[AKTUALIZACJA] PROGI PUNKTOWE 2015 – PROGNOZA
Prognoza dla uczelni, na których wymagane w rekrutacji są dwa przedmioty.
(Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, ŚUM, Kielce, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra)
Kandydaci rekrutujący się na medycynę do ww. miast mają do wyboru biologię i chemię (na wszystkich uczelniach) oraz fizykę i matematykę (na części uczelni). [wszystkie na poziomie rozszerzonym]. Ponieważ znakomita większość z nich rejestruje się na postawie wyłącznie rozszerzonych biologii i chemii – tylko te dwa przedmioty bierzemy pod uwagę w poniższej prognozie.
ANALIZA
I. Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia z dnia 29. maja 2015 roku limit przyjęć na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym ma wzrosnąć aż o 394 miejsca. Jest to wynik m.in. otwarcia kierunku lekarskiego w Kielcach, Rzeszowie i Zielonej Górze. Należy pamiętać, że omawiany projekt niekoniecznie musi być w 100% zbieżny z ostatecznym rozporządzeniem, ale zazwyczaj tak właśnie jest. W praktyce zwiększenie limitu o tyle miejsc oznacza próg niższy (w stosunku do tego, gdyby limit nie uległ zmianie) średnio o nie więcej niż 1,5 punkta na każdej uczelni.
II. Z naszych analiz jasno wynika, że ilość maturzystów z rocznika ’96, którzy napisali maturę z biologii i chemii łącznie na 165 punktów (i więcej) jest wyższa niż rok temu. Nie da się ukryć, że różnica jest dosyć spora i z pewnością niekorzystnie przełoży się na tegoroczne progi. Niestety nie ma danych, które pozwoliłyby nam ocenić, czy ilość osób poprawiających maturę jest wyższa, czy niższa niż w roku ubiegłym. Można jednak założyć, że z roku na rok osób poprawiających nieznacznie przybywa.
III. Ciekawe wnioski płyną z analizy ogólnych statystyk maturalnych CKE. Wyraźnie widać, że wielu maturzystów wybrało z przymusu biologię jako egzamin rozszerzony na maturze. Świadczy o tym fakt, że znacznie więcej osób (42 572) pisało w tym roku egzamin z tego przedmiotu, niż w zeszłym (27 475). Bardzo niski średni wynik z tego egzaminu (43% w stosunku do zeszłorocznego 53%) nie świadczy zatem o tym, że egzamin wypadł słabo, lecz wskazuje na to, że wielu maturzystów przystąpiło do niego z przymusu, a więc bez przygotowania. Niska średnia nie przełoży się więc w tym przypadku na niską ilość osób, które osiągnęły bardzo wysokie i wysokie wyniki. Z porównania tegorocznych skal centylowych z zeszłorocznymi staninami wynika, że osób, które uzyskały wynik 80% i więcej jest w tym roku mniej więcej tyle samo, co w ubiegłym.
IV. Miarodajnym dla prognozowania progów na medycynę jest egzamin z chemii. Ogólne statystyki opublikowane przez CKE podają, że do matury z chemii przystąpiło w tym roku niewiele więcej osób, niż w roku ubiegłym (27 313 w 2015r., 21 578 w 2014r.). Prawdopodobnie więc ilość kandydatów na medycynę w tym roku będzie tylko niewiele wyższa niż w roku ubiegłym, a niższa niż 2 lata temu (na podst. danych z Prognozy 2014). Natomiast po nieznacznie wyższej średniej egzaminu (52% do 50%) oraz wyższym odchyleniu standardowym (28 do 24) można wnioskować, że ilość osób, które uzyskały wynik wysoki i bardzo wysoki z chemii zwiększył się w stosunku do wyniku z zeszłego roku. To przypuszczenie potwierdzają opublikowane przez CKE skale centylowe: Wynik powyżej 81% uzyskało w tym roku ponad 2 razy więcej osób niż w roku ubiegłym!
***
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe dane możemy wnioskować, że progi punktowe na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny w tym roku nie spadną, lecz zdecydowanie bardziej prawdopodobny jest ich wzrost. Nie spodziewamy się powtórki z 2009 roku, ale 1/1,5-punktowy wzrost progów jest bardziej realny niż ich utrzymanie.
PROGNOZOWANE OSTATECZNE (wrześniowo-październikowe) PROGI PUNKTOWE W ROKU 2015:
KIERUNEK LEKARSKI, STACJONARNE
- Białystok: 169
- Bydgoszcz: 84,2
- Gdańsk: 170 (z wysoką biologią)
- Katowice/Zabrze: 166 (z wysoką biologią)
- Kielce: 167
- Lublin: 170/171
- Łódź: 338/340
- Poznań: 173 (na koniec września)
- Rzeszów: 167
- Szczecin: 167
- Zielona Góra: 166/167
KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, STACJONARNE
- Białystok: 165/166 (z niską biologią)
- Gdańsk: 167
- Zabrze: 164/165
- Lublin: 165 (z wysoką biologią)
- Łódź: 330
- Poznań: 167 (na koniec września)
- Szczecin: 164
***
Uwaga: Zastrzegamy sobie możliwość delikatnej korekty prognoz przed opublikowaniem pierwszych list rankingowych (w razie ewentualnej korekty, będzie ona zaznaczona).
[AKTUALIZACJA]
Prognozy dla uczelni trzyprzedmiotowych na kierunek lekarski zostały sporządzone całkowicie przez serdeczną koleżankę Martę (malta) oraz Jej Tatę, których zeszłoroczne prognozy były wyjątkowo trafne. Serdecznie dziękujemy za pomoc!
KIERUNEK LEKARSKI, STACJONARNE
- Warszawa: 244 (z warunkiem)
- Wrocław: 270 (z warunkiem)
- Kraków: 238
KIERUNEK LEKARSKO-DENTYSTYCZNY, STACJONARNE
- Warszawa: 238
- Wrocław: 266
- Kraków: 233
Prognozy dla UWM w Olsztynie nie będzie.
Za zwłokę w publikacji aktualizacji serdecznie przepraszamy.
///KOLEJNY WPIS: WSZYSTKIE TERMINY OGŁASZANIA LIST RANKINGOWYCH NA WSZYSTKICH UCZELNIACH///
Komentarzy: 7780
Da się jeszcze komuś opylić konto rekrutacyjne na Wrocław? xD
iga.blazejewska@gmail.com
Iga
2016.07.1108:53
Iga dziś we Wrocławiu już pierwsza lista była, więc raczej nie można już wpisywać wyników co? ;c
Wika
2016.07.1118:59
A wie ktoś o ile przesunęła się lista we Wrocławiu ?
Obstawiacie ile spadną tam progi ?
luna11
2016.07.1217:44
Wiadomo może jaki numer miała dostatnia osoba, ktora się dostała do Poznania na lek w zeszłym roku? O ile miejsc się przesunęło? Z gory dziękuję
Angie
2016.07.2022:59
ktoś się pytał o Białystok..jestem po 3 roku stomatologii i odradzam wam szczerze tej uczelni! gdybym jeszcze raz mogła dokonać wyboru poszłabym na WUM albo gdziekolwiek indziej. Dlaczego? już wam mówię…
*po pierwsze słaby poziom kształcenia, asystenci na zajęciach mają na studentów wywalone włączają nam prezentacje i sami zajmują się swoimi sprawami, 0 wkładu w prowadzone zajęcia (szczególnie jeżeli chodzi o przedmioty stomatologiczne), nie ma co na nich liczyć że podzielą się swoją „cenną” wiedzą..do tego zmieniły się władze umb i od zeszłego roku sypią warunami na prawo i lewo (póki co mamy 11, a jeszcze we wrześniu z pewnością pare dojdzie)
*zajęcia są beznadziejnie rozplanowane np. rano na 8 wykład póżniej 3h przerwy jakieś zajecia nasępnie 1h przerwy i kolejne i takim sposobem kończysz o 19 (często ostatnie zajęcia dosyć ciężkie typu: fizjologia) po tym wszystkim jesteś okropnie zmęczony a na następny dzień ogrom nauki
*ludzie na roku, mieszanka ludzi z całej Polski – wszyscy Ci co się nie podostawali gdzie chcieli, zastanawiasz się czasem jakim cudem oni się dostali skoro ledwo co się utrzymują, do tego mało wychodzą żeby się spotkać
*Białystok – mała mieścina, ludzie dość sympatyczni ale zabawnie zaciągają, mało knajp i miejsc do spotkań, niewiele dobrych klubów, plusem jest to że jest sporo zieleni i parków
*mieszkanie: drogi wynajem szczególnie w centrum (ja płacę 700zł za pokój)
Wybór należy do was, ale drugi raz nie popełniłaby tego błędu.. modlę się o to żeby jakoś udało mi się za rok zdać LDEK bo póki co to słabo to widzę..
Kasia
2016.07.3121:10
Czy ktoś orientuje się kiedy pojawi się druga lista do Warszawy? pozdrawiam
Małgorzata
2017.07.1223:54
Ktoś kojarzy czy w zeszłym roku był jakiś warunek we Wrocławiu?
Krzysiek
2017.07.1512:39
chcialabym sie zalogowac zeby wypelnic kwestionarusz bo bardzo innteresuje mnie medycyna ale nie wiem jak to zrobic
Anna
2018.05.0607:46
mógłby się też ktoś wypowiedzieć o lekarskim w Łodzi i w Poznaniu?
ołje
2018.06.1712:52
Jesli chodzi o apteke. Moja mama szuka pracownika/mgr. 7 tys netto, moze nyc od razu po studiach, zachodniopomorskie. Mozliwa pomoc w relokacji i dofinansowanie mieszkania. I pisze to powaznie. Jei znacie to prosze o info, bo bardzo ciezko u nas w miescie znalezc do pracy kogos. Apteka aptece podkupuje pracownikow…
ja ja
2019.08.1912:54