[AKTUALIZACJA] PROGI PUNKTOWE 2015 – PROGNOZA
Prognoza dla uczelni, na których wymagane w rekrutacji są dwa przedmioty.
(Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, ŚUM, Kielce, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra)
Kandydaci rekrutujący się na medycynę do ww. miast mają do wyboru biologię i chemię (na wszystkich uczelniach) oraz fizykę i matematykę (na części uczelni). [wszystkie na poziomie rozszerzonym]. Ponieważ znakomita większość z nich rejestruje się na postawie wyłącznie rozszerzonych biologii i chemii – tylko te dwa przedmioty bierzemy pod uwagę w poniższej prognozie.
ANALIZA
I. Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia z dnia 29. maja 2015 roku limit przyjęć na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym ma wzrosnąć aż o 394 miejsca. Jest to wynik m.in. otwarcia kierunku lekarskiego w Kielcach, Rzeszowie i Zielonej Górze. Należy pamiętać, że omawiany projekt niekoniecznie musi być w 100% zbieżny z ostatecznym rozporządzeniem, ale zazwyczaj tak właśnie jest. W praktyce zwiększenie limitu o tyle miejsc oznacza próg niższy (w stosunku do tego, gdyby limit nie uległ zmianie) średnio o nie więcej niż 1,5 punkta na każdej uczelni.
II. Z naszych analiz jasno wynika, że ilość maturzystów z rocznika ’96, którzy napisali maturę z biologii i chemii łącznie na 165 punktów (i więcej) jest wyższa niż rok temu. Nie da się ukryć, że różnica jest dosyć spora i z pewnością niekorzystnie przełoży się na tegoroczne progi. Niestety nie ma danych, które pozwoliłyby nam ocenić, czy ilość osób poprawiających maturę jest wyższa, czy niższa niż w roku ubiegłym. Można jednak założyć, że z roku na rok osób poprawiających nieznacznie przybywa.
III. Ciekawe wnioski płyną z analizy ogólnych statystyk maturalnych CKE. Wyraźnie widać, że wielu maturzystów wybrało z przymusu biologię jako egzamin rozszerzony na maturze. Świadczy o tym fakt, że znacznie więcej osób (42 572) pisało w tym roku egzamin z tego przedmiotu, niż w zeszłym (27 475). Bardzo niski średni wynik z tego egzaminu (43% w stosunku do zeszłorocznego 53%) nie świadczy zatem o tym, że egzamin wypadł słabo, lecz wskazuje na to, że wielu maturzystów przystąpiło do niego z przymusu, a więc bez przygotowania. Niska średnia nie przełoży się więc w tym przypadku na niską ilość osób, które osiągnęły bardzo wysokie i wysokie wyniki. Z porównania tegorocznych skal centylowych z zeszłorocznymi staninami wynika, że osób, które uzyskały wynik 80% i więcej jest w tym roku mniej więcej tyle samo, co w ubiegłym.
IV. Miarodajnym dla prognozowania progów na medycynę jest egzamin z chemii. Ogólne statystyki opublikowane przez CKE podają, że do matury z chemii przystąpiło w tym roku niewiele więcej osób, niż w roku ubiegłym (27 313 w 2015r., 21 578 w 2014r.). Prawdopodobnie więc ilość kandydatów na medycynę w tym roku będzie tylko niewiele wyższa niż w roku ubiegłym, a niższa niż 2 lata temu (na podst. danych z Prognozy 2014). Natomiast po nieznacznie wyższej średniej egzaminu (52% do 50%) oraz wyższym odchyleniu standardowym (28 do 24) można wnioskować, że ilość osób, które uzyskały wynik wysoki i bardzo wysoki z chemii zwiększył się w stosunku do wyniku z zeszłego roku. To przypuszczenie potwierdzają opublikowane przez CKE skale centylowe: Wynik powyżej 81% uzyskało w tym roku ponad 2 razy więcej osób niż w roku ubiegłym!
***
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe dane możemy wnioskować, że progi punktowe na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny w tym roku nie spadną, lecz zdecydowanie bardziej prawdopodobny jest ich wzrost. Nie spodziewamy się powtórki z 2009 roku, ale 1/1,5-punktowy wzrost progów jest bardziej realny niż ich utrzymanie.
PROGNOZOWANE OSTATECZNE (wrześniowo-październikowe) PROGI PUNKTOWE W ROKU 2015:
KIERUNEK LEKARSKI, STACJONARNE
- Białystok: 169
- Bydgoszcz: 84,2
- Gdańsk: 170 (z wysoką biologią)
- Katowice/Zabrze: 166 (z wysoką biologią)
- Kielce: 167
- Lublin: 170/171
- Łódź: 338/340
- Poznań: 173 (na koniec września)
- Rzeszów: 167
- Szczecin: 167
- Zielona Góra: 166/167
KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, STACJONARNE
- Białystok: 165/166 (z niską biologią)
- Gdańsk: 167
- Zabrze: 164/165
- Lublin: 165 (z wysoką biologią)
- Łódź: 330
- Poznań: 167 (na koniec września)
- Szczecin: 164
***
Uwaga: Zastrzegamy sobie możliwość delikatnej korekty prognoz przed opublikowaniem pierwszych list rankingowych (w razie ewentualnej korekty, będzie ona zaznaczona).
[AKTUALIZACJA]
Prognozy dla uczelni trzyprzedmiotowych na kierunek lekarski zostały sporządzone całkowicie przez serdeczną koleżankę Martę (malta) oraz Jej Tatę, których zeszłoroczne prognozy były wyjątkowo trafne. Serdecznie dziękujemy za pomoc!
KIERUNEK LEKARSKI, STACJONARNE
- Warszawa: 244 (z warunkiem)
- Wrocław: 270 (z warunkiem)
- Kraków: 238
KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, STACJONARNE
- Warszawa: 238
- Wrocław: 266
- Kraków: 233
Prognozy dla UWM w Olsztynie nie będzie.
Za zwłokę w publikacji aktualizacji serdecznie przepraszamy.
///KOLEJNY WPIS: WSZYSTKIE TERMINY OGŁASZANIA LIST RANKINGOWYCH NA WSZYSTKICH UCZELNIACH///

Komentarzy: 7780
-->-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-
2015.07.05
-->No stress my friends, 170 enough to gdansk, really good city, much entertqainment and beatifull girls, good luck friends, see ya soon in pazdziernik, pozderki
ZjemCiKlapki
12:54
Pytanie @Anka – też jestem ciekawa
dddd
12:54
@Marta – raz na jakiś czas korzystałam z pomocy nauczycielki.
Marta
12:55
@Afrykanin Bambo
Wcześniej pisali, że progi w Gdańsku są nieoszacowane do końca więc mogą jeszcze wzrosnąć… a to 170 to próg dla tych co odwołania piszą…
Olaa
12:55
Ludki, ale zaświadczenia dopiero po listach rekrutacyjnych jak się dostaliśmy nie?
dddd
12:55
Przywołałam siebie. Przepraszam
Marta
12:56
A w szkole miałyście rozszerzenia z matmy czy nie?
dddd
12:56
@kitałkę – Ja zrobiłem jedno u siebie w mieście bez żadnych nazw uczelni, wpisane jest tylko lekarski/stomatologia jako kierunki na których mogę spokojnie studiować i resztę mam gdzieś, co to za różnica. To byłby już absurd totalny jakby każda uczelnia chciała zaświadczenie z wpisaną nazwą uczelni tak jakby zaświadczenie wystawione na UM w Warszawie nie świadczyło o możliwości kształcenia w np. Gdańsku.
TypowyPolakPL
12:57
@dddd
Tak, ale np. w Poznaniu z 3 listy jest jeden dzień na dostarczenie dokumentów i nie ma szans żeby sie wyrobić z zaświadczeniem dlatego pytam .
Kitałkę
12:57
@Marta, właśnie tak patrzę, Marta do Marty?
masz może jakieś cenne rady odnośnie uczenia się tej matmy samemu? bo ja zamierzam pisać w przyszłym roku
Anka
12:58
@TypowyPolakPL
Dzięki za informację. Popytam lekarzy u mnie czy mi takie wystawią
Kitałkę
12:58
No masz rację @Kitałka jeśli jesteś pewien że się dostaniesz to lepiej już sobie zrobić.
dddd
12:58
@Olaa Albo spaść. Poza tym gdzie jest napisane, że to próg z pisaniem odwołania? Piszę, że wysoka biologia czyli nie przyjmą wszystkich ze 170 tylko tych najlepszych spośród 170. W Gdańsku zresztą odwołania rozpatrują w wyjątkowo wyjątkowych okolicznościach. Ja bym się w ogóle nie przejmował.
Afrykanin Bambo
12:59
Ej ej ponawiam pytanie, rozszerzenie z matmy więc uczyłyście się prywatnie czy też w szkole?
dddd
12:59
Myślicie, że z podstawową matmą są szanse na stomę na UJ ? :/
kinga1755
12:59
Miałam raz na dwa tygodnie u takiego gościa, który nakierowywal mnie i troszkę tłumaczył ale 90% to Twoja praca
Ja rozwiązałam dwa zbiory A. Kiełbasy i wszystkie matury
Z wyniku jestem zadowolona, na maturze nie zrobiłam jednego zadania za 6pkt a reszta praktycznie bezbłędnie
Przerażona
13:01
Koniecznie zainwestuj w dobre zbiory zadań. Ja osobiście wychwalanego pod niebiosa Kiełbasy nie przerobiłam, polecam te od państwa Kurczab&Świda. Plus polecam zainwestować w konto premium(?) na portalu zadania.info. A tak ogolnie to arkusze, arkusze, arkusze. Najtrudniejsze w tym wszystkim jest wyrobienie się w czasie
Marta
13:02
W LO rozszerzenia nie miałam, a różnica poziomów między P A R jest ogromnaaaa
Przerażona
13:02
@kinga1755 Jesli masz 100% bio 100% ch i 100% mat podstawowa, to tak
Kuba
13:03
@Przerażona – też rozwiązywałam matury ale tylko takie ze zbiorków Nowej Ery czy takiego pomarańczowego, bo stare matury podobno się nijak miały do naszej. A Ty?
dddd
13:03
@Afrykanin Bambo
Wcześniej w komentarzach coś pisali. Może masz rację i niepotrzebnie panikuję ale bardzo mi zależy na Gdańsku więc emocje są dość spore.
A co z tobą jeśli można spytać? Wybierasz się gdzieś czy może już studiujesz?
Olaa
13:03
@Kuba – zgadzam się z Tobą. Do Krakowa takie są progi, bez matmy rozszerzonej się prawie dostać nie da xd
dddd
13:04
Myślę, że rozwiazanie arkuszy tych nawet niepodobnych do aktualnych jest okej – wyrobisz sobie sprawność w liczeniu co przy rozszerzeniu jest bardzo przydatne
Marta
13:05
@Kinga 1755, musisz poczekać na prognozy, ale skoro szacowany próg na lekarski w Warszawie wynosi 244, to nie sądzę, aby stoma w Krakowie miała wyższy, jest przecież „gorszy” przelicznik.
Wszystko zależy od tego, ile masz punktów. Składaj i tak, bo różnie może być i nie sugeruj się forum.
Powodzenia
ania
13:06
Czy ktos orientuje sie jak jest z poziomem nauczania w Lublinie? Glownie mam rozterke miedzy UMLubem a ŚUMem, który niby lepiej wypada w Lepach,ale podobno ciężej sie studiuje. Czy wybranie lublina ze wzgledu na lepsza atmosfere to w takim razid głupota?
netti
13:06
Ja mam 252 do krk i fajnie byloby sie tu dostac, bo tu mieszkam
93 bio 93 ch i 66 mat rozsz… eh, nie siadlo z matma niestety
Kuba
13:07
@Kuba haha to chyba mogę się pożegnać… 90,95,98 . No cóż muszę się zastanowić nad inną uczelnią najwyraźniej
kinga1755
13:08
Hej
może ktoś mi wytłumaczyć o co chodzi z tymi odwolaniami tak dokładnie?
Janek
13:08
Hmm.. liczę może na niestacjonarne tam gdzie matma, ciekawa tylko progów jestem…
Może ktoś ma jakieś doświadczenie z niestacjonarnymi lekarskimi?
dddd
13:09
@kinga1755 Ja tylko gdybam, nie wiadomo, jak bedzie
Za to dwuprzedmiotowki wszystkie Twoje. Najgorsze jest to, ze w tamtym roku dostalabys ise z takimi wynikami z pierwszej listy, a teraz przez ta zmiane nie wiadomo
Kuba
13:10