PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze długo wyczekiwane listy rankingowe potwierdziły nasze przewidywania z prognozy wstępnej, zamieszczonej przed dwoma tygodniami. Ostateczne progi na uczelnie dwuprzedmiotowe będą bardzo zbliżone do zeszłorocznych, a zatem osoby, które dostałyby się w zeszłym roku (z wyjątkiem Opola) mogą w tym roku spać spokojnie.

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Wyższy o 354 miejsca limit na kierunek lekarski (w tym utworzenie dwóch nowych miejsc szkolenia przyszłych lekarzy).
Rok 2016 2017 2018 2019
Limit przyjęć 4019 4208 4401 4755

Tab. 1 Limit przyjęć na kierunek lekarski w zależności od roku kalendarzowego.

  • Istotnie mniejsza liczba kandydatów.
    W prognozie wstępnej nie dysponowaliśmy jeszcze pełnymi danymi dotyczącymi liczby kandydatów. Obecnie wiemy już, że liczby prezentują się, jak w poniższych tabelach:
BIOLOGIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 54,5 53,2 47 47,8
Poprawiali maturę 18,5 16,8 26 11,2
Sumarycznie 73 70 73 59

Ilość osób przystępujących do matury z biologii w danym roku.

CHEMIA (w tys.) 2016 2017 2018 2019
Pierwszy raz pisali maturę 31 30 27 26,5
Poprawiali maturę 15 15 18 9,5
Sumarycznie 46 45 45 36

Ilość osób przystępujących do matury z chemii w danym roku.

  • I ostatnie, ale najważniejsze – SKALE CENTYLOWE.
    Mamy już pełny wgląd do tegorocznych skal centylowych. Są one niemal identyczne, jak w roku ubiegłym. Wynik powyżej 80% z biologii uzyskało tylko 3% kandydatów (w roku 2018 – 2%), zaś z chemii – 8% (tak samo, jak w roku ubiegłym).

Podsumowując powyższe, wniosek jest następujący:

Przy większym limicie przyjęć na kierunek lekarski oraz mniejszej ilości kandydatów z bardzo wysokimi i wysokimi wynikami matury z biologii i chemii w stosunku do zeszłego roku, można spodziewać się minimalnego spadku progów punktowych na uczelnie dwuprzedmiotowe. Uwaga: wyjątkiem jest Opole, którego niski próg w zeszłym roku nie powtórzy się.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PROGÓW PUNKTOWYCH 2019 – KIERUNEK LEKARSKI
(UWAGA: Prognoza szczegółowa jest orientacyjna, ostateczne progi będą nieznacznie różnić się od podanych tutaj. W związku z czym autorzy bloga rekomendują rekrutowanie się kandydatom, którzy mają również nieco niższe wyniki niż tu podane!).

Białystok: 153
Bydgoszcz: 74.5
Gdańsk: 155 (z niską biologią)
Kraków: 218
Kielce: 142
ŚUM: 151 (końcówka października/początek listopada)
Lublin: 249 (poprawiony)
Łódź cywilny: 310
Olsztyn: 400
Opole: 150
Poznań: 154 (z odwołań we wrześniu)
Radom: 390
Rzeszów: 150
Szczecin: 149
WUM: 232
Wrocław: 252
Zielona Góra: 148

UWAGA: Rekrutacja na kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego będzie trwała jeszcze tylko do 18 lipca. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na tej Uczelni i składania dokumentów. Kierunek lekarski na tej uczelni uzyskał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Więcej informacji tutaj: Kierunek lekarski na Uczelni Łazarskiego

Komentarzy: 6771

-->
  1. Jak myślicie, 157 pkt wejdzie na lek lub lek-dent na UMP z którejś z sierpniowych list?

    Patrycja

    2019.07.14
    10:49

  2. 126 pkt, myślicie że do jakich miast wejdzie na lek niestacjo?

    Okort

    2019.07.14
    10:54

  3. @okort do większości

    Uksw

    2019.07.14
    10:56

  4. Skąd takie info?

    Saqq

    2019.07.14
    10:57

  5. Dzień dobry ! Panie @ojciec dyrektor, jak pan uważa czy 160 pkt ma szansę dostać sie do Białegostoku jeszcze w lipcu ?

    Katarzyna

    2019.07.14
    10:58

  6. Dlaczego próg w Rzeszowie jest 165, skoro w listach jest po 200 coś punktów? Ja np.mam 246, mój znajomy 250
    Nie pisaliśmy innych rozszerzeń niż bio i chem

    Anna

    2019.07.14
    11:02

  7. Czy wiecie może, czy publikowana jest gdzieś lista rankingowa na UWM Olsztyn?

    3geo

    2019.07.14
    11:09

  8. Czy ktoś z Was wie, jak w poprzednich latach przesuwała się lista w Zielonej Górze? Do którego miejsca?

    M

    2019.07.14
    11:09

  9. Czy do Opola można wysłać kopie odpisu świadectwa maturalnego czy to musi być kopia oryginału świadectwa maturalnego nie

    Kristen

    2019.07.14
    11:10

  10. Takie pytanie. Na UMED lekarski zakwalifikowali w tym roku ze sporym nadmiarem. Czy tak samo z lek-dent? A jak z niestacjonarnym? Też biorą z nadmiarem?

    PM

    2019.07.14
    11:20

  11. @Saqq Ale bycie zakwalifikowanym gwarantuje przyjęcie, o ile dowiezie się komplet dokumentów w terminie. To, że wzięli nadmiar, to ich problem.

    aga

    2019.07.14
    11:31

  12. Wie może ktoś czy do Opola trzeba wysyłać wymagane dokumenty wraz z teczką?

    K

    2019.07.14
    11:33

  13. Dzięki John!!

    Maciej

    2019.07.14
    11:42

  14. @ojciec_dyrektor jak odczucia po pierwszych listach rankingowych? prognozy się powinny sprawdzić?

    ula

    2019.07.14
    11:43

  15. Czesc poszukuje kogos kto studiuje w Lodzi na cywilu. Chcialbym sie dowiedziec kilku rzeczy o uczelni i miescie. Ktos cos?

    Ag3ntDziob4k

    2019.07.14
    11:43

  16. czy może ktoś podać linka do 1-szej listy rankingowej z Opola?

    Gringo

    2019.07.14
    11:45

  17. @K Tak

    aga

    2019.07.14
    11:49

  18. Czy ktokolwiek jest w stanie mi powiedzieć ile przesuwa się CMUJ i WUM po pierwszych listach zazwyczaj? Czy w ogóle jest później jeszcze jakaś 3 tura?

    Maciek

    2019.07.14
    11:49

  19. UJ czy wejdzie 343 msc na lek stacjo?

    Radek

    2019.07.14
    11:51

  20. @Maciek na uj są zazwyczaj 2-3 listy i na tym się kończy

    ujjjj

    2019.07.14
    11:55

  21. @Radek a które ma ostatnia zakwalifikowana ? Uj wziął w tym roku 1 listę trochę z nadmiarem

    ujjjj

    2019.07.14
    11:56

  22. Czy UMB wziął w tym roku z nadmiarem czy ten próg jest po prostu niższy?

    Kaja

    2019.07.14
    11:59

  23. @ ujjjj Ostatnia osoba ma 318 msc i chyba 240 pkt , ja mam 343 i 237 pkt, nie wiem czy jest szansa i czy robić sobie nadzieję

    Radek

    2019.07.14
    12:00

  24. Teczkę do Opola trzeba opisać ? Nigdzie nie ma inf na ten temat.

    Karolina

    2019.07.14
    12:02

  25. @Karolina nie jestem złośliwa, ale jak widzę takie komentarze, to zadaję sobie pytanie, jak Wy ludzie zdaliście biologię na tyle dobrze, aby startować na lekarski.
    Strona uniwersytetu opolskiego, zakładka „dokumenty”:
    Dokumenty prosimy składać w kartonowych teczkach wiązanych, na których należy czytelnie napisać kierunek studiów, imię i nazwisko oraz dokładny adres (z numerem kodu pocztowego).

    aga

    2019.07.14
    12:11

  26. spokojnie ludzie , dopiero 1 listy w tym roku sporo osob porejstrowalo sie na wiele uczelni , zoabczycie ze jak ludzie zaczna juz skaldac dokumenty to zacznie mocno spadac

    Progi punktowe

    2019.07.14
    12:16

  27. @Radek na 100% wejdziesz z następnej

    turkuć

    2019.07.14
    12:18

  28. Hejka czy 110 wejdzie do Białegostoku? Oczywiście myślę o stacjonarnych

    Śmierdzący pierd

    2019.07.14
    12:18

  29. @turkuć skąd ta pewność? A 234 i 373 miejsce ?

    Maciek

    2019.07.14
    12:20

  30. @ turkuć a kiedy jest następna, bo jest że do 18 lipca oni tj. do 318 msc muszą się rejestrować, jest szansa, że będę mógł z nimi bo jestem w Krakowie do 19 lipca

    Radek

    2019.07.14
    12:23

-->
×