Mail

Oficjalny projekt Ministerstwa Zdrowia dot. limitów przyjęć na kierunki lekarski i lek-dent w 2014 roku.

Dostaliśmy potwierdzenie z Parlamentu Studentów RP, że plik z projektem limitów przyjęć (wrzucony w komentarzach pod naszym wpisem przez użytkownika Adam) jest oficjalny. Wciąż jednak nie należy go traktować jako ostateczne rozporządzenie dotyczące limitów przyjęć, gdyż jest to projekt, a ostateczny dokument zostanie opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia później; sądzimy, że nastąpi to w okolicy końca sierpnia, tak, jak w ubiegłym roku. Mimo wszystko, ostateczne rozporządzenie jest zwykle identyczne, jak projekt.
(krótka analiza po rozwinięciu wpisu)

Projekt Ministerstwa Zdrowia dot. limitów przyjęć na kierunki lekarski i lek-dent w 2014 roku:

Opublikowany projekt potwierdza stały trend stopniowego zwiększania się limitów przyjęć na medycynę w Polsce. Wynika to z ogromnego i stale rosnącego zapotrzebowania na lekarzy i lekarzy-dentystów w naszym kraju. Niestety zwiększenie limitów jest wciąż kosmetyczne i raczej nie przyczyni się do rozwiązania tego podstawowego problemu polskiej służby zdrowia.

Na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym zwiększono limit o 29 miejsc, a w trybie niestacjonarnym – o 39 miejsc. Ciekawi spore zwiększenie limitu przyjęć na studia w języku innym niż polski. Tutaj można zaobserwować wzrost aż o 90 miejsc.
Na kierunek lekarsko-dentystyczny zwiększono limit na studia stacjonarne o 5 miejsc, natomiast w trybie niestacjonarnym nie poczyniono zmian. Dla cudzoziemców zwiększono limit o 3 miejsca.

Ogólne zwiększenie limitów z pewnością przyczyni się do ewentualnych spadków progów na kierunki lekarski i lek-dent w tym roku, ale należy sobie zdawać sprawę, że nie bardzo znacząco. Martwi polityka Ministerstwa Zdrowia, które zwiększa limity przyjęć na oddziały English Division dużo bardziej, niż na oddziały polskie. Taki zabieg służy zwiększaniu przychodu uczelni (z przyjmowania na studia cudzoziemców), ale nie wpływa na poprawę sytuacji w polskiej służbie zdrowia, gdyż wybitna większość przyjeżdżających z zagranicy studentów, wraca do swoich krajów po ukończeniu studiów.

*Projekt można pobrać tutaj: http://konfederacjalewiatan.pl/opinie/_files/2014_05/kp-1578.pdf

Terminarz rekrutacji na studia niestacjonarne oraz dalsze informacje dotyczące rekrutacji na studia stacjonarne będziemy zamieszczać w tym tygodniu.

Komentarzy: 81

  1. Najlepiej jest sprawdzić cito poznań

    Kamil

    2018.01.22
    15:13

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: