[AKTUALIZACJA] Progi punktowe 2013 – luźna prognoza

Ponieważ wiele osób trafia na tą stronę przy okazji szukania w Google hasła „progi 2013 medycyna”, a nie jedna już osoba zapytała mnie (w tym i ubiegłym roku) „jakie są w tym roku progi na medycynę?”, doszedłem do wniosku, że sprawa tego, jak ustala się ilość punktów wymaganych do dostania się na medycynę nie jest dla wszystkich jasna. Trudno się temu dziwić, bo uczelnie wcale nie tłumaczą w jasny sposób, jak cała rekrutacja wygląda, a ustalanie się progu punktowego to proces dosyć zagmatwany, na który ma wpływ wiele różnych czynników.

Przede wszystkim, progi nie są ustalane odgórnie przed rekrutacją. Ustalają się w trakcie rekrutacji, a więc dopiero po ogłoszeniu wyników matur. Konkretne terminy, w których będą ogłaszane pierwsze progi punktowe (wraz z pierwszymi listami przyjętych) są już znane (wszystkie zebrane są tutaj: http://namedycyne.eu/terminy-rekrutacji-wnoszenia-oplaty-rekrutacyjnej-uzupelniania-wynikow-matur-i-pierwszych-list-rankingowych-lekarski-i-lekarsko-dentystyczny). Głównym czynnikiem decydującym o tym, jaki jest próg w danym roku są wyniki matur (z rozszerzonych biologii i chemii (dla miast, w których tylko te 2 przedmioty są wymagane) oraz fizyki i ew. matematyki (dla miast w których fizyka/matematyka są w rekrutacji wymagane)), czyli to, jak wysokie wyniki udało się tegorocznym maturzystom uzyskać. Zatem, jeśli w tym roku znacznie więcej osób niż w ubiegłym napisało matury na bardzo wysoki wynik – progi wzrosną. Statystyki z ubiegłych lat pokazują jednak, że co roku sumaryczne wyniki matur z biologii i chemii są mniej więcej równe. Gdyby zdarzyło się bowiem, że w danym roku wyniki matur byłyby dużo słabsze w stosunku do roku poprzedniego, większość miejsc na uczelniach zajęliby kandydaci z wynikami uzyskanymi w latach ubiegłych (którzy do rekrutacji podchodzą już któryś raz), tegoroczni maturzyści nie mieliby wówczas szans na dostanie się.

Na próg punktowy ma jednak wpływ wiele innych czynników. Bardzo ważna jest oczywiście ilość osób kandydujących na medycynę. Nie ma oczywiście jeszcze danych na ten temat, ale podpowiedzią może być ilość osób, które pisały matury rozszerzone z przedmiotów na medycynę wymaganych (głównie bierzemy pod uwagę biologię i chemię).

I tak, w roku obecnym maturę z biologii na poziomie rozszerzonym pisało o 2,27% osób więcej niż w roku ubiegłym, natomiast do rozszerzonej chemii podeszło o 1,54% mniej maturzystów niż rok temu. Ogółem rzecz biorąc, jak co roku, nie są to duże różnice i można przyjąć, że kandydatów na medycynę będzie mniej więcej tyle samo, jak w roku 2012.

Średnia z biologii jest o 5% niższa niż w roku ubiegłym, a chemii – 3% wyższa. Przy identycznym odchyleniu standardowym dla obu matur, jak w ubiegłym roku można wnioskować, że ogółem matury z biologii i chemii łącznie poszły minimalnie słabiej niż w roku ubiegłym. Należy się więc spodziewać niewiele mniej wyników bardzo wysokich i wysokich.

Ogólny limit przyjęć na studia stacjonarne (kierunek lekarski) nie zmienił się, ale w przypadku studiów płatnych – zwiększył się o 37 miejsc.

Dla kierunku lekarsko-dentystycznego limit na studia stacjonarne zwiększył się o 9 miejsc, a na niestacjonarne – o 3.

Składając wszystkie informacje w całość, spodziewamy się utrzymania lub minimalnego spadku ostatecznych progów na uczelniach, na których wymagany są w rekrutacji rozszerzona biologia i chemia.

KIERUNEK LEKARSKI, STACJONARNE

 • Białystok: 169
 • Bydgoszcz: 82
 • Gdańsk: 170
 • Katowice/Zabrze: 165(z niską biologią)
 • Lublin: 169
 • Poznań: 171/172

KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, STACJONARNE

 • Białystok: 164
 • Gdańsk: 166
 • Zabrze: 162/163
 • Lublin: 162/163
 • Poznań: 169

Spadek progów na studiach niestacjonarnych może być bardziej wyraźny ze względu na zwiększenie limitu przyjęć w tym trybie studiów.

KIERUNEK LEKARSKI, NIESTACJONARNE (płatne)

 • Białystok: 157
 • Bydgoszcz: 77/78
 • Gdańsk: 156/157
 • Katowice/Zabrze: 143
 • Lublin: 152
 • Poznań: 158

KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, NIESTACJONARNE (płatne)

 • Białystok: 152
 • Gdańsk: 153
 • Zabrze: 135/136
 • Lublin: 143
 • Poznań: 156

Jeśli OKE opublikują staniny przed ogłoszeniem pierwszych list rekrutacyjnych, będzie można zrobić bardziej szczegółową analizę.

Wpis zostanie jutro zaktualizowany o prognozę dla uczelni, na których wymagana jest fizyka/matematyka.

[AKTUALIZACJA]

Analiza opublikowanych wczoraj przez CKE rozkładów staninowych potwierdza, że matura z biologii na poziomie rozszerzonym wypadła trochę słabiej, niż w roku ubiegłym. Mniej jest zatem wyników bardzo wysokich i najwyższych (w tym roku wynik w przedziale 74%-100% uzyskało 11% maturzystów, natomiast w ubiegłym- aż ok. 20%). W przypadku chemii sytuacja jest prawie identyczna, jak w roku ubiegłym.

Wszystko wskazuje więc na to, że sumaryczne wyniki maturzystów z biologii i chemii są nieco niższe, niż w roku ubiegłym, co powinno przełożyć się w- zgodnie z naszymi prognozami- niewielkie obniżenie ostatecznych progów na uczelnie, na których wymagane są rozszerzone biologia i chemia.

 

Prognoza dla uczelni: WUM, CMUJ, AMED Wrocław:

Próg na WUM jest sporą niewiadomą; zmiana w kryteriach wymaganych w rekrutacji na matematykę podstawową na pewno spowoduje wzrost progu. Nie owijając w bawełnę: naszym zdaniem, ostateczny próg na lekarski WUM będzie się wahał w granicach  266 a 267, a na lekarsko-dentystyczny 260, a może nawet 259.

Nie powinno być sporej zmiany na Collegium Medicum UJ, spodziewamy się 273 na lekarski i 265 na lekarsko-dentystyczny.

Fizyka na poziomie podstawowym poszła w tym roku nieco lepiej, niż w ubiegłym, a zatem naszym zdaniem progi we Wrocławiu mogą nawet pozostać sprzed roku: 240 dla kierunku lekarskiego i 234 dla lekarsko-dentystycznego.

Niestety nie mamy propozycji, co do uniwersytetów w Łodzi, Olsztynie oraz Szczecinie, prosimy o Wasze propozycje w komentarzach.

Komentarzy: 82

 1. Żeby nie ryzykować proponowałabym jednak złożyć papiery w Zabrzu i wtedy ewentualnie czekać na Poznań. Papiery zawsze można wycofać :) jeżeli dostaniesz się już do Poznania wtedy wykonasz telefon do Zabrza aby nie zajmować komuś miejsca , dostarczysz kolejny komplet dokumentów ( bo mamy kopie i oryginał świadectwa maturalnego ) a później będziesz martwić się odebraniem dokumentów z Zabrza :)

  Paula

  2013.07.08
  20:22

 2. Jaki jest przewidywany próg na płatną medycynę (lekarski) w Warszawie i Krakowie? ;>

  Ania

  2013.07.08
  22:18

 3. A jak to jest z wycofaniem dokumentów w Zabrzu?Jeśli będę chciała zabrać świadectwo jeszcze w trakcie rekrutacji, czy mi je oddię o wymaganych dokumentach od kandydata i możliwym zwrocie świadectwa dopiero po zakończonej rekrutacji. Niech ktoś coś napisze bo strach zdawać dokumenty jak czekasz na inną listę.

  Małgorzata

  2013.07.08
  23:38

 4. A jak to jest z wycofaniem dokumentów w Zabrzu?Jeśli będę chciała zabrać świadectwo jeszcze w trakcie rekrutacji, czy mi je oddadzą? Niepokoi mnie zapis, który określa wymagane dokumenty od kandydata i mówi możliwym zwrocie świadectwa dopiero po zakończonej rekrutacji. Niech ktoś coś napisze bo strach zdawać dokumenty jak czekasz na inną listę.

  Małgorzata

  2013.07.08
  23:40

 5. A ja smutam bo się nie dostanę i z drugiej strony denerwuję na to, że duża część osób które się załapią na medycynę to typowe no lify z liceum, które uczyły się do matury wiele miesięcy (nie mowie ze to zle, gratuluję zawzięcia) i idą na MEDYCYNĘ bo tak WYPADA i są wysokie progi więc wiadomo, że trzeba być mądrym.. ale kurde potem odpada pełno osób jak będą musieli zaliczyć praktyki w prosektoriach albo nawet upraszczając badania polegające na wsadzeniu ręki w d**e… zastanówcie się, bo medycyna to nie są zwykle studia. Wyobraźcie sobie jak będziecie musieli na początku pojechać z karetką do wypadku i kawałki martwych ciał. Sad but true

  Józef

  2013.07.09
  11:05

 6. jak myślicie, 167 w tym roku na lublin starczy? mowie o lekarskim

  Kuba

  2013.07.09
  13:04

 7. O ile mi wiadomo nie ma AM Wrocław ale UM Wrocław, poprawcie się ;)

  Ox

  2013.07.09
  13:38

 8. Józef, nie odpada przez to pełno osób, to są jak już to jednostki i to rzadko. Co prawda paru osobom zdarza się mdleć na widok samej krwi ale póki sami o sobie nie zdecydują nikt ich przez to nie wyrzuci :) A przecież mogą zdobyć tytuł i być dobrymi lekarzami, zawsze coś dla siebie znajdą. Nie martw się o innych, martw się o siebie.

  Ox

  2013.07.09
  13:42

 9. 460 starczy na Łódź, spokojnie starcza na Olsztyn, a tam składają te same osoby i progi zazwyczaj wiele się nie różnią :)

  Marta

  2013.07.09
  13:45

 10. jaki był próg na tegoroczną stome w Warszawie, bo dzisiaj miała byc I lista? :)

  monis

  2013.07.09
  14:05

 11. chyba 265

  Kuba

  2013.07.09
  14:07

 12. ja ponawiam pytanie, jak myslicie – 167 starczy na lek w lublinie? rozmawiamy oczywscie o ostatniej liscie

  Kuba

  2013.07.09
  14:07

 13. Czy naprawdę na PUM w tym roku było 247 punktów? To jest wynik niemal nieosiągalny dla kandydatów, zważywszy, że rok temu było 207 punktów.

  Justyna

  2013.07.09
  20:53

 14. A co z Wrocławiem? Wzrost o dwa punkty mimo wszystko nastąpił, a prognozujecie, że mogą się utrzymać, bądź delikatnie spaść.
  Na jakiej podstawie są te przypuszczenia?

  Ed

  2013.07.09
  21:47

 15. Ed – ile masz pkt? ja mam nadzieje ze prog bedzie taki jak rok temu bo mam o 3 wiecej niz wtedy i chcialabym miec zapas… oby nie bylo tak ze duzo ludzi tam zostanie bo nie mają szans sie dostac na uczelnie z dwoma przedmiotami…

  m

  2013.07.09
  21:57

 16. Jestem mniej więcej na Twoim poziomie i mam ten sam tok rozumowania, chcę aby progi po prostu nie wzrosły. Jeśli tak będzie to nie będę specjalnie zawiedziony.
  Tyle, że jak patrzę na listę niezakwalifikowanych to próg 243 pkt zaczyna się od mniej więcej 190. miejsca i to mnie przeraża.

  Ed

  2013.07.09
  22:12

 17. A wiecie moze jak rok temu, z ktorych miejsc przyjmowano ludzi do Wrocka Ed i m?

  pilot

  2013.07.09
  22:16

 18. Nie wiem, w zeszłym roku kompletnie mnie to nie interesowało, ale sam jestem ciekaw.

  Ed

  2013.07.09
  22:30

 19. Jak myślicie spadnie w tym roku na ŚUMie na lek-den próg do 164?

  Kam

  2013.07.09
  23:09

 20. nie wiem ale skoro rok temu spadl o 13 pkt to pewnie mniej wiecej z tego samego miejsca brali co teraz. liczba miejsc w tym roku chyba sie znaczaco nie zwiekszyla… byla trudniejsza biologia ale latwiejsza fizyka wiec mam nadzieje ze bedzie tak samo… ja w zeszlym roku tez probowalam bo to moje drugie podejscie ale mialam na tyle slabe wyniki ze nie wnikalam w to za bardzo:D

  m

  2013.07.09
  23:27

 21. ale fakt ze przede mna musi zrezygnowac okolo 200 osob – masakra:DD

  m

  2013.07.09
  23:29

 22. @Kuba myślę, że szanse są malutkie :(

  pats

  2013.07.10
  10:52

 23. A nie orientujecie się o ile miejsc w Zabrzu przesuwa się lista rezerwowa tak mniej więcej? Bo jak tak patrze to żeby utrzymał się zeszłoroczny próg to musiałoby się przesunąć o 400 miejsc! Nie myślałem że to są aż takie liczby :P To serio aż tyle ludzi rezygnuje? :)

  Kam

  2013.07.10
  12:55

 24. Chodzi mi o lekarsko-dentystyczny :)

  Kam

  2013.07.10
  12:58

 25. Mam 508 punktów. Myślicie, że dostanę się do Łodzi na medycynę?

  Ola

  2013.07.10
  17:19

 26. hej. w tamtym roku ostaeczny prog na lekarski w lodzi wyniosl 218 pkt myslicie ze da rade spasc w dol do 214? :( czy to niemozliwe…dziekuje z gory za odpowiedz.pozdrawiam

  Olaa

  2013.07.10
  17:45

 27. Hej, jak myślicie jak spadnie stoma w Szczecinie? Próg dolny jest 222 a ja jestem 42 w oczekujących.

  Ewa

  2013.07.10
  20:53

 28. Poznań 180 (5.06)

  KrzKwa

  2013.07.10
  22:21

 29. 508 punktów to gwarantowane miejsce na I liście (w Łodzi), warto najpierw spojrzeć na progi z kilku poprzednich lat, a pozniej dopiero zapytać.

  Agda

  2013.07.11
  12:26

 30. Ja też mam dylemat…440pkt. Modlę się, żeby progi do Łodzi nie skoczyły, bo Olsztyn nie jest uczelnią moich marzeń. Co do progów w Łodzi to myślę, że mogą jednak nieznacznie spaść, bo mniej maturzystów wybrało fizykę rozszerzoną w tym roku, a nie oszukujmy się – kto na medycynę zdawałby matmę rozszerzoną – w szkole tego nie uczą na biol-chemie. Matmę rozszerzoną zdają przeważnie polibudowcy. Prawda taka, że ciężko uzbierać te 436 punktów zdając 2 rozszerzenia i jedną podstawę, no chyba , że ktoś ma rewelacyjne wyniki. Bądźmy dobrej myśli, bo fizyka rozszerzona była jednak trudna w tym roku, a wiele uczelni jej nie przelicza, np. Szczecin, więc po co większość miałaby sie męczyć z przygotowywaniem do niej?…

  Elf

  2013.07.11
  12:34

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: