Prognoza progów punktowych 2019 – wstępna diagnoza

Wyższy limit przyjęć na kierunek lekarski w 2019 roku

Ministerstwo Zdrowia kolejny rok z rzędu zdecydowało się zwiększyć limit przyjęć na kierunek lekarski. Jest to odpowiedź na głębokie niedobory kadrowe w polskich szpitalach, głównie wśród personelu lekarskiego – obecnie Polska pod względem liczby lekarzy na 100 obywateli jest wciąż na samym końcu wśród krajów europejskich. Ponadto, starzejące się społeczeństwo tym bardziej wymaga zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, w tym zwiększania liczby lekarzy w Polsce.

W tegorocznym rozdaniu uczelnie otrzymały łącznie 4755 miejsc na kierunek lekarski w formie dziennej stacjonarnej. Jest to wzrost o 354 miejsca w stosunku do roku ubiegłego. Taki wzrost, choć symboliczny z perspektywy ogromnych niedoborów kadrowych, z pewnością cieszy kandydatów na medycynę. W tym roku przyszłych lekarzy pierwszy raz będą szkolić Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach (tylko odpłatne) oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Limit

Z punktu widzenia progów punktowych, wzrost limitu przyjęć na kierunek lekarski o 354 miejsca przyczyni się do spadku progów punktowych o ok. 1 punkt (uczelnie dwuprzedmiotowe) w przypadku zachowania wszystkich innych czynników (wyniki matury, ilość kandydatów).

Ilość kandydatów?

Na ten moment mamy niepełne dane. Wiemy, że w tym roku liczba podchodzących po raz pierwszy do matury z biologii i chemii była niemal identyczna jak w roku ubiegłym (dane Centralnej Komisji Egzaminacyjnej). Nie mamy jednak jeszcze danych dotyczących liczby osób poprawiających matury z tych dwóch przedmiotów. Biorąc jednak pod uwagę dane CKE dotyczące liczby osób podwyższających wynik maturalny z wszystkich przedmiotów łącznie w tym roku (41,2 tys.) spodziewamy się, że łączna liczba kandydatów na medycynę w tym roku będzie bardzo zbliżona do ubiegłorocznej, a być może nieco mniejsza.

Biologia

Chemia

Najważniejsze – Trudność matury

To zdecydowanie wyniki matury będą decydujące dla wysokości tegorocznych progów. Dlatego dopiero po opublikowaniu przez CKE stanin maturalnych będziemy mogli precyzyjnie oszacować prognozowane progi punktowe. Do tego czasu będziemy bazowali na subiektywnych opiniach dotyczących tegorocznego arkusza maturalnego. Tutaj głosy są dosyć zgodne, tegoroczna biologia ma wypaść porównywalnie do zeszłorocznej, zaś chemia ma wypaść lepiej. Dodając do tego łatwiejszy arkusz matematyki rozszerzonej w tym roku, taki układ nie sprzyja spadkowi progów.

Podsumowując główne czynniki decydujące o tym, jak będą kształtowały się progi punktowe na kierunek lekarski w tym roku, można wywnioskować, że będą one bardzo zbliżone do zeszłorocznych. Raczej nie zaobserwujemy średniego odchylenia o więcej niż 2 punkty w jedną ani w drugą stronę na uczelniach dwuprzemiotowych. Cennych danych dostarczą nam staniny maturalne, których publikacja planowana jest na 4. lipca 2019 – w ciągu kilku dni od tej daty opublikujemy szczegółową prognozę progów punktowych na 2019 rok.

 

Komentarzy: 5852

  1. @ojciec dyrektor jak sądzisz, czy mam szansę dostać się na lekarski stacjonarny z chemią 77% i biologią 72%? W bydgoszczy mam 74,25, a na PUM, Opole, ZG, ŚUM 149. Jest szansa?

    MIM

    2019.08.05
    04:39

  2. Czy wie ktoś kiedy jest przerwa rekrutacyjna na pumie, albo zna terminy list?

    Estella

    2019.08.10
    17:37

Twój adres e-mail nie będzie wyświetlany ani przekazywany innym podmiotom. Pola wymagane oznaczono *.

*

*

Wpisz swój komentarz: