[AKTUALIZACJA] PROGI PUNKTOWE 2015 – PROGNOZA
Prognoza dla uczelni, na których wymagane w rekrutacji są dwa przedmioty.
(Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, ŚUM, Kielce, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra)
Kandydaci rekrutujący się na medycynę do ww. miast mają do wyboru biologię i chemię (na wszystkich uczelniach) oraz fizykę i matematykę (na części uczelni). [wszystkie na poziomie rozszerzonym]. Ponieważ znakomita większość z nich rejestruje się na postawie wyłącznie rozszerzonych biologii i chemii – tylko te dwa przedmioty bierzemy pod uwagę w poniższej prognozie.
ANALIZA
I. Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia z dnia 29. maja 2015 roku limit przyjęć na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym ma wzrosnąć aż o 394 miejsca. Jest to wynik m.in. otwarcia kierunku lekarskiego w Kielcach, Rzeszowie i Zielonej Górze. Należy pamiętać, że omawiany projekt niekoniecznie musi być w 100% zbieżny z ostatecznym rozporządzeniem, ale zazwyczaj tak właśnie jest. W praktyce zwiększenie limitu o tyle miejsc oznacza próg niższy (w stosunku do tego, gdyby limit nie uległ zmianie) średnio o nie więcej niż 1,5 punkta na każdej uczelni.
II. Z naszych analiz jasno wynika, że ilość maturzystów z rocznika ’96, którzy napisali maturę z biologii i chemii łącznie na 165 punktów (i więcej) jest wyższa niż rok temu. Nie da się ukryć, że różnica jest dosyć spora i z pewnością niekorzystnie przełoży się na tegoroczne progi. Niestety nie ma danych, które pozwoliłyby nam ocenić, czy ilość osób poprawiających maturę jest wyższa, czy niższa niż w roku ubiegłym. Można jednak założyć, że z roku na rok osób poprawiających nieznacznie przybywa.
III. Ciekawe wnioski płyną z analizy ogólnych statystyk maturalnych CKE. Wyraźnie widać, że wielu maturzystów wybrało z przymusu biologię jako egzamin rozszerzony na maturze. Świadczy o tym fakt, że znacznie więcej osób (42 572) pisało w tym roku egzamin z tego przedmiotu, niż w zeszłym (27 475). Bardzo niski średni wynik z tego egzaminu (43% w stosunku do zeszłorocznego 53%) nie świadczy zatem o tym, że egzamin wypadł słabo, lecz wskazuje na to, że wielu maturzystów przystąpiło do niego z przymusu, a więc bez przygotowania. Niska średnia nie przełoży się więc w tym przypadku na niską ilość osób, które osiągnęły bardzo wysokie i wysokie wyniki. Z porównania tegorocznych skal centylowych z zeszłorocznymi staninami wynika, że osób, które uzyskały wynik 80% i więcej jest w tym roku mniej więcej tyle samo, co w ubiegłym.
IV. Miarodajnym dla prognozowania progów na medycynę jest egzamin z chemii. Ogólne statystyki opublikowane przez CKE podają, że do matury z chemii przystąpiło w tym roku niewiele więcej osób, niż w roku ubiegłym (27 313 w 2015r., 21 578 w 2014r.). Prawdopodobnie więc ilość kandydatów na medycynę w tym roku będzie tylko niewiele wyższa niż w roku ubiegłym, a niższa niż 2 lata temu (na podst. danych z Prognozy 2014). Natomiast po nieznacznie wyższej średniej egzaminu (52% do 50%) oraz wyższym odchyleniu standardowym (28 do 24) można wnioskować, że ilość osób, które uzyskały wynik wysoki i bardzo wysoki z chemii zwiększył się w stosunku do wyniku z zeszłego roku. To przypuszczenie potwierdzają opublikowane przez CKE skale centylowe: Wynik powyżej 81% uzyskało w tym roku ponad 2 razy więcej osób niż w roku ubiegłym!
***
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe dane możemy wnioskować, że progi punktowe na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny w tym roku nie spadną, lecz zdecydowanie bardziej prawdopodobny jest ich wzrost. Nie spodziewamy się powtórki z 2009 roku, ale 1/1,5-punktowy wzrost progów jest bardziej realny niż ich utrzymanie.
PROGNOZOWANE OSTATECZNE (wrześniowo-październikowe) PROGI PUNKTOWE W ROKU 2015:
KIERUNEK LEKARSKI, STACJONARNE
- Białystok: 169
- Bydgoszcz: 84,2
- Gdańsk: 170 (z wysoką biologią)
- Katowice/Zabrze: 166 (z wysoką biologią)
- Kielce: 167
- Lublin: 170/171
- Łódź: 338/340
- Poznań: 173 (na koniec września)
- Rzeszów: 167
- Szczecin: 167
- Zielona Góra: 166/167
KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, STACJONARNE
- Białystok: 165/166 (z niską biologią)
- Gdańsk: 167
- Zabrze: 164/165
- Lublin: 165 (z wysoką biologią)
- Łódź: 330
- Poznań: 167 (na koniec września)
- Szczecin: 164
***
Uwaga: Zastrzegamy sobie możliwość delikatnej korekty prognoz przed opublikowaniem pierwszych list rankingowych (w razie ewentualnej korekty, będzie ona zaznaczona).
[AKTUALIZACJA]
Prognozy dla uczelni trzyprzedmiotowych na kierunek lekarski zostały sporządzone całkowicie przez serdeczną koleżankę Martę (malta) oraz Jej Tatę, których zeszłoroczne prognozy były wyjątkowo trafne. Serdecznie dziękujemy za pomoc!
KIERUNEK LEKARSKI, STACJONARNE
- Warszawa: 244 (z warunkiem)
- Wrocław: 270 (z warunkiem)
- Kraków: 238
KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, STACJONARNE
- Warszawa: 238
- Wrocław: 266
- Kraków: 233
Prognozy dla UWM w Olsztynie nie będzie.
Za zwłokę w publikacji aktualizacji serdecznie przepraszamy.
///KOLEJNY WPIS: WSZYSTKIE TERMINY OGŁASZANIA LIST RANKINGOWYCH NA WSZYSTKICH UCZELNIACH///
Komentarzy: 7780
Widzę ze w komentarzach piszecie cos o odwołaniach do poznania, o co z tym chodzi? Bo mam 175 pkt i chyba sie nie dostane
Karooo
09:44
hej, jak to jest z Wrocławiem? do kiedy należy przynieść ten papierek od lekarza medycyny pracy?
Mela
10:44
@Karooo z tymi odwołaniami to jedna wielka ściema
Kolejne miejsce, żeby przepchnąć kogoś po znajomości, bo nikt tego nie sprawdza
aghrr
22:06
Hej wszystkim. Czy myślicie, że te progi sie sprawdzą? Mój chłopak ma 272 i chce iść na lekarskie do Wrocławia. Przewiduja na 270, a na razie stanelo na 274
misia246
17:56
@Mariusz spadnie na pewno, nawet więcej niż o 2 punkty
Monika
23:07
@megan ile masz pkt?
Adminis
11:48
ludziska mam 316 w rekrutacji na łódź :oo Zaleeeży mi ogromnie, wejde na niestacjoo ?
Ktoś ma czuja i doświadczenie w tych progach żeby mnie pocieszyć ?
Aga
17:07
Bukowiński Państwowy Uniwersytet Medyczny prowadzi rekrutację na kierunki :
Lekarski
Lekarsko-Dentystyczny
Farmaceutyczny
http://goo.gl/QdPJoZ
Oficjalne wyłączne przedstawicielstwo rekrutacyjne w Polsce.
+48517859700
Czesne nawet 5-krotnie niższe w przypadku nauczania anglojęzycznego, Wielojęzyczny przygotowawczy rok zerowy zezwalający na ominięcie „podwyżkowych” powtórek matury, Możliwość załatwienia formalności rekrutacyjnych w Polsce.
Zapewniamy idywidualne podejscie i pomoc w rozpoczęciu studiów i kariery zawodowej. Jesteśmy praktykującymi lekarzami w Polsce, którzy rozumieją potrzeby innych lekarzy i osób aspirujących na studia medyczne!!!
Jeżeli myślisz że niesienie pomocy chorym jest powołaniem, a maturalne testy nijak nie przystają do sprawiedliwej oceny predyspozycji do bycia lekarzem, możesz śmiało zgłosić się do nas i powierzyć nam swoją przyszłość, tak samo jak codziennie dziesiątki chorych powierzają od lat w nasze ręce troskę o swoje zdrowie i życie.
Nie marnuj czasu i nie wydawaj pieniędzy na korepetycje, na powtórki matury – skorzystaj z szansy którą my proponujemy. My nie zostawimy cię na pastwę ślepego losu, a poprowadzimy ku przyszłości. Zostań lekarzem z nami !!!
P.S. : Osoby przyjęte w poczet studentów, po ukończeniu kilku lat medycyny, co do zasady nie podlegają konkursu świadectw maturalnych.
P.S.S.: Osoby z dyplomem ukończenia studiów wyższych w języku angielskim, są pozbawione dożywotnio obowiązku posiadania certyfikatów językowych CAE, IETLS i inn.
Rekrut
12:18
Jak myślicie ile trzeba mieć na niestacjo do Bydzi?
Betka
06:36
@Betka – trzeba mieć 167
Ala
11:49
Ala a niestacjonarne jak myślisz, mozna gdzieś zobaczyć prognozy , bo ja nigdzie nie widzę. Jesteś przyjęta do bydzi??.
Betka
07:43
Hejcia
Mam pytanie, w tym roku nie poszła mi matura z biologii. ( 140 pkt przy 85 z chemii)Prawdę mówiąc to za późno się obudziłam do matury i prysly moje marzenia o lekarskim…
.Czy polecacie Bukaly książki? Ktoś z was się z nich uczył?Czy te książki są dobre do matury? Pozdrawiam
Konsti
22:14
Myślicie, że mając 167 (75%bio) dostanę się na stomę w Lublinie?
hasacz
15:01
myslicie, ze przewidywane 166 na sum jest realne??
Jagoda
22:43
nie
tęczowy
14:16
Jaki będzie próg do Łodzi i do Gdańska?
GOSIA
20:49
gda już nie spadnie. pozdro
skorpion
21:46
Hej, czy ktoś może jest w zabrzu na kierunku lekarskim, a chciałby iść do katowic?
email: martabb7@tlen.pl
Marta
15:18
Ale jaja..tak patrzę, i chyba pierwszy raz taka sytuacja.. Ludzie już progi nie zejdą niżej, zapomnijcie.. ! Lekarski większość 170 pkt!!! Max może zejdzie na jakiejś uczelni do 168 pkt.. Ale stoma? wg prognoz 164-165 ŚUM..nie zejdzie!! hahahaha
Ania
13:11
no już marta! już się ktoś zamienia! Siedzisz w Mordorze i się uczysz! Lżej by się chciało!? hahaha
Ola
13:15
Tak naprawdę nie ma podstaw do aktualizacji prognoz. Rozkład statystyczny się raczej znacząco od 30 czerwca nie zmienił. Ta sytuacja z programi w tej chwili jest zaskakująco dziwna. Wydaje się, że więcej osób niż zwykle trzyma miejsca do ostatniej chwili. Nie da się tego inaczej wytłumaczyć.
Paweł
22:46
Zapraszam na bloga poświęconemu jednej z bardziej intrygującej i osnutej legendami uczelni
http://www.malinowa-medycyna.blogspot.com
Malinowa
09:10
Czy 0 % z rozszerzonej matury z polskiego wpłynie na rekrutację?
Mia
00:57
Mia nie, ale 0/ z polskiego to niemożliwe. Pisałam rozszerzenie z polskiego dla samej siebie, bez przygotowania i miałam 100%, bo był fajny temat
Alicja
16:03
Bukowiński Państwowy Uniwersytet Medyczny
Rekrutacja 2016/2017 jest otwarta na kierunki:
Lekarski
Lekarsko – Dentystyczny
Farmaceutyczny
http://www.kieruneklekarski.com
+48517859700
Oficjalne wyłączne przedstawicielstwo rekrutacyjne w Polsce.
Serdecznie zapraszamy przyszłych obecnych i aktualnie przygotowujących się do powtórek maturzystów!
Już dziś z nami zacznij przygotowania do rozpoczęcia studiowania medycyny. Nasz wielojęzyczny zespół wykładowców już czeka by pomoc ci rozpocząć studia na fakultecie przygotowawczym. Natomiast jeżeli podstawowa komunikacja w języku angielskim nie stanowi dla ciebie, szanowny abituriencie, żadnego wyzwania, uwierz w siebie, bo na pewno dasz radę rozpocząć studiowanie od razu na pierwszym roku studiów lekarskich, albowiem nauka medycyny nawet w języku angielskim jest dużo prostszym wyzwaniem niż zdanie IETLS na 7.5 (ew. Chemia/Biologia/Fizyka=50/75/100%). Który po ukończeniu studiów j.w. nie jest nigdy więcej wymagany.
Zapewniamy naukę wykładowego języka w trakcie uzupełniania wiedzy z przedmiotów szkolnych od podstaw. Dlatego listę wymagań ograniczamy do posiadania świadectwa maturalnego.
O PRZYJĘCIU NA STUDIA DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZŁOŻONYCH WNIOSKÓW!
ROK AKADEMICKI ROZPOCZYNA SIĘ 1 WRZEŚNIA 2016
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
BSMU
23:15
Jak wygląda możliwość przeniesienia się np. po I roku z Ukrainy do Polski?
DD
14:02
czy 148 wystarczy na jakąkolwiek medycynę??????
ewa
09:04
czy 148 wystarczy na jakąkolwiek medycynę???
ewa
09:06
Hahaha dobrze wam
Mistrz
22:16
Czy ktos przewiduje próg na niestacjo w Krakowie ?
Jdj
13:16