz maila z terminem na kolejny dzień ?
  Istnieje możliwość zmiany terminu z przyczyn osobistych ?

  Paulina

  2014.07.02
  19:41

 7. @Maja
  W niektórych OKE jest możliwość sprawdzenia na ich stronie (tam gdzie sprawdzałaś wyniki) za które zadanie ile jest przyznanych punktów. Inne OKE nie są na tyle innowacyjne i niestety nie podają takich danych, wtedy wszystkiego można się jedynie dowiedzieć podczas wglądu.

  @Paulina
  To też zależy od OKE. Ze źródeł nieoficjalnych wiem, że w Krk mozna dostać na drugi dzień, a w Łodzi i Gdańsku trzeba poczekać ok tygodnia

  Patrycja

  2014.07.02
  20:18

 8. @Paulina no pewnie, jak zadzwonią to powiesz ze akurat ten dzień Ci nie pasuje, prosisz o inny termin :)

  Patrycja

  2014.07.02
  20:19

 9. Czy ktoś z Was składał do Wa-wy? Czy można mailem? Na razie ściągnąłem wniosek z OKE Gdańsk i przerabiam na Wa-wę.

  Ano

  2014.07.02
  23:06

 10. @Ano http://oke.waw.pl/new/download/files/File/matura/Wzor_pisma_o_wglad_MATURA.pdf
  Ja wysłałem poleconym, ale mail i fax też chyba wchodzą w grę.

  Jutro rano tam jadę, trzymajcie kciuki!

  Czarek

  2014.07.03
  12:11

 11. Ja też wysłałem poleconym w poniedziałek i czekam na odpowiedź.

  Adam

  2014.07.03
  12:15

 12. Ja wysłałem już w piątek, także pewnie jutro albo w poniedziałek dostaniesz informację zwrotną, że masz za dwa dni

  Czarek

  2014.07.03
  12:17

 13. UWAGA! Czy ktoś z Was pisał teraz lub wcześniej wniosek o ponowne sprawdzenie pracy!! Byłabym wdzięczna za jakieś wskazówki, a jesczez bardziej za pokazanie (podesłanie na emaila) tego pisma.

  caty

  2014.07.04
  15:17

 14. UWAGA
  Czy ktoś z Was pisał teraz lub wcześniej wniosek o ponowne sprawdzenie pracy!! Byłabym wdzięczna za jakieś wskazówki, a jesczez bardziej za pokazanie (podesłanie na emaila) tego pisma.

  caty

  2014.07.04
  15:18

 15. caty, napisz wniosek o ponowne sprawdzenie wybranych pytań (tych, za które nie przyznano punktu,a wg Ciebie odpowiedzi sa prawidłowe). Napisz nr pytania, treść pytania, przekopiuj odpowiedź z klucza i napisz swoją odpowiedź (dokładnie słowo w słowo). Musisz też uzasadnić, dlaczego uważasz, że niesłusznie nieprzyznano Ci punktu. Podeprzyj się argumentami z jakichś podręczników, publikacji naukowych, książek naukowych, opinią aitorytetów naukowych – może opinia jakiegoś profesora wyższej uczelni (najlepiej zacytuj je i zrób zdjęcia wybranych fragmentów i dołacz do wniosku). Ale przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. To bardzo trudna walka, ale niektórym się udaje. Powodzenia i daj znać, jak ci poszło.

  Agik

  2014.07.04
  23:32

 16. oczywiście miałam na mysli autorytety nie aitorytety, sorry

  Agik

  2014.07.04
  23:34

 17. Dzięki @Agik :) cały czas mam nadzieję. Ty też pisałaś/eś taki wniosek??

  caty

  2014.07.05
  01:02

 18. caty, tak, ale rok temu (kilka miesiący walki do ostatnich dni września-niestety bez skutku mimo to, że w jednym z pytań moja odpowiedź była taka sama jak w podręczniku, ale inna niż w kluczu)

  Agik

  2014.07.05
  10:06

 19. @Agik
  a z jakiego jesteś OKE?

  Ema

  2014.07.05
  14:42

 20. @Ema, OKE Łomża

  Agik

  2014.07.05
  17:02

 21. oo to tak samo jak ja ;P kurczę… mam nadzieję, że znajdę w arkuszach jakieś dodatkowe cenne punkty i potem je skutecznie odzyskam :)

  Ema

  2014.07.05
  22:02

 22. Ktoś byłw OKE Wawa i wie jak to tam wszystko wygląda?

  Adam

  2014.07.05
  22:12

 23. Ile mniej wiecej czekaliscie na odpowiedz od OKE? Ja wyslalem w niedziele, rozumiem ze w ten dzien nikt tam nie pracuje wiec odczytali w poniedzialek a odpowiedzi jak nie ma tak nie ma, inni składając pozniej juz maja ustalone terminy. Wiem, ze mają prawo do 2tygodniowego ustalenia terminu, ale to troche dziwne ze juz tydzien czekam a inni po kilku dniach u tego samego OKE podostawali terminy :’(

  ohoho

  2014.07.06
  13:05

 24. @ohoho To zależy też jaki przedmiot. Wnioski są rozpatrywane zgodnie z kolejnością zgłoszeń ale dla każdego przedmiotu osobno, przynajmniej tak mi powiedziano jak dzwoniłam. Ja wysłałam w poniedziałek do OKE Gdańsk mailem i też jeszcze czekam na termin.

  Nat

  2014.07.06
  15:04

 25. INNY WĄTEK

  Odwołanie z biologii to trauma dla zdającego maturzysty w Krakowie . Moja syn miał wysoki wynik ale mimo to nie zgodził się z negatywną punktacja dla dwóch pytań. Jego praca została zweryfikowana ponownie ze skutkiem takim ,że nie zaliczone odpowiedzi sprawdzone przez egzaminatora w maju zostały uznane na jego korzyść (dostał + 2 pkt) natomiast znaleziono na siłę haka na innych 2 pytaniach za które odjęto mu – 2 punkty. Bilans – ilość punktów pozostała taka sama. JAKI JEST CEL DZIAŁANIA OKE W KRAKOWIE ? Udowodnić że dziecko które AMBITNE jest id….? Nie wymieniać świadectwa , obronić pozycję i stanowiska aby mieć dobre statystyki ? Wstępujemy z synem ponownie z odwołaniem do OKE . Jeżeli punktacja nie zostanie zmieniona na jego korzyść ( nie będę rozwijał wątku nt. dlaczego odpowiedzi za które obniżono punkty są poprawne) wystąpię na drogę postepowania cywilnego. Szkoda dziecka ,które pracowało rzetelnie i jest mądre. Współczuję dzieciom starającym się na uczelnie o wysokich progach punktowych ,które chodzą załamane po wglądach. Dziwi mnie również podejście pracowników OKE do dzieci, którzy wkraczają w dorosłe życie.
  DAD
  PS -wątek bez kontynuacji

  Dad

  2014.07.06
  21:54

 26. Dad, zgadzam się z Tobą. Nie tylko Kraków ma takie nastawienie do maturzystów. Podobną traumę przeszłam z moją córką w zeszłym roku. Dokumentacja kilkakrotnych wniosków o ponowne sprawdzenie pracy i odpowiedzi z OKE i CKE urosła do rozmiarów solidnego segregatora. Wszystko na nic. Córce zabrakło 1% i przeżyła to strasznie, nie mogła się z tym pogodzić. Młody człowiek jeszcze szczerze wierzy w sprawiedliwość, a na początku swojego dorosłego życia mierzy się z faktem, że czarne nie jest czarne, a białe nie białe, bo klucz. Rozważałysmy pozew do sądu cywilnego, ale kilku prawników, z którymi się konsutowałam stwierdziło, że temat nie jest zbyt popularny i mało kto się w nim specjalizuje (a nawet jeśli, to może to trwać latami, pochłonać sppre koszty, punktów z matury i tak nie podwyższy, a do tej pory maturzysta skończy już inne studia lub za rok poprawi maturę). Myślalam jeszcze o nagłosnieniu w mediach, ale córka już miała dość tej walki, więc na jej stanowcza prośbę odpuściłam. Jeśli mogę coś sugerować, to odwołujcie się może w CKE (tam w tym roku jest chyba nowy po dyrektora, więc może zmieniło się podejście), zaś niestety Pani ekspert z biologii z CKE bardzo dobrze potrafi odwracać kota ogonem. Może jeszcze próbuj pisać do MEN, ale tu poczekasz miesiąc na odpowiedź, a czas leci, pierwsze listy już za moment. Życzę wytrwałości, powodzenia i trzymam za Was kciuki.

  Delta

  2014.07.07
  11:18

 27. Grubo, grubo…słuchajcie, przed sekundą to jest 07-07-2014 dzwoniłem do OKE i pytam jak to z tym wglądem do pracy ( notabene mogliby to na stronie umieścić: jak składać papiery, ile się czeka ).

  OKE Warszawa – bio i chem 2 do 3 tygodni obecnie, ponieważ 3/4 osób chce zobaczyć pracę ( lol! ) , z matematyki kilka dni.

  Ano

  2014.07.07
  13:05

 28. Można składać wnioski mailem, ale to nie przyśpieszy kwestii rozpatrzenia i przyznania terminu.

  Ano

  2014.07.07
  13:06

 29. nie bójmy się tego słowa – bezczelni egzaminatorzy boją się oficjalnego, w pełni dostępnego wglądu do prac( to powinno być zorganizowane w każdej szkole przez tydzień po ogłoszeniu wyników), bo byłaby pełna kompromitacja i ponowne sprawdzanie matur – 90% byłoby do weryfikacji. Naprawdę czekam, aż ktoś bardzo uparty skieruje sprawę do sądu cywilnego.

  ekologiczna

  2014.07.07
  18:50

 30. A jak to jest z wpisywaniem nowego wyniku- oke mowi ze moge zmienic dopiero jak dostanę nowe świadectwo ale znając ich tempo to bedzie to po 10 lipca… A dzwonili do mnie ze doliczyli punkt. W rekrutacji mówią ze mam zmienic wyniki … Co robić :(

  Kas

  2014.07.08
  08:58

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: